Zavrieť

Porady

Zastavenie malého konkurzu na majetok úpadcu - vrátenie súdneho poplatku .

Zákon o súdnych poplatkoch
§ 11
Vrátenie poplatku


(3) Poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania, podaním odvolania alebo dovolania sa vráti, ak sa konanie zastavilo, ak sa podanie vrátane odvolania a dovolania odmietlo alebo ak sa návrh, odvolanie alebo dovolanie vzali späť pred prvým pojednávaním bez ohľadu na to, či bol vydaný platobný rozkaz alebo rozkaz na plnenie. Ak sa návrh na začatie konania o rozvode manželstva vzal späť po prvom pojednávaní na príslušnom stupni súdov, vráti sa polovica všetkých zaplatených poplatkov. V konaní o preskúmaní rozhodnutia orgánu verejnej správy sa poplatok vráti, ak sa návrh na začatie konania vzal späť pred prejednaním veci alebo ak bolo konanie zastavené z dôvodu, že účastník nebol v konaní riadne zastúpený

(8) Ak bolo konanie zastavené po tom, ako bol na majetok odporcu vyhlásený konkurz podľa osobitného zákona, 6a) vrátia sa navrhovateľovi všetky poplatky bez ich krátenia a poplatky, ktoré ku dňu zastavenia konania nezaplatil, sa nevyberajú.

Konkurz bol vyhlásený , nakoľko boli všetky podmienky splnené , avšak po vyhlásení konkurzu už podmienky splnené neboli , nakoľko sa prihlásil s pohľadávkou do konkurzu len jeden veriteľ.

Vlastne(zo 7 veriteľov) boli dve prihlášky pohľadávky od veriteľov, ale na jednu prihlášku od veriteľa súd nebral zreteľ, nakoľko tento veriteľ v Prihláške neuviedol poradie uspokojenia pohľadávky zo všeobecnej podstaty. Na základe uvedeného súd konkurz SZČO zastavil a odvolal správcu KP.
Teraz potrebujem zistiť , do koľkých dní má súd povinnosť vrátiť poplatok za podanie návrhu na konkurz, ktorý bol súdom zastavený. Avšak narazila som na problém, že nie je to v zákone stanovené.

Musí o vrátení súdneho poplatku rozhodnúť súd ? Súd nemá stanovenú dobu na vrátenie tohto poplatku ?


Ďakujem vopred za všetky podnetné príspevky .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Zita5 Pozri príspevok
    Dáška jedná za o zaplatený súdny poplatok vo výške 663,88 euro pri podaní Návrhu na konkurz .

    Advokát (ktorý návrh vypracoval)vravel dotyčnej osobe, že tento poplatok mu musia vrátiť z dôvodu zastavenia konkurzu .Tento názor som zdieľala aj ja doposiaľ.Zákon je v tomto pre mňa nejasný a tak som si zatelefonovala na miestne príslušný súd a dozvedela som sa od pracovníčky, že nemá nárok na vrátenie poplatku , nakoľko súd konal aj napriek zastaveniu konkurzu.Ale jej odpoveď bola pre mňa nie veľmi presvedčivá .
    Jedná sa o FO SZČO .
    Tak teraz mám v tom veľmi nejasno a hľadám kde je pravda .
    § 13
    Preddavok
    (1) Navrhovateľ je povinný pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu zaplatiť na účet súdu preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu (ďalej len "preddavok"). Zaplatenie preddavku je navrhovateľ povinný v návrhu na vyhlásenie konkurzu doložiť dokladom osvedčujúcim jeho zaplatenie. Ak súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietne alebo navrhovateľ pred začatím konkurzného konania vezme návrh späť, preddavok sa vráti navrhovateľovi.
    tu sa hovorí o preddavku - lebo predbežný správca s tým mal isté výlohy.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Mali by byť dve uznesenia súdu - jedno o zastavení konkurzu (právoplatné) a následne druhé uznesenie, kde súd prizná správcovi odmenu a jeho náklady, ak si ich riadne a včas uplatnil. Tie uznesenia by mali byt publikované v obchodnom vestníku. (Ak pošleš ICO, tak sa dá na to pozrieť)

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ja som presvedčená, že ten poplatok je preddavok - viď par. 13 zákona o konkurze...
    Je dôležité to druhé uznesenie súdu - tam sa to podľa mňa vyjasní.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Zaplatil sa súdny poplatok alebo preddavok na trovy predbežného správcu? Lebo to môže byť rozdiel.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dáša_ Pozri príspevok
    Zaplatil sa súdny poplatok alebo preddavok na trovy predbežného správcu? Lebo to môže byť rozdiel.
    Dáška jedná za o zaplatený súdny poplatok vo výške 663,88 euro pri podaní Návrhu na konkurz .

    Advokát (ktorý návrh vypracoval)vravel dotyčnej osobe, že tento poplatok mu musia vrátiť z dôvodu zastavenia konkurzu .Tento názor som zdieľala aj ja doposiaľ.Zákon je v tomto pre mňa nejasný a tak som si zatelefonovala na miestne príslušný súd a dozvedela som sa od pracovníčky, že nemá nárok na vrátenie poplatku , nakoľko súd konal aj napriek zastaveniu konkurzu.Ale jej odpoveď bola pre mňa nie veľmi presvedčivá .
    Jedná sa o FO SZČO .
    Tak teraz mám v tom veľmi nejasno a hľadám kde je pravda .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja vychádzam z návrhu , ktorý robil právnik na to vzatý a v prílohe Návrhu na vyhlásenie konkurzu prikladá - Potvrdenie o zaplatení súdneho poplatku vo výške 663,88 Eura.

    Čiže už ten právnik poplatok nazval súdnym poplatkom a nie preddavkom.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Zita5 Pozri príspevok
    Ja vychádzam z návrhu , ktorý robil právnik na to vzatý a v prílohe Návrhu na vyhlásenie konkurzu prikladá - Potvrdenie o zaplatení súdneho poplatku vo výške 663,88 Eura.

    Čiže už ten právnik poplatok nazval súdnym poplatkom a nie preddavkom.
    a ty sa pýtaš z pohľadu dlžníka alebo veriteľa?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dáša_ Pozri príspevok
    a ty sa pýtaš z pohľadu dlžníka alebo veriteľa?
    Ja sa pýtam z pohľadu dlžníka na ktorého bol v auguste vyhlásený malý konkurz a v októbri bol zastavený z horeuvedených dôvodov v zadaní témy.

    Nakoľko do dnes mi zo strany právnikov aj zo strany bývalého správcu KP boli podávané info, že na to má právo .Dnes som sa dozvedela od pracovníčky súdu , že nie je právo .

    Jeden z dôvodov je ten, že ak má nárok na vrátenie súdneho poplatku , tak tento súdny poplatok musím zaúčtovať do pohľadávok a musí byť aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2010.Toto je dôvod , pre ktorý si to všetko preverujem .

    Potrebujem to doriešiť , lebo nastala situácia že v roku 2010 mám podanie Návrhu na konkurz ,vyhlásenie konkurzu , zastavenie konkurzu a opätovne podanie Návrhu na konkurz u jednej a tej istej osoby a v jednom a tom istom účtovníctve.

    Ja mám šťastie na špeciality

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dáša_ Pozri príspevok
    Mali by byť dve uznesenia súdu - jedno o zastavení konkurzu (právoplatné) a následne druhé uznesenie, kde súd prizná správcovi odmenu a jeho náklady, ak si ich riadne a včas uplatnil. Tie uznesenia by mali byt publikované v obchodnom vestníku. (Ak pošleš ICO, tak sa dá na to pozrieť)
    Tak mám v ruke len jedno uznesenie súdu a to o zastavení konkurzu(prvého konkurzu) .
    Čo sa týka odvolania správcu konkurznej podstaty mám len odvolanie správcu KP z funkcie správcu KP z Obchodného vestníka .Viac nič .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    § 13
    Preddavok
    (1) Navrhovateľ je povinný pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu zaplatiť na účet súdu preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu (ďalej len "preddavok"). Zaplatenie preddavku je navrhovateľ povinný v návrhu na vyhlásenie konkurzu doložiť dokladom osvedčujúcim jeho zaplatenie. Ak súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietne alebo navrhovateľ pred začatím konkurzného konania vezme návrh späť, preddavok sa vráti navrhovateľovi.



    Dáška ďakujem za Tvoje príspevky, nakoniec jedná sa o preddavok(ako si uviedla§13) a nie o súdny poplatok .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.