Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - vdovský a starobný dôchodok

Som nováčik, prosím trpezlivosť. Dôchodkyňa mala pracovný pomer do 19.1.2010, dostala aj potvrdenie o príjmoch v ktorom bol zrazený daň podľa § 35. Od 20.1.2010 poberá vdovský a starobný dôchodok. Do daňového priznania treba napísať ten dôchodok? Koľko bude nezdaniteľná čiastka, treba aj ten dôchodok započítať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    andesz Pozri príspevok
    Som nováčik, prosím trpezlivosť. Dôchodkyňa mala pracovný pomer do 19.1.2010, dostala aj potvrdenie o príjmoch v ktorom bol zrazený daň podľa § 35. Od 20.1.2010 poberá vdovský a starobný dôchodok. Do daňového priznania treba napísať ten dôchodok? Koľko bude nezdaniteľná čiastka, treba aj ten dôchodok započítať?
    dôchodky nie sú zdaniteľné príjmy, neuvádzajú sa v daňovom priznaní

    podávaš DP typ A, v ktorom uvedieš príjmy zo závislej činnosti podľa potvrdenia od zamestnávateľa

    nezdaniteľná časť bude 4025,70 €, pretože nebola k 1.1.2010 poberateľkou starobného dôchodku, má nárok na celú ročnú NČ

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Anik Pozri príspevok
    Veronikasad
    mám výmer a tam je rozpísaná výška starobného dôchodku a výška vdovského dôchodku
    Podľa môjho názoru sa vdovský dôchodok neberie do úvahy. Zákon uvádza:
    Nezdaniteľňú čiastku dane si nemôže uplatniť daňovník, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom
    • starobného dôchodku dôchodku.
    • predčasného starobného dôchodku
    • starobného dôchodkového sporenia
    • výsluhového dôchodku
    Ahojte, mám tiež otázočku.

    Dôchodkyňa ktorá mala príjem z dohôd v roku 2010 a chcem jej podať daňové priznanie aby jej vrátili časť dane - ponižuje sa nezdaniteľná časť základu dane v DP aj o výšku vyplateného vdovského dôchodku alebo len starobného dôchodku?

    Ďakujem za odpoveď

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    tiež by som poprosila o radu trochu som hľadala, ale nenašla
    SD -či sa sčítava starobný a vdovský dôchodok - 4025,7
    alebo či sa odčítava len starobný dôchodok a rozdiel sa dá ešte použiť na odpočítateľnú položku
    za radu ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anik Pozri príspevok
    tiež by som poprosila o radu trochu som hľadala, ale nenašla
    SD -či sa sčítava starobný a vdovský dôchodok - 4025,7
    alebo či sa odčítava len starobný dôchodok a rozdiel sa dá ešte použiť na odpočítateľnú položku
    za radu ďakujem
    Vieš z nejakého dokladu zo SP zistiť len výšku vyplateného SD za rok 2010 ? (neviem, či také potvrdenie SP vydáva).

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Veronikasad
    mám výmer a tam je rozpísaná výška starobného dôchodku a výška vdovského dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.