Zavrieť

Porady

Ako sa dostanem k vyplateniu osminoveho podielu na byte?

Uz rok ma taha za nos 7/8novy majitel bytu, ktory tento mimochodom prenajima a ja nielen ze neviem komu ale ani za kolko, inymi slovami nedostavam osminovy podiel na najomnom. Mne ale ide skor o predaj mojej osminy. Nemam kluce, nemam poistne zmluvy, nevidel som najomnu zmluvu. Zrejme ten prijem ani nezdanuje. Proste nula.

Ponukol som mu prednostne odkupit moj podiel (zatial iba ustne, resp. v SMSke, cize nie doporucenym listom). Reakcie bud nulove, alebo "teraz mam vela roboty", "som chory", "som mimo" a pod. ma uz bohuzial nebavia.

Ako dalej?

Mam napriklad moznost tam nechat niekoho nastahovat k tomu najomnikovi? Prenajal by som moju osminu nejakemu chudakovi, ved vonku je zima.
Pomohlo by to aby dotycny konecne pochopil ze to uz myslim sakramentsky vazne?

Ako postupvat?

Vopred dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pri hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou podľa podielov. Je jasné, že ťa vo všetkom prehlasuje. Nemôžeš tam dať nájomníka, lebo nemáš väčšinu.
    Ak ti však vôbec nedal vedieť, komu byt prenajíma, to nie je dohoda ani prehlasovanie, mohol by si sa dovolať neplatnosti nájomnej zmluvy.

    Samozrejme je lepšie, ak sa takého spoluvlastníctva čo najskôr zbavíš.
    Požiadaj súd:
    1. o zrušenie spoluvlastníctva a prikázanie bytu do vlastníctva tvojho spoluvlastníka za náhradu 1/8 trhovej hodnoty bytu
    2. o vydanie bezdôvodného obohatenia vo výške 1/8 skutočne prijatého alebo priemerného nájomného s úrokom omeškania odvtedy, čo si požiadal spoluvlastníka o vyplatenie tohto dlhu - až do zaplatenia
    3. ak využíval nejakú dobu byt sám bez prenajímania, za tú dobu žiadaj náhradu (to sa nevolá nájomné) vo výške priemerného nájomného.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Danielle369, terezamaria, Lubaba, Flinstone, Kvaka, Katy a R
    Neužitočné (1)
    5

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jim Jones Pozri príspevok
    Uz rok ma taha za nos 7/8novy majitel bytu, ktory tento mimochodom prenajima a ja nielen ze neviem komu ale ani za kolko, inymi slovami nedostavam osminovy podiel na najomnom. Mne ale ide skor o predaj mojej osminy. Nemam kluce, nemam poistne zmluvy, nevidel som najomnu zmluvu. Zrejme ten prijem ani nezdanuje. Proste nula.

    Ponukol som mu prednostne odkupit moj podiel (zatial iba ustne, resp. v SMSke, cize nie doporucenym listom). Reakcie bud nulove, alebo "teraz mam vela roboty", "som chory", "som mimo" a pod. ma uz bohuzial nebavia.

    Ako dalej?

    Mam napriklad moznost tam nechat niekoho nastahovat k tomu najomnikovi? Prenajal by som moju osminu nejakemu chudakovi, ved vonku je zima.
    Pomohlo by to aby dotycny konecne pochopil ze to uz myslim sakramentsky vazne?

    Ako postupvat?

    Vopred dakujem za rady.

    ... jedine súdnou cestou.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Jim Jones Pozri príspevok
    Uz rok ma taha za nos 7/8novy majitel bytu, ktory tento mimochodom prenajima a ja nielen ze neviem komu ale ani za kolko, inymi slovami nedostavam osminovy podiel na najomnom. Mne ale ide skor o predaj mojej osminy. Nemam kluce, nemam poistne zmluvy, nevidel som najomnu zmluvu. Zrejme ten prijem ani nezdanuje. Proste nula.

    Ponukol som mu prednostne odkupit moj podiel (zatial iba ustne, resp. v SMSke, cize nie doporucenym listom). Reakcie bud nulove, alebo "teraz mam vela roboty", "som chory", "som mimo" a pod. ma uz bohuzial nebavia.

    Ako dalej?

    Mam napriklad moznost tam nechat niekoho nastahovat k tomu najomnikovi? Prenajal by som moju osminu nejakemu chudakovi, ved vonku je zima.
    Pomohlo by to aby dotycny konecne pochopil ze to uz myslim sakramentsky vazne?

    Ako postupvat?

    Vopred dakujem za rady.
    A to mu to chceš prenajať bez kľúčov? To bude chodiť oknom?
    Pošli mu doporučene návrh na vysporiadanie a ak sa neozve, tak daj návrh na príslušný súd.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Mária27 Pozri príspevok

    Samozrejme je lepšie, ak sa takého spoluvlastníctva čo najskôr zbavíš.
    Požiadaj súd:
    1. o zrušenie spoluvlastníctva a prikázanie bytu do vlastníctva tvojho spoluvlastníka za náhradu 1/8 trhovej hodnoty bytu
    2. o vydanie bezdôvodného obohatenia vo výške 1/8 skutočne prijatého alebo priemerného nájomného s úrokom omeškania odvtedy, čo si požiadal spoluvlastníka o vyplatenie tohto dlhu - až do zaplatenia
    3. ak využíval nejakú dobu byt sám bez prenajímania, za tú dobu žiadaj náhradu (to sa nevolá nájomné) vo výške priemerného nájomného.
    marča v bode 3 mas chybu

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Jim Jones Pozri príspevok
    "kokso" maria27... dakujem... inak som este stale stale slobodny...
    ... a bez bytu
    Radím ti (z vlastnej skúsenosti) - aj zostaň, tak je to najlepšie.

    Hlasovalo 2 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Danielle369
    (1)
    Katy a R
    Otázka, nie odpoveď (1)
    0

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Jim Jones Pozri príspevok
    "kokso" maria27... dakujem... inak som este stale stale slobodny...
    Mária27 Pozri príspevok
    ... a bez bytu
    Radím ti (z vlastnej skúsenosti) - aj zostaň, tak je to najlepšie.
    hm, tak toto vysvetluje vsetko ... uz mi to je jasne ...
    btw: oprav si konecne ten nezmysel co tvrdis v bode 3. v "najužitocnejsom" prispevku
    Naposledy upravil bubkoch : 16.02.11 at 06:37

    Ako sa dostanem k vyplateniu osminoveho podielu na byte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.