Zavrieť

Porady

záloha na nedoplatok

Chcela som pridať informáciu do témy "záloha na nedoplatok". Nechcela som zakladať novú tému, ale keďže téma je uzavretá a "poprosilo" ma to založiť novú tému, tak prosbe vyhovujem. Aj keď ja sa nechcem spýtať podobnú otázku, ale len informovať o získaných skúsenostiach, akým spôsobom je možné pre budúcnosť minimalizovať problém popísaný v pôvodnej téme, ktorý môže nastať aj u iných domov (problém so zálohou na krytie prípadného nedoplatku, vzniknutého po vystavení potvrdenia k zmluve o prevode vlastníctva bytu).

Vlastníci bytov v niektorých domoch majú odsúhlasenú tvorbu tzv. zábezpeky v dohodnutej sume (prípadne spôsob určenia tejto sumy), ktorú je každý predávajúci vlastník bytu povinný uhradiť navyše, okrem vyrovnania prípadných nedoplatkov, z dôvodu zabezpečenia krytia nedoplatku, ak by taký vznikol pri konečnom vyúčtovaní. Zábezpeka sa pri konečnom vyúčtovaní pre už bývalého vlastníka započíta medzi jeho uhradené (predpísané) zálohy a prípadný preplatok je správca domu povinný vrátiť bývalému vlastníkovi. Bez uhradenej zábezpeky správca nevydá potvrdenie (potrebné k zmluve o prevode vlastníctva bytu) o tom, že predávajúci vlastník bytu má uhradené všetky nedoplatky na byte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    My máme v Zmluve o spoločenstve odsúhlasené, že pri predaji bytu je vlastník povinný zaplatiť zálohu (zábezpeku) pre prípad nedoplatku vo vyúčtovaní za dobu, kedy bol vlastníkom bytu, vo výške 66,40 Eur.
    Táto suma mu bude vrátená v prípade, že vo vyúčtovaní nebude nedoplatok alebo bude z nej pokrytý nedoplatok.
    Až po zaplatení tejto sumy mu spoločenstvo vydá potvrdenie potrebné pre kataster k prevodu bytu.
    Aj v tomto potvrdení sa zabezpečíme tým, že v ňom uvedieme, že je povinný prípadný nedoplatok spoločenstvu zaplatiť.
    Tento rok budeme robiť Dodatok k Zmluve o spoločenstve a chcem dať návrh na zvýšenie tejto zábezpeky na 100 Eur.

    Ako uvádzaš Ty, je to v poriadku. Len to musí byť odsúhlasené vlastníkmi bytov a prijaté k tomu uznesenie.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    verkaz Pozri príspevok
    My máme v Zmluve o spoločenstve odsúhlasené, že pri predaji bytu je vlastník povinný zaplatiť zálohu (zábezpeku) pre prípad nedoplatku vo vyúčtovaní za dobu, kedy bol vlastníkom bytu, vo výške 66,40 Eur.
    Táto suma mu bude vrátená v prípade, že vo vyúčtovaní nebude nedoplatok alebo bude z nej pokrytý nedoplatok.
    Až po zaplatení tejto sumy mu spoločenstvo vydá potvrdenie potrebné pre kataster k prevodu bytu.
    Aj v tomto potvrdení sa zabezpečíme tým, že v ňom uvedieme, že je povinný prípadný nedoplatok spoločenstvu zaplatiť.
    Tento rok budeme robiť Dodatok k Zmluve o spoločenstve a chcem dať návrh na zvýšenie tejto zábezpeky na 100 Eur.

    Ako uvádzaš Ty, je to v poriadku. Len to musí byť odsúhlasené vlastníkmi bytov a prijaté k tomu uznesenie.
    Ďakujem za reagovanie. Ja som sa stretla práve so zábezpekou 100 €, odsúhlasenou vlastníkmi bytov a bolo k tomu prijaté riadne uznesenie.

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    verkaz - ako tak uvažujem, je to dobrý nápad dať to takto do zmluvy...ešte sa nám To nestalo....

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Nám sa to stalo. Jedna vlastníčka predala byt vo februári, takže mala nedoplatok na dodávke tepla. Nikdy s ňou neboli problémy. Odkazovala, že nedoplatok vo výške asi 2 000 Sk nezaplatí, lebo sme jej nevrátili, čo mala zaplatené do FO (čo je somarina). Skončilo to exekúciou a milá pani zaplatila miesto 2 000 Sk 11 000 Sk.
    Tak od tej doby sme to začali praktizovať, veď pri vyúčtovaní sa to vráti.

    záloha na nedoplatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.