Zavrieť

Porady

RZZP za rok 2010

človek čo opustil Poradu.
Prikladám oznam zo stránky ePredpisy :

Novela vyhlášky obsahuje oproti minulému roku iba zmeny v tlačivách ročného zúčtovania; konkrétne sa rok 2009 zmenil na rok 2010 a zmeny v súvislosti so zmenou parametrických čísiel, ktoré korešpondujú pre rok 2010, ako napríklad minimálna mzda, vymeriavací základ pre poistencov štátu a pod.
Termín na podanie ročného zúčtovania poistného za rok 2010 vychádza z § 19 zákona, podľa ktorého ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 bude mať platiteľ poistného povinnosť podať do 31. marca 2011, teda v rovnakom termíne ako daňové priznania.
Najdôležitejšou informáciou pre poistencov a zamestnávateľov v súvislosti s ročným zúčtovaním poistného za rok 2010 je ustanovenie § 19 zákona, podľa ktorého sú termíny pre ročné zúčtovanie za rok 2010 nasledovné:
do 31. marca 2011 – lehota dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli platitelia poistení v roku 2010,
do 15. februára 2011 – lehota dokedy môžu zamestnanci požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2010, resp. o vystavenie dokladu o príjmoch a preddavkoch, ak si budú ročné zúčtovanie robiť sami, alebo požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa,
do 7. februára 2011 – lehota dokedy musí zamestnávateľ vydať zamestnancovi (ak o to požiadal) doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch, resp. ak zamestnanec požiada neskôr o vydanie dokladu, tak zamestnávateľ je povinný ho vydať do 15 kalendárnych dní,
do 30. apríla 2011 – lehota dokedy musí poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, oznámiť ostatným platiteľom poistného výsledok (preplatok/nedoplatok) z ročného zúčtovania za rok 2010, pokiaľ dosiahol sumu najmenej 3,- eur,
do 31. mája 2011 lehota na odovzdanie tlačiva „oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch, kde zamestnávateľ uvedie výsledný preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľa za zamestnancov konkrétnej zdravotnej poisťovne.
do 30. júna 2011 - lehota dokedy platitelia poistného zaplatia zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania, zdravotná poisťovňa vráti platiteľom preplatky z ročného zúčtovania, ak ich výška dosiahla sumu najmenej 3,- eur.
Zmeny oproti minulému roku sú nasledovné:
1. Rok 2009 sa zmenil na rok 2010.
2. Zmeny čísiel korešpondujúcich pre rok 2010 sú nasledovné:

<CENTER><TABLE border=1 cellSpacing=0 borderColor=#000000 cellPadding=2 width=622><COLGROUP><COL width=55><COL width=110><COL width=111><COL width=145><COL width=178><TBODY><TR vAlign=top><TD width=55>p. č.
</TD><TD width=110>Rok 2008
</TD><TD width=111>Rok 2009
v
</TD><TD width=145>Rok 2010
v

</TD><TD width=178>

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>1
</TD><TD width=110>97 200,- Sk
</TD><TD width=111>3546
</TD><TD width=145>*3692,40?
</TD><TD width=178>Minimálny ročný vymeriavací základ

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>2
</TD><TD width=110>675 396,- Sk
</TD><TD width=111>24073,92
</TD><TD width=145>26029,08
</TD><TD width=178>Maximálny ročný vymeriavací základ pre všetkých

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>3
</TD><TD width=110>5 361,- Sk
</TD><TD width=111>191,07
</TD><TD width=145>206,60
</TD><TD width=178>Mesačný minimálny vymeriavací základ pre poistenca štátu a pre samoplatiteľa

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>4
</TD><TD width=110>8 100,- Sk
</TD><TD width=111>295,50
</TD><TD width=145>307,70
</TD><TD width=178>Minimálna mzda

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>5
</TD><TD width=110>64 332,- Sk
</TD><TD width=111>2292,84
</TD><TD width=145>2479,2
</TD><TD width=178>Maximálna ročná suma pre poistencov štátu a samoplatiteľov

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>6
</TD><TD width=110>0,6618
</TD><TD width=111>0,6466
</TD><TD width=145>0,6465
</TD><TD width=178>Koeficient samoplatiteľa

</TD></TR></TBODY></TABLE></CENTER>


*Minimálny základ SZČO =3 834,84 Eur / rok
(12 x 319,57 Eur)
- áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma.
Naposledy upravil Melnick : 18.01.11 at 13:12
Usporiadat
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Dievčatá neviete mi poradiť SZČO celý rok toto viem, ale mala ešte príjem kde mám doklad aj výške príjmu kde odviedli do ZP 5,30 € je príjem za členstvo v komisii na potrvdení je § 43 čiže zrážková daň a mám aj potvdenie do ZP síce je to malá suma ale musím to dať do RZZP neviete použijem S, SB, a SA ? toto neviem. Neviete mi poradiť ďakujem vopred.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
No toto? Som v šoku.
RZZP za rok 2010 som podala 24.2.2011. Včera 15.3.2011 mi došlo zo ZP "oznámenie o uzatvorení ročného zúčtovania poistného za rok 2010", kde mi okrem iného oznámuju aj to, že vykonali kontrolu môjho RZZP za rok 2010 a že podané RZZP bolo uzatvorené s nulovým výsledkom.
Tak takú rýchlosť som ozaj nečaka! Len neviem teraz, či som poviná im poslať aj ja oznámenie o nulovom výsledku?
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

Ahojte, chcem sa spýtať do r. 28 RZZP (výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD fyzickej osoby) patrí aj úhrada sumy nedoplatku, ktorý vznikol z RZZP 2009? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

daja Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať do r. 28 RZZP (výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD fyzickej osoby) patrí aj úhrada sumy nedoplatku, ktorý vznikol z RZZP 2009? Ďakujem.
ano
0 0
Šípková Šípková

Šípková je offline (nepripojený) Šípková

alušik Pozri príspevok
Myslím si, že to potvrdenie o poberaní nemocenského budú chcieť, aby bolo zrejmé, dokedy presne bol na tej PN.
Ale on už ho minulý rok dal aj s RZZP, takže ho tam majú založené, len či budú ochotní ho hľadať.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Jana Motyčková Pozri príspevok
To závisí, čo mu uviedli do E101-na ktoré činnosti sa vzťahuje SP a ZP na Slovensku.
Má tamm uvedené, že do 25.10.2010 v SR a od 25.10.2010 je vyslaný ako SZČO do Talianska. Ako prosím urobiť RZZP? Kde sa to uvádza?Nestretla som sa s takouto situáciou.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Monika C. Pozri príspevok
Dievčatá neviete mi poradiť SZČO celý rok toto viem, ale mala ešte príjem kde mám doklad aj výške príjmu kde odviedli do ZP 5,30 € je príjem za členstvo v komisii na potrvdení je § 43 čiže zrážková daň a mám aj potvdenie do ZP síce je to malá suma ale musím to dať do RZZP neviete použijem S, SB, a SA ? toto neviem. Neviete mi poradiť ďakujem vopred.
Poradíte mi poradáci ?
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
lillian Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?
Potvrdenie o nemocenských dávkach vám vystaví sociálna poisťovňa
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

lillian Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?
Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie.
0 0
gazda55555 gazda55555

gazda55555 je offline (nepripojený) gazda55555

Prosím o radu: časť roka som bol zamestnancom, časť roka nezamestnaným vedeným na úrade práce a časť roka samoplatiteľom (dobrovoľne nezamestnaným, za toto obdobie som zaplatil v ZP).
Mojou povinnosťou pokiaľ viem, je v takomto prípade podať RZZP. preto prosím o radu aký typ tlačiva v mojom prípade potrebujem a zároveň ktoré potvrdenia o príjme. Mám potvrdenie od zamestnávateľa a výplatný lístok za rok 2010 na pár eur z dohody o pracovnej činnosti. Plus samozrejme účet za platbu v ZP za obdobie, keď som bol samoplatiteľom.
Ďakujem.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Aj z minim.príjmu sú povinné odvody do ZP a počas PN, ak poberal nemocen.dávky, má nárok na vrátenie poistného, čo je za 2 mesiace slušný peniaz 89,46 mínus daň. Potvrdenie vystavuje Soc.poisťovňa práve na základe toho, že poberal nemoc.dávky, inak ak nie, tak potom nijaké potvrdenie netreba a nič sa nevráti.
0 0
LucyM LucyM

LucyM je offline (nepripojený) LucyM

JAJA11 Pozri príspevok
Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie.
ahojte, chcem sa opytat, ak zaklad dane szco prekrocil sumu 2479,2 eur za rok, tak oddiel V (typ priznania B) nemusim vyplnat a prikladat potvrdenie z SP??? alebo v tom mam uplny zmatok???
0 0
clipp clipp

clipp je offline (nepripojený) clipp

Dobrý deň,
snažil som sa preštudovať podmienky podávania RZZP ale stále sa v tom neviem vyznať. Musím podať RZZP ak som bol v roku 2010 samoplatiteľom (dobrovoľne nezamestnaný) 10 mesiacov (žiaden príjem), a súčet mojich príjmov zo závislej činnosti za ostatné 2 mesiace bol 1028,33 EUR (498,97 + 529,36)? Mohol by mi niekto prosím poradiť? Ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Clipp - netreba podať RZZP.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň, viete mi poradiť? SZČO do 31.5.2010 a bola zároveň na materskej dovolenke, preddavky si neplatila a bola v r. 2010 v strate.Vypĺňam tlačivo B, v oddieli VI. som vyplnila min.základ a ešte ktorý oddiel vypĺňam,keď bola na MD?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

JAJA11 Pozri príspevok
Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie.
Celkom jedno to nie je. Aj keď to v takom prípade neovplyvní výšku poistného, ale za túto dobu má ZP nárok na poistné od štátu, zároveň je povinnosť oznamovať tieto doby do ZP. Čiže zdravotnej poisťovni to jedno nie je a teda ak si poistenec (szčo) nesplní oznamovaciu povinnosť môže dostať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mirkab14 Pozri príspevok
Dobrý deň, viete mi poradiť? SZČO do 31.5.2010 a bola zároveň na materskej dovolenke, preddavky si neplatila a bola v r. 2010 v strate.Vypĺňam tlačivo B, v oddieli VI. som vyplnila min.základ a ešte ktorý oddiel vypĺňam,keď bola na MD?
Ak poberala materské, tak dni poberania materského idú do V.oddielu.
Ak do 31.5. poberala stále materské a len do tohoto dátumu bola szčo, tak minimálne základy v VI.oddiele majú byť nulové. (Nie som si zo znenia otázky celkom istá tými dátumami.)
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak poberala materské, tak dni poberania materského idú do V.oddielu.
Ak do 31.5. poberala stále materské a len do tohoto dátumu bola szčo, tak minimálne základy v VI.oddiele majú byť nulové. (Nie som si zo znenia otázky celkom istá tými dátumami.)
Do 31.5.2010 mala živnosť, potom ju ukončila a k 31.5.2010 poberala materskú, takže postupujem, ako ste napísali? Ďakujem moc.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, aký typ RZZP podať, ak FO bola zamestnaná iba na čiastočný pracovný úväzok, pričom príjem /hrubú mzdu/ mala nižšiu ako minimálnu /nakoľko pracovný čas bol štvrtinový aj mzda bola štvrtina minimálnej mzdy/. Aký tam bude minimálny základ?

Zahŕňa sa do RZZP aj príjem z predaja nehnuteľností ako FO? podľa §8 Z o DzP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať