Zavrieť

Porady

Odvody do soc. poistovni od.1.1.2011 zamestanec + SZČO

V zákone o soc. poistení som sa nikde nedočítal aké odvody platím, ked podnikám popri zamestnaní. V soc. poistovni mi povedali že aj keď som nedosiahol žiaden zisk, platím mim. odvody. Novela zákona 543/2010 zz. <!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> § 138 ost.12 však jasné hovorí, že:Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Prosim ako je to vlastne a ktorý paragraf alebo článok som prehliadol ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jvlsusa Pozri príspevok
    V zákone o soc. poistení som sa nikde nedočítal aké odvody platím, ked podnikám popri zamestnaní. V soc. poistovni mi povedali že aj keď som nedosiahol žiaden zisk, platím mim. odvody. Novela zákona 543/2010 zz. § 138 ost.12 však jasné hovorí, že:Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Prosim ako je to vlastne a ktorý paragraf alebo článok som prehliadol ?
    Platíš odvody zo zamestnania z max. vymer. základu ?

    Pri posudzovaní povinnej registrácie SZČO sa neberie do úvahy zisk, ale príjem=tržby. Ak SZČO presiahne za predch. kal. rok príjem vo výške 12-násobku min. vymer.základu, stáva sa od 1.7. nasl. kal. roku povinným platitelom odvodov do SP (ak vykáže stratu, platí odvody z minima).

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Ahojte
    poprosím pomoc pri počítaní.
    Zo zamestnania má príjem 2500,-€/mesiac
    SZČO za rok 14128,-€
    koľko platí tento človek do soc. poisťovne ako SZČO každý mesiac?

    Podľa mojich výpočtov by ako SZČO mal doplatiť do maxima teda zo 478€ 18% = 86,00€ starobné
    zo 478€ 4,75% = 22,70€ rezervný fond

    počítam správne?
    opravte ma prosím
    Naposledy upravil Heleč : 21.02.11 at 12:47

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Heleč Pozri príspevok
    Ahojte
    poprosím pomoc pri počítaní.
    Zo zamestnania má príjem 2500,-€/mesiac
    SZČO za rok 14128,-€
    koľko platí tento človek do soc. poisťovne ako SZČO každý mesiac?

    Podľa mojich výpočtov by ako SZČO mal doplatiť do maxima teda zo 478€ 18% = 86,00€ starobné 86,04 €, invalidné 6 % 28,68
    zo 478€ 4,75% = 22,70€ rezervný fond počítaš z 588,67 4,75 % = 141,45
    Spolu : 256,17 €

    počítam správne?
    opravte ma prosím
    Odpovede červeným a počítala som už platby za rok 2011. (výpočet je za predpokladu, že v r. 2009 bol SZČO celý rok)
    Naposledy upravil Andyke : 22.02.11 at 18:11

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    prosím Ťa a príjem zo zamestnania sa nepočíta?
    A nedopočítava sa len do maximálneho vymeriavacieho základu, keď je príjem zo zamestnania taký vysoký?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ale ja som predsa brala do úvahy, že je súčasne zamestnancom.
    A išla som len do max.VZ.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Heleč Pozri príspevok
    prosím Ťa a príjem zo zamestnania sa nepočíta?
    A nedopočítava sa len do maximálneho vymeriavacieho základu, keď je príjem zo zamestnania taký vysoký?
    V priloženej tabulke zo SP máš max. VZ

    Andy ti vyčíslila rozdiel len pri tých fondoch, kde zo zamestnania nedosahuje maximum

    http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    prepáčte, že som taká slepá!!!!!
    To invalidné som som nejak neriešila.

    Ja som sa totiž nemohla dopočítať k sume, ktorú mi povedala pani na sociálke.
    Ona mi vyčíslila, že má platiť 137,42€.
    No a to tým, že som bola slepá na invalidné tak som sa k tej sume nedopracoval.

    Andyke, prosím Ťa prečo sa má rezervný fond počíta zo sumy 588,67€?

    a ďakujem

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Ďakujem.

    Ale aj tak je to sila. Jednému platí maximum druhému zas nie.
    Ani oni sami nevedia....

    ale, fakt ďakujem za radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.