Zavrieť

Porady

§ 51

Prosím pekne, podala som DPH za december. Dnes mi však klient priniesom PF s dátumom fakturácie a dodania 31.12.2010. Po prečítaní § 51 mi vychádza, že nemusím podať dodatočné DPH, ale môžem túto daň odp
očítať v roku 2011. Chápem ten § správne.

Za všetky názory veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ak je zadanie:

1. Kedy vzniklo právo na odpočítanie dane? 12/2010
2. Dokedy je lehota na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť? 25.1.2011
3. Priznanie k DPH sa podalo do 25.1.2011
4. Doklad prišiel (fyzicky!) 26.1.2011

problém by sme vo výklade zákona mať nemali (všetky publikácie uvádzajú ako vzorový prípad). Ale ak bude zadanie

1. Kedy vzniklo právo na odpočítanie dane? 12/2010
2. Dokedy je lehota na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť? 25.1.2011
3. Priznanie k DPH sa podalo 21.1.2011
4. Doklad prišiel (fyzicky!) 24.1.2011

situácia sa mení - máme tu obdobie v termíne 21.1.2011-25.1.2011, teda od dátumu podania priznania do lehoty stanovenej zákonom na podanie priznania.

Rozlišujem tiež medzi lehotou na podanie daňového priznania a podaním daňového priznania.
4 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mária.K. Pozri príspevok
Lehota na podanie daňového priznania uplynie 25.1.2011 o 24.00 hod.
Ak by v zákone bolo napísané: ak do podania riadneho daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)... ,
tak by nebolo potrebné podať opravné priznanie do 25.1.2011.
Nerozumiem celkom tomuto, ale čo sa týka môjho príspevku z citácie zákona som sa snažila poukázať na to čo píšeš. Je jasné, že zákon hovorí o termíne 25.-teho.
Mierila som skôr na zadanie č. 1, ktoré popísal Štefan...že faktúru mohli obdržať aj 26-teho... a viac k tomu nepíšem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

evina Pozri príspevok
Nerozumiem celkom tomuto, ale čo sa týka môjho príspevku z citácie zákona som sa snažila poukázať na to čo píšeš. Je jasné, že zákon hovorí o termíne 25.-teho.
Mierila som skôr na zadanie č. 1, ktoré popísal Štefan...že faktúru mohli obdržať aj 26-teho... a viac k tomu nepíšem
Ak si zabezpečíte dôkazový materiál, že faktúra došla 26.1.2011, stačí dať faktúru do zdaňovacieho obdobia 1/2011.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

na takéto prípady mám dátumovú pečiatku (orazím viditeľne doklad) a zápis do knihy došlej pošty.

A ešte jedna vec, táto možnosť sa týka len faktúr, zmlúv a pod., netýka sa to však dokladov z ERP. Tie naozaj musia byť uplatnené do odpočtu DPH a aj zaúčtované v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom boli vystavené....takže preto naháňam najmä hotovostné doklady, a tiež banku na overenie, či mi odovzdali všetky doklady z erp k platbám platobnými kartami. Inak také platby PK účtujem ako pohľadávku voči konateľovi, spoločníkovi alebo zodpovednému zamestnancovi. Je na jeho zodpovednosti aby mi ich včas odovzdal na zúčtovanie, termíny pozná, niekolkokrát ich aj vyzývam ústne aj telefonicky či mailom....
Ak ide o väčšie sumy alebo veľa dokladov a spoločnosť si želá znížiť vlastnú daňovú povinnosť, tak potom len Dodatočné DP prichádza do úvahy a za to si faktúrujem samostaný poplatok.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať