Zavrieť

Porady

Oznamovacia povinnosť

Na portáli - eNoviny som sa dočítala,že musím podať oznámenie(údaje) o platbách FO,z ktorých sa nezrážala daň do 31.1.2011. Je to tak? Mala som zamestnancov na dohodu,ale aj na prac.zmluvu,ale mali nízku mzdu ,takže prehľad som dávala nulový...Musím dať na DÚ toto oznámenie?
Usporiadat
miro_l miro_l

miro_l je offline (nepripojený) miro_l

siskovag Pozri príspevok
POZOR, od 1.1.2012 je zmena a týka sa už aj oznamovacej povinnosti za rok 2011!!! ........
Pripájam link s odpovedou:
http://www.pp.sk/1559/Oznamovacia-po..._DAU38684.aspx
1 0
murka27 murka27

murka27 je offline (nepripojený) murka27

účtujúca romantička
Dobrý deň,

mám podať oznámenie o platbe f.o., aj keď sme ako s.r.o. kúpili dom a pozemok - čiastočne uhradené v hotovosti fyzickým osobám - nepodnikateľom. (lebo sa má udávať DIČ a títo ho nemajú, keďže sú to občania)
(kúpa na ďalší predaj)

Ďakujem

Mirka
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

tyka sa ta oznamovacia povinnost len neplatcov DPH alebo mam oznamit aj platcov DPH ktorym som dala v hotovosti? ja si myslim ze len neplatcov kedze sa nezrazila dan ale kolegyna mi tu tvrdi ze ona podava al platcov DPH, ako to vlastne je? a co vlastne plati za rok 2011 musi presiahnut az 5000€? jedny pisu ze za rok 2011 este nahlasit len tych 3319,39€ ak niekto presiahol, no je vtom riadny zmatok.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ali8 Pozri príspevok
tyka sa ta oznamovacia povinnost len neplatcov DPH alebo mam oznamit aj platcov DPH ktorym som dala v hotovosti? ja si myslim ze len neplatcov kedze sa nezrazila dan ale kolegyna mi tu tvrdi ze ona podava al platcov DPH, ako to vlastne je? a co vlastne plati za rok 2011 musi presiahnut az 5000€? jedny pisu ze za rok 2011 este nahlasit len tych 3319,39€ ak niekto presiahol, no je vtom riadny zmatok.
Oznamovacia povinnosť sa neviaže na skutočnosť, či daná osoba al. subjekt je alebo nie je platcom DPH. Dôležité je, že bola uskutočnená úhrada zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovaná v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila daň.
Za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
2 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

Ešte by snáď bolo dobré vysvetliť rozdiel fyzickým osobám...hľadala som definície. FO je aj konateľ spoločnosti. Vždy som myslela, že PO sú tie, ktoré sú zapísané v OR SR a FO sú tie, kt. sú v živnostenskom + tí konatelia atď. Či?!
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

konateľ ako FO keď mal vyplatené podiely na zisku za rok 2011 viac ako 5000 € hotovostne -mám hlásiť?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ANNAP Pozri príspevok
konateľ ako FO keď mal vyplatené podiely na zisku za rok 2011 viac ako 5000 € hotovostne -mám hlásiť?
Ak bol konateľ súčasne aj spoločníkom, uvedené podiely na zisku nepodliehajú dani z príjmu.
Naposledy upravil Evanka : 24.01.12 at 12:11
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Keďže som si nebola celkom istá či oznamovacia povinnosť za 2011 sa má vykonať do 31.3. resp. platí 31.1.2012, volala som na FR -poradenskú linku v BB a predstavte si, že "poradkyňa" na linke ma presviedčala, že za rok 2011 ešte platí pôvodný zákon, t.j. termín do 31.1.2011. Pritom I.Hulinová z FR SR v odpovedi na konkrétny dopyt odpovedala, že platí termín 31.3.2012. Takže - spoľahnite sa na kompetentné poradkyne priamo z DÚ!!!!!! Ja sa skôr prikláňam k názoru I. Hulinovej.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Evanka Pozri príspevok
Oznamovacia povinnosť sa neviaže na skutočnosť, či daná osoba al. subjekt je alebo nie je platcom DPH. Dôležité je, že bola uskutočnená úhrada zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovaná v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila daň.
Za rok 2011 sa oznamujú platby do 31.3.2012 v sume nad 5 000 eur.
suma sa zvýšila bolo 3319?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
sybila3 Pozri príspevok
suma sa zvýšila bolo 3319?
Suma sa zvýšila. Bolo 3319 a teraz je 5000.
Aj termín sa mení.
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

a platí to aj aj pre rok 2011 aj tá suma aj ten dátum? dočítala som sa že do 31.3.? dík
0 0
Lucka SS Lucka SS

Lucka SS je offline (nepripojený) Lucka SS

Pribudlo usmernenie na stranke drsr.sk. Dúfam, že pomôže. Pripájam link aj znenie:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...nam_povinn.pdf

Od 1. januára 2012 nadobudol účinnosť zákon č. 331/2011 Z. z., ktorým bolo doplnené ustanovenie § 49a ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Z tohto ustanovenia vyplýva, že fyzickej osobe a právnickej osobe, ktorá má príjmy z podnikateľskej činnosti, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu a ktorá v rámci tejto činnosti uskutočnila úhradu zdaniteľného príjmu v hotovosti fyzickej osobe neevidovanú v elektronickej registračnej pokladnici tejto fyzickej osoby a z úhrady nezrazila alebo nevybrala preddavok na daň alebo daň, vzniká oznamovacia povinnosť, ak celková suma takýchto úhrad tej istej fyzickej osobe presiahne za kalendárny rok sumu 5 000 eur. Oznámenie správcovi dane je povinná fyzická osoba alebo právnická osoba zaslať v lehote do 31. marca roka nasledujúceho po roku, v ktorom takúto úhradu v hotovosti uskutočnila.
Oznámenie obsahuje:
-
výšku úhrady v hotovosti,
-
dátum a dôvod takejto úhrady,
- identifikačné údaje fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá úhradu uskutočnila,
- identifikačné údaje prijímateľa takejto úhrady.
Identifikačnými údajmi na účely tohto oznámenia sú meno, priezvisko, titul, obchodné meno, adresa trvalého pobytu alebo adresa bydliska, ak ide o daňovníka, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, miesto podnikania, daňové identifikačné číslo, identifikačné číslo organizácie, sídlo organizácie.
Z uvedeného vyplýva, že za rok 2011 vyplýva oznamovacia povinnosť zo zákonnej úpravy uvedenej v zákone o dani z príjmov, samozrejme za predpokladu naplnenia v ňom uvedených skutočností.
Oznamovacia povinnosť vyplývajúca z ustanovenia § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov platného do 31. decembra 2011 bola zrušená.
Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR Bratislava
sekcia metodiky a konania, odbor metodiky daňového procesu a služieb pre verejnosť
január 2012
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
sybila3 Pozri príspevok
a platí to aj aj pre rok 2011 aj tá suma aj ten dátum? dočítala som sa že do 31.3.? dík
Áno, termín do 31.3. (padne na sobotu takže 2.4. - platitelia DPH elektronicky, tak radšej podať ešte v marci)
Suma nad 5000 - vyplatené FO v hotovosti, mimo ERP
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať