Zavrieť

Porady

Dedenie zo zákona.

Chcel by som sa poradiť , ako je to s dedením zo zákona, pokiaľ žijeme s manželkou v spoločnej domácnosti, sme bezdetní. V prípade mojej smrti u nej neprichádza do úvahy ani posledná možná časť zo zákona :
4. Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
V tomto prípade už nežijú ani jej prarodičia a ani žiadne z detí jej prarodičov.Kto by v takomto prípade prichádzal do úvahy ako dedič? Alebo by potom ona mala radšej spísať závet a niekomu majetok odkázať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    manželka nemá súrodencov? Resp. synovcov a netere? Z otázky to nevyplynulo ....

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    Notár pozve toho kto vybavuje pohreb na predbežné vypočutie o dedičstve, kde sa uvedú všetci príbuzní, Ak bude len manžel, tak dedí manžel.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    nalbion Pozri príspevok
    Chcel by som sa poradiť , ako je to s dedením zo zákona, pokiaľ žijeme s manželkou v spoločnej domácnosti, sme bezdetní. V prípade mojej smrti u nej neprichádza do úvahy ani posledná možná časť zo zákona :
    4. Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
    V tomto prípade už nežijú ani jej prarodičia a ani žiadne z detí jej prarodičov.Kto by v takomto prípade prichádzal do úvahy ako dedič? Alebo by potom ona mala radšej spísať závet a niekomu majetok odkázať?
    Podľa ust. § 462 Obč. zákonníka dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
    Ak by teda po manželke nebol žiadny zákonný dedič z rodiny a manželka by nespísala závet, "zdedil" by to štát.

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    bubkoch Pozri príspevok
    pytal sa na pripad dedenia po manzelkinej smrti, ak táto zomrie až po ňom ...

    [hore]§ 462 občianskeho zákonníka

    Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.
    Ospravedlňujem sa, zle som prečítal a potom zle pochopil

    Ostáva spísať len závet a majetok odkázať.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    nalbion Pozri príspevok
    Chcel by som sa poradiť , ako je to s dedením zo zákona, pokiaľ žijeme s manželkou v spoločnej domácnosti, sme bezdetní. V prípade mojej smrti u nej neprichádza do úvahy ani posledná možná časť zo zákona :
    4. Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
    V tomto prípade už nežijú ani jej prarodičia a ani žiadne z detí jej prarodičov.Kto by v takomto prípade prichádzal do úvahy ako dedič? Alebo by potom ona mala radšej spísať závet a niekomu majetok odkázať?
    Presne tak, po tebe bude dediť manželka, a po jej smrti, ak nemá žiadneho potomka ani príbuzného podľa zákona, tak dedičstvo prechádza na štát. Treba potom spísať závet a majetok odkázať niekomu zo širšieho príbuzenstva alebo niekoho blízkeho, aj keď nie je rodina či príbuzný.

    Alebo poznám prípad, kedy jedna babka odkázala dom rádu sestier. Ak niekto pôjde okolo ružinovského cintorína, tak na druhej strane cesty je ešte jedna cesta (tam, ako je predajňa Reanultu) a asi 3. či 4. dom od toho Renaultu to je, teraz tam sídlia tie mníšky.

    Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

    Eva10
    Stále nie je vylúčená možnosť dedenia v druhej skupine podľa § 474 ods. 2 OZ in fine, teda že sa nájdu osoby ktoré žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    nalbion je offline (nepripojený) nalbion

    nalbion
    Vďaka za odpoveď a radu. Tiež som si myslel, že to asi tak nejako bude, ibaže nebol som si až tak istý. Teraz je to O.K. Viac rád , viac rozumu.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    FugAn Pozri príspevok
    Notár pozve toho kto vybavuje pohreb na predbežné vypočutie o dedičstve, kde sa uvedú všetci príbuzní, Ak bude len manžel, tak dedí manžel.
    pytal sa na pripad dedenia po manzelkinej smrti, ak táto zomrie až po ňom ...

    [hore]§ 462 občianskeho zákonníka

    Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.