Zavrieť

Porady

RZZP za rok 2010

človek čo opustil Poradu.
Prikladám oznam zo stránky ePredpisy :

Novela vyhlášky obsahuje oproti minulému roku iba zmeny v tlačivách ročného zúčtovania; konkrétne sa rok 2009 zmenil na rok 2010 a zmeny v súvislosti so zmenou parametrických čísiel, ktoré korešpondujú pre rok 2010, ako napríklad minimálna mzda, vymeriavací základ pre poistencov štátu a pod.
Termín na podanie ročného zúčtovania poistného za rok 2010 vychádza z § 19 zákona, podľa ktorého ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 bude mať platiteľ poistného povinnosť podať do 31. marca 2011, teda v rovnakom termíne ako daňové priznania.
Najdôležitejšou informáciou pre poistencov a zamestnávateľov v súvislosti s ročným zúčtovaním poistného za rok 2010 je ustanovenie § 19 zákona, podľa ktorého sú termíny pre ročné zúčtovanie za rok 2010 nasledovné:
do 31. marca 2011 – lehota dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli platitelia poistení v roku 2010,
do 15. februára 2011 – lehota dokedy môžu zamestnanci požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2010, resp. o vystavenie dokladu o príjmoch a preddavkoch, ak si budú ročné zúčtovanie robiť sami, alebo požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa,
do 7. februára 2011 – lehota dokedy musí zamestnávateľ vydať zamestnancovi (ak o to požiadal) doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch, resp. ak zamestnanec požiada neskôr o vydanie dokladu, tak zamestnávateľ je povinný ho vydať do 15 kalendárnych dní,
do 30. apríla 2011 – lehota dokedy musí poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, oznámiť ostatným platiteľom poistného výsledok (preplatok/nedoplatok) z ročného zúčtovania za rok 2010, pokiaľ dosiahol sumu najmenej 3,- eur,
do 31. mája 2011 lehota na odovzdanie tlačiva „oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch, kde zamestnávateľ uvedie výsledný preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľa za zamestnancov konkrétnej zdravotnej poisťovne.
do 30. júna 2011 - lehota dokedy platitelia poistného zaplatia zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania, zdravotná poisťovňa vráti platiteľom preplatky z ročného zúčtovania, ak ich výška dosiahla sumu najmenej 3,- eur.
Zmeny oproti minulému roku sú nasledovné:
1. Rok 2009 sa zmenil na rok 2010.
2. Zmeny čísiel korešpondujúcich pre rok 2010 sú nasledovné:

<CENTER><TABLE border=1 cellSpacing=0 borderColor=#000000 cellPadding=2 width=622><COLGROUP><COL width=55><COL width=110><COL width=111><COL width=145><COL width=178><TBODY><TR vAlign=top><TD width=55>p. č.
</TD><TD width=110>Rok 2008
</TD><TD width=111>Rok 2009
v
</TD><TD width=145>Rok 2010
v

</TD><TD width=178>

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>1
</TD><TD width=110>97 200,- Sk
</TD><TD width=111>3546
</TD><TD width=145>*3692,40?
</TD><TD width=178>Minimálny ročný vymeriavací základ

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>2
</TD><TD width=110>675 396,- Sk
</TD><TD width=111>24073,92
</TD><TD width=145>26029,08
</TD><TD width=178>Maximálny ročný vymeriavací základ pre všetkých

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>3
</TD><TD width=110>5 361,- Sk
</TD><TD width=111>191,07
</TD><TD width=145>206,60
</TD><TD width=178>Mesačný minimálny vymeriavací základ pre poistenca štátu a pre samoplatiteľa

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>4
</TD><TD width=110>8 100,- Sk
</TD><TD width=111>295,50
</TD><TD width=145>307,70
</TD><TD width=178>Minimálna mzda

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>5
</TD><TD width=110>64 332,- Sk
</TD><TD width=111>2292,84
</TD><TD width=145>2479,2
</TD><TD width=178>Maximálna ročná suma pre poistencov štátu a samoplatiteľov

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>6
</TD><TD width=110>0,6618
</TD><TD width=111>0,6466
</TD><TD width=145>0,6465
</TD><TD width=178>Koeficient samoplatiteľa

</TD></TR></TBODY></TABLE></CENTER>


*Minimálny základ SZČO =3 834,84 Eur / rok
(12 x 319,57 Eur)
- áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma.
Naposledy upravil Melnick : 18.01.11 at 13:12
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V r. 2010 do nákladov áno.
1 0
Jana Trebatická Jana Trebatická

Jana Trebatická je offline (nepripojený) Jana Trebatická

Prosím vás, vie niekto, aké sú diéty z Belgicka?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Klikni sem a máš tam tabuľku - tam nájdeš:
http://www.porada.sk/t109877-stravne...stravneho.html
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

Som SZCO celý rok. Počas roka som však bola na PN a aj s dieťaťom na OČR. chcela by som sa poradiť, či počas týchto dôb som bola poistencom štátu?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak si poberala nemocenské alebo ošetrovné, tak si bola poistencom štátu podľa §11 ods.8 písm. n). Za túto dobu sa kráti minimálny základ, ale vymeriavací základ sa nekráti.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Viera Ká Pozri príspevok
Takže až teraz som sa dostala ku počítaču,
a odpovedám p. Motyčkovej:

Rod. príspevok nebol zo zamestnania, a zamestnaná žena v roku 2010 vôbec nebola, v ZP bola prihlásená ako SZČO a príjem za sprostredkovanie vo výške 12,71 obdržala 6.7.2010
Pôvodná otázka :
Dobrý deň, obraciam sa na poradcov a prosím o radu pri vyplnení RZZP za 2010 - tlačivoX - mám skusenosti s B ale toto neviem správne vyplniť a ide o takýto malý príjem:
Žena na rodičovskej dovolenke do 7.7.2010
dňa 25.5.2010 má zmluvu s ALLIANZOM o sprostredkovaní poistného a do konca roka z tohto bol len príjem € 12,71 - provízia, prosím poraďte mi do ktorých oddielov a riadkov to správne zapísať, neplatila si žiadne preddavky, mala by doplatiť len z uvedeného príjmu?
Ďakujem.

Keďže bola len szčo, vyplňuje tlačivo B. Základ dane by mala dať do B07. Ak nerobila DP, tak tam môže dať nulu. Preddavky platiť mala od 8.7.. Keďže nepalatila, doplatí poistné za obdobie od 8.7. z miniálneho základu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec, ktorý popri tom podniká, vypĺňa rzzp typ X alebo S?
X alebo S podľa ďalších skutočností - výšky VZ, či bol dôchodcom, študentom a pod.
0 0
hyllka hyllka

hyllka je offline (nepripojený) hyllka

Ahoj poradaci. Zasa by som rada vyuzila vase vedomosti a poprosila vas o radu. Po tom co mi vyslo ze musim zaplatit vysoku dan mi vyslo aj vysoky nedoplatok na rocne zuctovanie ZP tak by som vas chcela poprosit ci by mi to vedel niekto preverit.
takze pocas celeho roka 2010 som bola normalne zamestnana a zamestnavatel platil za mna odvody, od septembra do decembra som bola aj SZCO, presne 116 dni.

Uhrn preddavkov na poistne zamestnanca som mala 327,09€
Uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel bolo 817,95€
vymeriavaci zaklad zo zamestnania 8.179,85€
zaklad dane z prijmov SZCO (riadok c. 64 - DP) 2.752,50€

a podla tohoto mi vysiel nedoplatok 180,16€

je to podla vas realne? ak za mna platil zamestnavatel? Moze mi vyjst taky vysoky nedoplatok za 4 mesiace zivnosti?

prosim poradte mi. Dakujem krasne!!
0 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Dobrý deň.
Prosim o radu. syn v roku 2010 ukončil strednú školu, od 01.09.2010 bol prihlásený ako samoplatiteľ zdr. poistenia, potom odcestoval do Anglicka, kde od 12.09.2010 pracuje a k tomu dňu som ho odhlásila ako samoplatcu zo zdr. poistenia a zaplatila poistné za 12 dní. Pred odchodom do GB nemal žiaden príjem. Treba mu urobiť RZZP? Podľa mňa nie, ale nie som si na 100% istá?

Vopred dakujem za odpoved, Oxana
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

Zamestnanec + SZČO si sam robi RZZP S+SA+SB....vysiel mu nedoplatok, ale aj nedoplatok za zamestnavatela, co s tym? ma to oznamit zamestnavatelovi aby to doplatil? alebo ako sa postupuje v takom pripade?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nedoplatok zamestnávateľa oznámi zamestnávateľovi do 30.4. na príslušnom tlačive. Svoj nedoplatok uhradí do ZP do 30.6..
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Je Vám jasné že mi to nie je jasné, no ja viem že vy viete čo ja neviem, preto sa na Vás obraciam so žiadosťou o pomoc:
Do položky 27 rzzp treba uviesť:
"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)
b) príjmy z prenájmu, 50)
c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).

odvolávka 51 je v nasledovnom znení:
51) § 43 zákona č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov.

51a) § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. v znení zákona č. 534/2005 Z.z.
51b) § 223 až 228a Zákonníka práce.

51c) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov.

a ten § 43 zákona č. 595/2003:
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.
(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní [§ 8 ods. 1 písm. i)] okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9, .......

takže preto ma to ťahá tie úroky odčítať, no robím to 1. krát a neviem čo je vlastne správne. Skúste ma prosím vyviesť z omylu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

hyllka Pozri príspevok
Ahoj poradaci. Zasa by som rada vyuzila vase vedomosti a poprosila vas o radu. Po tom co mi vyslo ze musim zaplatit vysoku dan mi vyslo aj vysoky nedoplatok na rocne zuctovanie ZP tak by som vas chcela poprosit ci by mi to vedel niekto preverit.
takze pocas celeho roka 2010 som bola normalne zamestnana a zamestnavatel platil za mna odvody, od septembra do decembra som bola aj SZCO, presne 116 dni.

Uhrn preddavkov na poistne zamestnanca som mala 327,09€
Uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel bolo 817,95€
vymeriavaci zaklad zo zamestnania 8.179,85€
zaklad dane z prijmov SZCO (riadok c. 64 - DP) 2.752,50€

a podla tohoto mi vysiel nedoplatok 180,16€

je to podla vas realne? ak za mna platil zamestnavatel? Moze mi vyjst taky vysoky nedoplatok za 4 mesiace zivnosti?

prosim poradte mi. Dakujem krasne!!
Pozri v DP r.44- to je základ dane zo szčo - môže byť rovnaká suma ako v r.64, ale nemusí.
Ak aj tam máš 2752,50, tak v princípe rzzp sa platí podľa výšky príjmu. Nie je v tomto prípade až tak dôležité, ako dlho si bola szčo - keby si aj bola szčo celý rok (popri normálnom zamestnaní) a základ dane by bol 0, poistné by bolo 0.
Takže poistné pri základe dane 2752,50 je cca 180 € (14% z 2752,50/2,14), takže tá suma bude dobre.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maxipc Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosim o radu. syn v roku 2010 ukončil strednú školu, od 01.09.2010 bol prihlásený ako samoplatiteľ zdr. poistenia, potom odcestoval do Anglicka, kde od 12.09.2010 pracuje a k tomu dňu som ho odhlásila ako samoplatcu zo zdr. poistenia a zaplatila poistné za 12 dní. Pred odchodom do GB nemal žiaden príjem. Treba mu urobiť RZZP? Podľa mňa nie, ale nie som si na 100% istá?

Vopred dakujem za odpoved, Oxana
Netreba .
0 0
Daniela12345 Daniela12345

Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

Pýtam sa za zamestnávateľa - mám povinnosť vystaviť každému zamestnancovi potvrdenie o zapl. preddavkoch na ZP, alebo len tým, ktorí ma o to požiadajú?
Pre ročné zúčtovanie dane - každý zamestnanec má vystavené a odoslané potvrdenie.
Chcem sa uistiť, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre rzzp len kto požiada.
0 0
Viera Ká Viera Ká

Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

Pani Motyčková,

ďakujem za odpoveď, ale rozmýšľam nad tým, že od 08.07. 2010 by mala doplatiť zdravotné z minimálneho základu? Nie len z toho, čo zarobila? , v poistovni jej dali x-ové tlačivo, teraz neviem či naozaj urobiť B tlačivo a doplatiť také veľké nedoplatky?
Je pravda, že bola len SZČO ale teraz som sa jej pýtala znova: ona bola celý rok na neplatenej materskej do veku 6 rokov dieťaťa a to bude do 7.7.2011 a ten príjem z ALLIANZU len 12,71 dostala 6.7.2010
Prosím , pozrite sa mi znova na to.
ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Opäť pôvodná otázka :
Dobrý deň, obraciam sa na poradcov a prosím o radu pri vyplnení RZZP za 2010 - tlačivoX - mám skusenosti s B ale toto neviem správne vyplniť a ide o takýto malý príjem:
Žena na rodičovskej dovolenke do 7.7.2010
dňa 25.5.2010 má zmluvu s ALLIANZOM o sprostredkovaní poistného a do konca roka z tohto bol len príjem € 12,71 - provízia, prosím poraďte mi do ktorých oddielov a riadkov to správne zapísať, neplatila si žiadne preddavky, mala by doplatiť len z uvedeného príjmu?

V otázke, nebolo, že naďalej sa stará o dieťa do 6 rokov. Navyše ma ešte zaujíma, keďže píšete, že je na neplatenej materskej - jej beží v r.2010 zamestnanie?
Takže ak jej beží zamestnanie a ak sa stará o dieťa do 6 rokov (dieťa nesmie byť v škôlke viac ako 4 hod. denne + treba, aby bola z tohoto dôvodu prihlásená v ZP ako poistenec štátu), potom bude robiť X+XA+XB a výsledné poistné bude 0.
Ak jej zamestnanie nebeží a stará sa o dieťa do 6 rokov (prihláška na ZP), bude stačiť tlačivo B a výsledné poistné bude tiež 0.
0 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Jana Motyčková Pozri príspevok
Netreba .
Ďakujem

S pozdravom Oxana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať