Zavrieť

Porady

Prístupová cesta k domu

Ahojte, poraďáci.

Viete mi niekto poradiť, kde nájdem, aká má byť široká cesta k stavbe? Nám na staveb. úrade nechcú dať stavebné povolenie na zmenu stavby pred dokončením z chaty na rodinný dom, lebo vraj máme úzku cestu v jednom mieste! Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lakon je offline (nepripojený) lakon

    lakon
    andiablo Pozri príspevok
    zo zákona je to minimálne 3,5m a únosnosť zaťaženia 80 kN jednou nápravou vozidla
    Tých 3,5m je čistý profil , alebo prejazdnosť aj s krajnicou, teda vzdialenosť dvoch pevných bodov? Pred časom som takýto problém riešil tiež, a nikde v zákone som takýto údaj nenašiel, a dokonca ani pani na stavebnom úrade a právnik v meste, hoc im musím povedať že sa ni snažili pomôcť ako vedeli. Nakoniec sme vyšli z stn pre navrhovanie komunikácií. Ak budem mať čas pozriem aj jej číslo. Tam nám vyšlo minimum 0,5m +2,5m +0,25m teda 3,25m profil aj s krajnicou, ale to len preto že z jednej strany bola pevná prekážka , inač by mohlo byť aj 0,25+2,5+0,25m teda 3m. Obytné budovy majú myslím k tomu stanovený ešte minimálny odstup okolo 1m, ale to by sa bolo dobré spýtať nejakého projektanta, ktorý má oprávnenie v obore projektovanie pozemných komunikácií.

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    zo zákona je to minimálne 3,5m a únosnosť zaťaženia 80 kN jednou nápravou vozidla

    lakon je offline (nepripojený) lakon

    lakon
    aknelh Pozri príspevok
    Vďaka. A kde sa o tom píše?
    Ako som písal vyššie najlepšie by bolo skočiť za projektantom, ktorý by mal poznať všetky súvislosti.
    Neviem či to ešte platí, ale ak sa ti podarí zohnať, skús pozrieť normu ČSN 73 6110, a aj vyhlášku 94/2004 ohľadom technických požiadaviek PO pri výstavbe a užívaní stavieb. Ja som argumentoval týmto, a stačilo to. Neviem čo vytiahli na teba.

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    lakon Pozri príspevok
    Ako som písal vyššie najlepšie by bolo skočiť za projektantom, ktorý by mal poznať všetky súvislosti.
    Neviem či to ešte platí, ale ak sa ti podarí zohnať, skús pozrieť normu ČSN 73 6110, a aj vyhlášku 94/2004 ohľadom technických požiadaviek PO pri výstavbe a užívaní stavieb. Ja som argumentoval týmto, a stačilo to. Neviem čo vytiahli na teba.
    Ospravedlňujem sa za malu mýlku. Našiel som to presne vo vyhláške 94/2004, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb a je to §82:
    Prístupová komunikácia na zásah musí viesť aspoň do vzdialenosti 30 m od stavby
    a od vchodu do nej, cez ktorý sa predpokladá zásah; ak prístupová komunikácia vedie
    k rodinnému domu, môže byť táto vzdialenosť najviac 50 m
    Trvale voľná šírka, minimálne 3,0 m a jej únosnosť na zaťaženie jednou nápravou vozidla musí byť najmenej 8OkN, do trvalej voľnej šírky sa nezapočítava parkovací pruh , Vjazdy a prejazdy široké min. 3,5m a vysoké
    4,5 m
    V miestach požiarnych hydrantov rozšírená
    Nemusí byť vybudovaná: Osamotene stojaca stavba, ťažko prístupná, ak by boli
    náklady neúmerne vysoké, Čas dojazdu hasičskej jednotky dlhší ako čas trvania
    požiaru

    Prístupová cesta k domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.