Zavrieť

Porady

Novela dane z motorových vozidiel od 1.12.

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Od 1.12.2005 nastala dosť veľká zmena v dani z motorových vozidiel.
Jednoducho povedané, daňovníkom DzMV už nieje osoba zapísaná v technickom preukaze, ale FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Zmenu treba nahlásiť na DÚ do 15 dní, teda do 15.12.2005. Najlepšie, ak požiadate o ukončenie platenia ako držiteľ vozidla a vypíšete nové daň.priznanie za používateľa vozidla s dátumom 1.12.2005. Vtedy si za mesiac december môžete uplatniť aj pomernú časť dane do nákladov. Samozrejme uvedenú výšku dane treba zaplatiť za používateľa a požiadať o vrátenie za držiteľa.
Usporiadat
jana2 jana2

jana2 je offline (nepripojený) jana2

Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

a ako je to teda s tým nájmom a prenájmom? My máme autá v operatívnom lízingu, teda používame ich na podnikanie, ale aj tá firma, čo nám ich prenajíma ich používa na podnikanie. Tak ako?
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Muška
Tou firmou myslíš seba ako FO - SZČO, alebo PO???

1.Ak si FO - v TP máš zápis ako Vera XY - ak nezaradíš uvedené auto do majetku - nebudeš o ňom účtovať, môžeš si uplatňovať 6,2

2.Ak zaradíš auto do majetku - budeš o ňom účtovať, budeš si dávať do nákladov všetko čo sa týka prevádzky auta /servis, voda, oleje..../ nemôžeš si uplatňovať 6,2

Ak si PO - tak musíš postupovať podľa bodu 2
Ďakujem.
Som FO, takže budem uplatňovať 6,2 SK. Pomohla si mi :-)
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Prosím Vás o radu, naša firma má i svoje autá i požičané od inej spoločnosti. Náklady na tieto požičané autá sa vyúčtovávajú v našej spoločnosti, konkrétne pohonné hmoty a súčasne ich používa i spoločnosť, ktorá nám autá "čiastočne prenajíma". Nie je mi jasné, ktorá spoločnosť má znášať daň z motorových vozidiel. Tiež prosím o radu, či mám vypísať daňové priznanie pre všetky autá - naše a daň zaplatiť, alebo stačí iba zaplatiť. Prosím Vás, poraďte mi, ak viete. Ďakujem.
0 0
Duda111 Duda111

Duda111 je offline (nepripojený) Duda111

Taktiež Vás poprosím o radu. Ak sme 2.1.2006 dokúpili ďalšie auto, musím podávať DP len na toto jedno a za ostatné len zaplatiť alebo musím podať DP znovu na všetky autá? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Duda,
do 15 dní musíš prihlásiť nové auto. Ostatné autá ak si už za ne podala DP a nič sa nezmenilo, tak za tie nemusíš nič podávať, iba uhradíš daň.
Podotýkam, že sa od 1.1.2006 zmenili účty na daň z motorových vozidiel
0 0
PetraB PetraB

PetraB je offline (nepripojený) PetraB

jana2
Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana
Uplatňovať si výdavky spojené s používaním súkromného mot. vozidla si podľa môjho názoru konateľ môže len ak je zároveň zamestnancom spoločnosti , platí príspevok č. 23 t.j. nemusí platiť daň z mot. vozidiel.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Dá sa niekde nájsť aj to či sa zmenili sumy na dane z mot.vozidiel pre rok 2006?
Na stránke daňového riad.som nič nenašla, ale vraj sú zmeny. Ďakujem
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

učtovníčka
Dá sa niekde nájsť aj to či sa zmenili sumy na dane z mot.vozidiel pre rok 2006?
Na stránke daňového riad.som nič nenašla, ale vraj sú zmeny. Ďakujem
pozri na konci tejto temy od príspevku 181
http://www.porada.sk/t3299-p20-da-z-...-vozidiel.html
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

sarmantna
Prosím Vás o radu, naša firma má i svoje autá i požičané od inej spoločnosti. Náklady na tieto požičané autá sa vyúčtovávajú v našej spoločnosti, konkrétne pohonné hmoty a súčasne ich používa i spoločnosť, ktorá nám autá "čiastočne prenajíma". Nie je mi jasné, ktorá spoločnosť má znášať daň z motorových vozidiel. Tiež prosím o radu, či mám vypísať daňové priznanie pre všetky autá - naše a daň zaplatiť, alebo stačí iba zaplatiť. Prosím Vás, poraďte mi, ak viete. Ďakujem.
Pripajam sa k tejto otazke, taktiez mam pripad, kde auto vlastni jedna firma, ale pouziva sa v dvoch spolocnostiach (ten isty konatel) - urobila sa tam zmluva o ciastocnom najme, t.j. obidve firmy eviduju pouzivanie vozidla, kazda za seba a ta druha plati tej prvej za uzivanie.
Povedal by som, ze vozidlo pouzivaju obidve spolocnosti, ale hadam ho len nemusia zdanit obidve...
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

Mam takyto problem. Auto sme kupili este v decembri 2005, teda chcela som ho zaradit do majetku este v roku 2005, kvoli odpisom. Lenze technicky bol vydany az 5.1.2006, t.j. podla stareho zakona by som podala DP k dani z MV do 15 dni po 5.1., lenze teraz som sa docitala, ze danova povinnost vznika datumom zacatia pouzivania automobilu na podnikanie, co teraz pre mna plati? Nenasla som nic v prechodnych ustanoveniach. Nevie niekto, ako v tomto pripade postupovat?
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

jana2
Vie mi niekto poradiť, keď konateľ a zároveň spoločník s.r.o., používa súkromné vozidlo na služobné účely ako to je s platením dane z motorových vozidiel v tomto prípade do 30.11.2005? A ako to je od 1.12.2005?
Ďakujem za odpovede, Jana

Je niekte v PORADE odpoveď na túto otázku alebo vie niekto odpovedať?
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
jana2
Asi sa my vysmejete, ale stále mi to nie je jasné. Konatel a zároveň spoločník v s.r..o. od 1.1.2005 používa spkromné vozidlo na služobné účely pre s.r.o..
Mala byť zaplatená cestná daň a ako to je od 1.12.2005 v tomto prípade?
Ďakujem
Aj ja som dala túto otázku, ale nikto sa neozval, neviem či nikto nemá podobný prípad, ale súkromné auto určite používajú vo svojich firmách konatelia, spoločníci a zamestnanci v jednej osobe. Ozvite sa prosím, ako ste postupovali !!! Ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

hupka
Aj ja som dala túto otázku, ale nikto sa neozval, neviem či nikto nemá podobný prípad, ale súkromné auto určite používajú vo svojich firmách konatelia, spoločníci a zamestnanci v jednej osobe. Ozvite sa prosím, ako ste postupovali !!! Ďakujem
Už to tu bolo rozoberané a názory nie sú jednotné. http://www.porada.sk/t14107-p2-konatel-a-auto.html
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac

PRE ANDREJ_RV
VASE VYJADERNIE....Nové skrátené znenie § 84 pri vymedzení predmetu dane uvádza len vozidlo, ktoré sa „..používa na podnikanie“ – zbytok pôvodného textu „..alebo v súvislosti s podnikaním“ bol zrušený. Zároveň sa pri vymedzení termínu „na podnikanie“ odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka rozšírila o odvolávku na § 6 zákona o dani z príjmov. Znamená to, že predmetom dane je len motorové vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie právnických osôb resp. na podnikanie fyzických osôb vo vlastnom mene pri dosahovaní príjmov podliehakúcich dani uvedených v § 6 ZDP. Keďže príjmy zamestnancov i konateľov (aj keď sú zároveň spoločníkmi) patria do § 5, podľa môjho názoru pri použití súkromných vozidiel (vlastných či požičaných) týmito osobami na pracovné cesty nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel.
Nové znenie § 85 určuje ako daňovníka tú FO alebo PO, ktorá používa motorové vozidlo na podnikanie (v pôvodnom znení to bol držiteľ vozidla). Praktický dopad tejto novely je, že napr. pri prenájme motorového vozidla je povinný platiť daň užívateľ, u ktorého sa táto daň zároveň v zmysle § 19 ods. 3 písm. j) ZDP od 1.12.2005 už posudzuje ako daňový výdavok.[/quote]...

MOJA OTAZKA.... NEJAKO V TOMTO TEXTE NEVIEM NAJST SPOLOCNIKA S.R.O.....AK KONATEL, ..KTORY MOZE IST NA SLUZ. CESTU VLASTNYM AUTOM...ROVNAKO AKO ZAMESTNANEC.....JE ZAROVEN SPOLOCNIKOM TEJTO S.R.O...CI SA V JEHO PRIPADE NEPOSUDZUJE, ZE POUZIL VLASTNE AUTO NA PODNIKANIE....NIE SU PRACOVNE CESTY VYKONANE V JEHO S.R.O.-SKE, NA ZAKLADE KTORYCH SA MOZE DOSAHOVAT ZISK FIRMY, PODNIKANIM SPOLOCNIKA?...A KED SPOLOCNIK AKO KONATEL POUZIJE SVOJE AUTO NEMAL BY ZAPLATIT DAN Z MOTOR. VOZIDIEL?...CI JE TO MYSLENE, TAK ZE ZISK SPOLOCNIKOV NIE JE PRIJEM PODLA $6?
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

PORAĎÁCI, ČO VY NA TO????
Mám vlastníčku motorového vozidla zapísanú v technickom preukaze. Toto vozidlo však prenajíma jednému podnikateľovi, ktorý ho používa na podnikanie. Do roku 2005 platila cestnú daň/daň z mot. vozidiel ona ako vlastníčka vozidla. V roku 2006 po zmene zákona, podal daňové priznanie a aj cestnú daň za toto vozidlo zaplatil podnikateľ, ktorý toto auto na podnikanie používa. Myslím, že sme splnili všetky povinnosti. ALE NAS DANOVY URAD VYZVAL ONÚ VLASTNÍČKU MOTOROVÉHO VOZIDLA, ŽE SI NESPLNILA OZNAMOVACIU POVINNOSŤ. NEVIEM AKÚ, ČO MALA OZNÁMIŤ, VŠAK VOZIDLO PRENAJÍMA NAĎALEJ, NIČ SA PRE ŇU NEZMENILO!
MÁ OZNÁMIŤ DAŇOVÉMU ÚRADU, ŹE SA ZMENIL ZÁKON?
Prosím, odpovedzte mi, som zvedavá na váš názory...
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Vlastníčka motorového vozidla sa mala odhlásiť ako platiteľ dane z motorových vozidiel, nakoľko auto nepoužíva na podnikanie.
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

NEROZUMIEM, ani predtým ani potom ho nepoužívala na podnikanie, len ho vlastnila a bezplatne prenajímala inému podnikateľovi. Pre nu sa nič nezmenilo, stále nerozumiem, prečo ma niečo oznamovať danovemu uradu. Ak vyhoviem danovemu uradu a napisem tam to oznamenie /len neviem čo oznamit/ tak mi vyrubia pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

V dnešných hospodárskych novinách čítam:
"Auto vo vlastníctve zamestnanca - teda mimo majetku firmy. Majiteľ auta by si mal prihlásiť vozidlo na daňový úrad a zaplatiť cestnú daň..."
Snáď to nemyslia vážne? Zostala zdesená... Z Vašich príspevkom mi však vyplýva, že by platiť daň z motorových vozidiel nemal. Šéf využíva svoje súkromné auto pre potreby firmy a určite daň z MV zaplatenú nemal.Aby bolo jasné, šéf je zamestnanec s.r.o....
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

MYSLIM ZE JE TAM PREKLEP. Tá veta by mala zniet "Druhou možnosťou je, že auto je vo vlastníctve živnostníka-ako súkromnej osoby, teda mimo majetku firmy....majitel auta by si mal
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať