Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu

Ahojte múdre hlávky,
mame tvrdil sused, že ona ako dôchodkyňa si má podať DP typ B, aby sa jej vrátila daň z úrokov v banke, kde si šetrí peniaze. Oni to vraj robia každý rok. Prosím, ako sa to má robiť ja som to nikdy nepočula?

Vrelá vďaka
Usporiadat
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

denisamka Pozri príspevok
Ahojte múdre hlávky,
mame tvrdil sused, že ona ako dôchodkyňa si má podať DP typ B, aby sa jej vrátila daň z úrokov v banke, kde si šetrí peniaze. Oni to vraj robia každý rok. Prosím, ako sa to má robiť ja som to nikdy nepočula?

Vrelá vďaka
Uvádzam spôsob čo treba vypĺňať (je to síce za rok 2009 ale riadky zostali nezmenené, pozor len na niektoré sumy ktoré sa môžu líšiť za rok 2010). Ale ako vzor možno pomôže.

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...v-za-rok-2009/
Naposledy upravil doktor01 : 28.01.11 at 17:36 Dôvod: oprava z dôvodu ochrany Autorských práv
14 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

psps Pozri príspevok
Viem, že každý kto zarobil 50% a viac zo sumy 4025,70 E, si musí podať DP, ale týka sa to aj celoročného starobného dôchodcu?
Takže ak má príjem z dohôd okolo 2500,-E, musí sí podať DP aj keď je jeho dať vyrovnaná a nebude mať ani preplatok ani nedoplatok, prípadne len pár centov zaokrúhľovaním?
Všetky dohody boli na preddavkovú daň? Neboli medzi nimi aj dohody o vykonaní práce, z ktorých bola strhnutá zrážková daň? Zrážková daň by bola potom v zmysle zákona bola vysporiadaná a dôchodca by po jej odpočítaní nemusel podávať DP. Keby sa s príjmom zmestil do 1/2 NČ a podal by DP celá zaplatená preddavková daň by sa mu vrátila. Treba si dobre pozrieť potvrdenia od zamestnávateľov a na ich základe sa rozhodnúť.
Naposledy upravil truch : 13.02.11 at 15:58
5 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

maotao Pozri príspevok
Chcela by som ešte poprosiť o upresnenie - vrátenie dane z úrokov. Úroky mi boli pripísané až 4.1.2011, lebo zmluva bola uzatvorená 4.1.2010. Sú to úroky za 2010 - okrem 4 dní 2011, nie sú predmetom daňového priznania za rok 2010? DP som už podala.
Ďakujem za odpoveď.
Ak boli úroky pripísané v roku 2011 nemôžeš si nárokovať vrátenie dane z úrokov. Do DP za rok 2010 si môžeš dať len to, čo máš pripísané v roku 2010.
5 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

Jozef Mihál Pozri príspevok
Rešpektovať Autorský zákon, to tu už nezaujíma nikoho .-(

Ok, rešpektujem Vašu opodstatnenú pripomienku a vykonal som nápravu.
Ospravedlňujem sa, že som zvolil nie v plnej miere vhodnú formu. Mojim cieľom nebolo vydávať sa za autora (nakoľko meno autora tam bolo uvedené), ale považoval som Váš článok za perfektné vysvetlenie danej problematiky stým, že napomôže poraďákom zorientovať sa v danej problematike. Predpokladám, že aj Vašim cieľom zverejneného článku bola snaha pomáhať ľuďom ktorí potrebovali pomôcť. Podľa mňa nie je podstatné kto, koľko a čo na porade napísal (ak keď Vás považujem za odborníka), ale či daná informácia ľuďom pomohla.
PS: Pomoc poraďákom (občanom SR) považujem za prvoradú
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

k tomuto (kopírujem z inej témy) ..
"Na ústrižku je napísané podiel, celkom 3836EUR. On je vlastník, a keď mu drevo vyrúbu, dostane peniaze."
Čiže on je členom spoločenstva predpokladám ....... tak toto platí stále ..
http://www.porada.sk/t42824-vyplaten...-na-zisku.html
(§10)

Ale ešte ten príjem je čisto jeho, alebo je vlastníkom (lesa) aj manželka .. nemajú to náhodou v BSM .. v tom prípade by si príjem mohli rozdeliť a využiť §46
4 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

denisamka Pozri príspevok
Ahojte múdre hlávky,
mame tvrdil sused, že ona ako dôchodkyňa si má podať DP typ B, aby sa jej vrátila daň z úrokov v banke, kde si šetrí peniaze. Oni to vraj robia každý rok. Prosím, ako sa to má robiť ja som to nikdy nepočula?

Vrelá vďaka
Ano, je to pravda, tu mas o tom viac. Je to tlacivo DP FO "B", v clanku mas aj riadky a inu pomoc:

http://peniaze.pravda.sk/chcete-spat...3_sk-pucty_p45
Naposledy upravil zk24 : 22.01.11 at 19:15 Dôvod: pridala som linku
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Za rok 2010 to bude asi posledný raz, čo sa to bude dať cez podané DP vrátiť. Za rok 2011 už platí, že zrážková daň sa považuje za vysporiadanú.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zdenka175 Pozri príspevok
A nestačí keď si to vynásobím podľa výmeru??
.. stačí.. ak uplatuješ §46. Ak uplatňuješ rozdiel medzi NZČ a dôchodkom, pýtajú k DP aj potvrdenie o výške dôchodku zo SP (u nás vydajú na počkanie) .. alebo kópia výmeru by stačila..
ešte doplním - kôli presnosti tam treba pripočítať aj tú malú čiastku z januára - zvýšenie od 1.1 do výplaty dôchodku..
Naposledy upravil Katy a R : 11.02.11 at 11:31
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Viem, že každý kto zarobil 50% a viac zo sumy 4025,70 E, si musí podať DP, ale týka sa to aj celoročného starobného dôchodcu?
Takže ak má príjem z dohôd okolo 2500,-E, musí sí podať DP aj keď je jeho dať vyrovnaná a nebude mať ani preplatok ani nedoplatok, prípadne len pár centov zaokrúhľovaním?
ak ide o príjem zdaňovaný preddavkovou daňou, musí podať DP aj starobný dôchodca. Zrážkova daň sa považuje za vysporiadanú.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Betka123 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím o radu. Invalidná dôchodkyňa je od 1.8.2010 zamestnaná na dohodu a jej celkový príjem za rok 2010 bol 480Eur. Zároveň je aj poberateľkou vdovského dôchodku. Viem,že ako ID má nárok na nezdaniteľnú časť, ale ako sa vysporiadať s vdovským dôchodkom? Odpisuje sa niekde alebo ho vôbec nebrať v úvahu?Boli zasielané preddavky na daň. Ďakujem
Aj keby mala vyšší príjem, ako invalidná dôchodkyňa má nárok na celú nezdaniteľnú časť. Vdovský dôchodok neovplyvňuje NČZD.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

majer11 Pozri príspevok
Som dôchodkyňa, poberám starob. dôchodok vo výške 312€ a vdovský dôchodok vo výške 94€. Okrem toho som v r. 2010 mala príjem za prácu na dohodu vo výške 810,08€ z čoho mi stiahli daň 153,89€. Ďalší príjem som mala v r. 2010 vo forme úrokov z TV vo výške 21,35 a následne z toho daň bola 4,05€. Prosím Vás ktoré riadky mám vyplniť a ako na DP typu A. Ďakujem za odpoveď.
Je potrebné urobiť DP typ B, vzhľadom na daň z úrokov.
Pozri tu:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...2009-dochodca/
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...v-za-rok-2009/
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

V prvom linku je ako postupovať v prípade dohody, len ak chceš aj daň z úrokov, treba urobiť DP B dať tam príjem z dohody aj príjem z úrokov, vrátia ti aj daň z dohody aj z úrokov /túto už poslednýkrát/
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Starec_KE Pozri príspevok
Zdravim, mna zaujima hlavne oddiel III, riadok 29 a 30 (nerozumiem tomu) - ak ako dochodca nepracujem a poberam len SD a chcem len vratku dane z urokov - co tam (a vobec treba tam) vypisat rocny dochodok? Vdaka za info.
Áno, napíše sa ročný dôchodok, aj keď nič neovplyvňuje. Niektoré DÚ vyžadujú vypísanie aj kolonky č.30, aj keď by stačilo označiť skutočnosť, že je SD len v riadku 29 krížikom.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, aj v roku 2011 ak bude mať dôchodca príjem z dohody o vykonaní práce v rozsahu menej ako 1/2 NČZD, zrazená daň sa mu vráti po podaní dańového priznania? Ďakujem
Áno, daň sa v tomto prípade po podaní DP vráti. Zmena je len v možnosti nárokovať si vrátenie dane z úrokov , preddavková daň je od r. 2011 vysporiadaná, takže daň z úrokov už nie je možné vrátiť.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

psps Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď a ešte by som si potrebovala ujasniť tento prípad:
Manželia dôchodci si budú podávať DP.
On zarobil 2700,-E, dôchodok 4500,-E, životná poistka 150 E.
Ona zarobila 1700 E dôchodok 3700,-, poistka žiadna.
On si uplatní nezdaniteľnú čiastku vo výške 150 E + na manželku rozdiel 325,70 ?
Ona si uplatní rozdiel 325,70 E alebo už nemôže, keď si ju uplatnil on?
Na výške dôchodku v oboch prípadoch nezáleží.
On: prizná príjem 2700€ , odpočíta životnú poistku / poslednýkrát/
rozdiel medzi NČ a dôchodkom manželky by odrátal len v prípade, keby nemala ďaľší príjem.
Ona: prizná príjem 1700€, tým, že jej príjem je nižší ako 1/2 NČ, vrátia sa jej všetky zaplatené preddavky na daň.
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

psps Pozri príspevok
Tak tomu nerozumiem. Jemu to vychádza po odpočítaní príjmov, z ktorých sa odpočítava zrážk.daň nad 50%.
Ale ak by mu to vychádzalo do 50% teda mal by príjem do 2012,85E, vrátili by mu všetku daň? Určite? Veď je dôchodca a nemá nárok na NČZD, tak ako by mu to mohli vrátiť?
áno, vrátili by mu celú uhradenú daň, treba si dávať pozor na výšku príjmu je tu na porade o tom hodne písané, týka sa to aj vrátenia dane z úrokov, škoda, že tiež už len poslednýkrát
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

tu máš aj §46
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...n-za-rok-2009/
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Vlastne ano, to ma nenapadlo, že ona okrem dôchodku, mala ešte aj tento príjem.
Kde to nájdem (v zákone), že ak má 1/2 NČ, vrátia jej všetky preddavky? Čosi sa marí z minulého roku, ale už som na to zabudla a neviem to už nájsť.
manželka pri podaní DP postupuje podľa § 46 ZoDzP. Má nárok na vrátenie celej zaplatenej dane, lebo jej príjem nepresiahol 1/2 NČZD (DP treba správne vyplniť). V DP nemusí uvádzať žiadnu odpočitatelnú položku.

Uplatnenie NČZD na manželku nijako nesúvisí s tým, či si manželka uplatnila NČZD na seba vo vlastnom DP.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

qbd Pozri príspevok
Ide o SD a nemá žiadny príjem,okrem dochodku.Ďakujem.
DP typu B, v ktorom požiadaš o vrátenie úrokov, je možné naposledy podať za rok 2010.

Ak chceš podať za predch. roky, má to význam len vtedy, ak vrátená daň je vyššia ako 66,39€, 33,19€, lebo minimálna výška pokuty, ktorú ti DU uloží za podanie DP po lehote je práve táto suma.
Naposledy upravil veronikasad : 20.02.11 at 17:06
2 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

qbd Pozri príspevok
Ide o SD a nemá žiadny príjem,okrem dochodku.Ďakujem.
Ak by si spätne žiadal tú daň, za každé podané DP by dostal pokutu min. 33€ max 66 € za oneskorené podanie DP. (minulý rok dávali DU pokuty v tomto rozpätí, písali tu o tom "postihnutí").Takže si treba prerátať, či sa to oplatí.

§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(Samozrejme, citát je nepresný, už je účinný nový zákon od 1.1.2010, kde je to v €)

V tomto prípade by podal riadne DP po lehote stanovenej zákonom - je to jeho vlastné rozhodnutie. Nebol povinný podať DP, ale rozhodol sa ho podať a keďže ho podá po termíne, môžu mu uložiť pokutu.
Naposledy upravil JarkaL : 20.02.11 at 17:00
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať