Zavrieť

Porady

Akú budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti ?

Dobrý deň,
v roku 2010 mi zomrela stará mama, ktorá bola vlastníkom rodinného domu. Po jej smrti zdedili dom jej 4 deti (jedným z nich bol môj otec). Otec zomrel o pár mesiacov po nej a jeho diel som zdedila ja a môj brat. Tety sa rozhodli dom predať. Všetky právne úkony prebehli v roku 2010 (predaj, prepis na nového majiteľa). Zaujímalo by ma v akej výške sa bude platiť daň z predaja nehnuteľnosti, či je to zo sumy za ktorú bol dom predaný, alebo z rozdielu medzi súdnym odhadom a sumou, za ktorú bol dom predaný?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Myslím, že pri predaji tejto nehnuteľnosti uplatní ako daňový výdavok z dosiahnutého príjmu reprodukčnú obstarávaciu cenu zistenú podľa znaleckého posudku v čase zdedenia.
    Daňovým výdavkom na dosiahnutie príjmov z predaja nehnuteľnosti sú aj finančné prostriedky, ktoré daňovník preukázateľne vynaložil na jej technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s jej predajom okrem výdavkov na osobné účely. Medzi výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti, patrí napr. poplatok za znalecký posudok, výdavky vynaložené na vypracovanie kúpnej zmluvy, správne poplatky súvisiace s predajom, a pod.

    Akú budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.