Zavrieť

Porady

Úroky z pôžičky

Môže dcérska spoločnosť bezúročne požičať materskej spoločnosti peniaze? A ešte jedna otázka. Môže konateľ, ktorý nie je v pracovnom ani inom zmluvnom vzťahu požičiavať peniaze? Keď mám totiž debetnú pokladňu, dotujem ju cez pôžičku od konateľovi. A musí byť k takýmto pôžičkám od konateľa aj zmluva o pôžičke?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
DÚ pri kontrolách aktuálne prenášajú ťažiská do nepeňažných plnení a sledovania "závislej činnosti" osôb fakturujúcich služby pre "zamestnávateľa" (ale tá druhá časť sa týka iba zdanenia vyplácaných príjmov daňou zo závislej činnosti).
Len upozorňujem, na čo sa začínajú zameriavať daňové kontroly ...

Prípady sa budú posudzovať individuálne. Záleží napr. na tom, či subjekt, ktorý má prospech z titulu bezúročnej pôčičky má "neobvyklé postavenie", alebo nie, t.j. či môže prísť do firmy, ktorá pôžičku poskytuje ktokoľvek a dostane bezúročnú pôžičku, alebo sa jedná o výnimočný prípad a využitie "postavenia" prijímateľa bezúročnej pôžičky ...
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ahojte citam tu o urokoch z poziciek a chcela by som poprosit o radu,mam pozicku v roku2005 s 10% urokov,vyplatena bude az v roku 2006,mam alikotne vyratat uroky a nauctovat ich do daneho obdobia / cast do roku 2005 a cast do r 2006? / dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
boitana
ahojte citam tu o urokoch z poziciek a chcela by som poprosit o radu,mam pozicku v roku2005 s 10% urokov,vyplatena bude az v roku 2006,mam alikotne vyratat uroky a nauctovat ich do daneho obdobia / cast do roku 2005 a cast do r 2006? / dakujem
áno, jednoznačne, úroky podľa časovej súvislosti s účtovným obdobím.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ja som sa ešte nestretla s tým, že by sa mali dodaňovať nejaké úroky z bezúročných pôžičiek od konateľa. Ja som sa stretla len s tým čo píše Ivka H:

2. Podľa Poradcu:
Účtovanie pôžičky, ktorú poskytne konateľ a spoločník spoločnosti je nasledovné:
Č.operácie MD D Text
1. 221 479 prijatie dlhodobej pôžičky
2. 562 479 úrok pripadajúci na bežné účtovné obdobie
3. 479 221 splátka pôžičky vrátane úroku
Pôžička môže byť aj bezúročná, v tom prípade sa nebude používať účtovná operácia č. 2. Nie je potrebné, aby ste účtovali úroky podľa platných úrokov v bankových inštitúciách a odvádzať z nich následne daň z príjmu. Dôležité je však znenie zmluvy, ktorú máte s konateľom a spoločníkom. Pokiaľ je v zmluve napísané, že pôžička je bezúročná, nie je dôvod na zdaňovanie. Súčasne platný zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov neukladá povinnosť upravovať základ dane pri bezúročnej pôžičke o rozdiel, o ktorý sa dohodnuté ceny líšia od cien trhových.
Zhrnutie:
V prípade, ak je spoločnosti poskytnutá bezúročná pôžička, nemá to vplyv na dodatočné dodanenie spoločnosti.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
boitana
ahojte citam tu o urokoch z poziciek a chcela by som poprosit o radu,mam pozicku v roku2005 s 10% urokov,vyplatena bude az v roku 2006,mam alikotne vyratat uroky a nauctovat ich do daneho obdobia / cast do roku 2005 a cast do r 2006? / dakujem
ja som odpoedala na túto otázku, kde sú spomenuté úroky.
Viem že sa treba pridržať témy, ale ked tu už táto otázka padla.
0 0
decembrovka decembrovka

decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

Ahojte, vie mi niekto poradiť. SZČO si zobral úver ako FO-občan. Zakúpil si osobné motorové vozidlo, ktoré si zaradil do majetku firmy. Pôžičku spláca zo svojho osobného účtu (nie podnikateľského). Nevisem čo so splátkami a s úrokami z tohto úveru. Dobre rozmýšľam, že tieto splátky aj úroky mu nepôjdu do daňovo uznaných nákladov, nakoľko z tohto auta si priznáva ročný odpis. Alebo je to nejako inák. Prosím, prosím
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

decembrovka
Ahojte, vie mi niekto poradiť. SZČO si zobral úver ako FO-občan. Zakúpil si osobné motorové vozidlo, ktoré si zaradil do majetku firmy. Pôžičku spláca zo svojho osobného účtu (nie podnikateľského). Nevisem čo so splátkami a s úrokami z tohto úveru. Dobre rozmýšľam, že tieto splátky aj úroky mu nepôjdu do daňovo uznaných nákladov, nakoľko z tohto auta si priznáva ročný odpis. Alebo je to nejako inák. Prosím, prosím

Úroky z úveru sú daňovo uznateľným výdajom, splátky istiny úveru nie. Podmienkou je, že úver bude použitý na nákup HIM, o ktorom bude účtované. Čo vo Vašom prípade je splnené.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jedna firma poskytla druhej úver. Mám vypracovať úverovú zmluvu - viem, že by som mala dohodnúť úroky, aké sú obvyklé v mieste a čase plnenia. Takže som skúšala hľadať na internete úrokové sadzby, ktoré sú platné dnes na stránkach asi 3 bánk, no asi neviem hľadať... Našla som len sadzby platné pre hypotekárne a spotrebné úvery, pre krátkodobé podnikateľské úvery neviem nájsť žiadne sadzb. Naozaj netuším, aký vysoký úrok mám do zmluvy dať, keď sa jedná o krátkodobú pôžičku so splatnosťou do konca roka. Poradíte, Poraďáci?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alušik
Jedna firma poskytla druhej úver. Mám vypracovať úverovú zmluvu - viem, že by som mala dohodnúť úroky, aké sú obvyklé v mieste a čase plnenia. Takže som skúšala hľadať na internete úrokové sadzby, ktoré sú platné dnes na stránkach asi 3 bánk, no asi neviem hľadať... Našla som len sadzby platné pre hypotekárne a spotrebné úvery, pre krátkodobé podnikateľské úvery neviem nájsť žiadne sadzb. Naozaj netuším, aký vysoký úrok mám do zmluvy dať, keď sa jedná o krátkodobú pôžičku so splatnosťou do konca roka. Poradíte, Poraďáci?
Zistil som Ti Tatrabanku a tam je to tak, že pre podnikateľov je to mikroúver nad 100.000,- s dobou splatnossti min. 12 mesiacov je úrok 7,40 % a vyššie
Pre FO rad. občana ke to od 30.000 doba splatnosti 12 mesiacov a viac, tam je to 8,00 % a viac. Pravdepodobne to bude obdobné aj inde.
Pekný deň...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Janko, vďaka, si poklad. Ja som dala do zmluvy zatiaľ 8%, ale mala by som mať asi pri tej zmluve nejaký podklad k tým úrokom... veď, čo platí dnes, nemusí platiť o pol roka, tak aby audit nenamietal.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alušik
Janko, vďaka, si poklad. Ja som dala do zmluvy zatiaľ 8%, ale mala by som mať asi pri tej zmluve nejaký podklad k tým úrokom... veď, čo platí dnes, nemusí platiť o pol roka, tak aby audit nenamietal.
Ano bolo by dobré dokladovať, volal som do TB, tam má pani podklady podľa čoho postupuje, pri uzatváraní podobných zmlúv, myslím že to tajnosť nie je a poskytnú to aj von
Pekný deň...
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Ahojte všetci. Preštudovala som si príspevky - pôžička a konateľ. Chcela by som to zhrnúť či som správne pochopila. Ďakujem za Váš čas.
Konateľ (zároveň zamestnanec, jednoosobová s.r.o.) poskytne pôžičku s.r.o. Účtujem :
pôžička 211/365.AE,
úroky 2% 562/211 ( po vyplatení)
Vypracujeme na pôžičku samozrejme zmluvu.
Konateľ, zamestnanec musí teraz priznať do DP úroky, do ktorej kolonky v DP to mám zapísať ? - príjmy z kapitálového majetku par. 7 do kolonky 3? Srdečne Vám ďakujem. GABI
0 0
andreask andreask

andreask je offline (nepripojený) andreask

Ahoj, zasielam skúsenosti ohľadne úrokov z praxe - daňový úrad dodaňuje úroky na úroveň základnej sadzby národnej banky, ktorá v súčasnosti 4,75%
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

podliehajú úroky zdaneniu? Z 800 000,-- je to 35 800,-- Sk
Ď.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ahojte, mám taký problém. Firma chce poskytnuť bezúročnú pôžičku inej firme na asi 1 týždeň. Budem musieť zdaňovať aj úroky pri použití nejakej úrokovej sadzby ECB, alebo nie? Viem že niekedy sa používal nejaký kuz NBS /aj keď bola bezúročná/. Vopred vďaka za odpoveď. Dáša
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže byť, na 1 týždeň? kto by to riešil?
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

KEJKA Pozri príspevok
môže byť, na 1 týždeň? kto by to riešil?
A ak to bude na dlhšie? Je to dosť veľká suma. Dáša
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozri tu:http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...rticleId=25482

Účtovné predpisy v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva nestanovujú povinnosť účtovať o fiktívnom úroku, a to tak v prípade poskytnutia bezúročných pôžičiek, ako aj pôžičiek s dohodnutým úrokom nižším ako obvyklý úrok. Uvedené platí tak z pohľadu veriteľa, ako aj z pohľadu dlžníka.
Keďže pri určení základu dane sa vychádza z účtovníctva a zákon č. 595/2003 Z. z. neukladá povinnosť upravovať takto zistený základ dane o „fiktívny úrok“, potom peňažné zvýhodnenie nepredstavuje zdaniteľný príjem. To znamená, že daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva nevykonáva v tejto súvislosti uzávierkové účtovné operácie pri uzatváraní peňažného denníka a daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctve nerobí úpravy v daňovom priznaní.
Úprava základu dane, resp. zaúčtovanie peňažného zvýhodnenia, nevyplýva z ustanovenia § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. a ani zo žiadneho iného ustanovenie tohto zákona.
PRÍKLAD č. 5:
Podnikateľ Anton má predmet podnikania poskytovanie stavebných prác. Svojmu priateľovi Petrovi, tiež podnikateľovi, poskytol bezúročnú pôžičku vo výške 10 000 Eur na tri mesiace. Podnikateľ Peter v deň splatnosti vrátil na podnikateľský účet pána Antona sumu 10 000 Eur. Obaja podnikatelia vedú jednoduché účtovníctvo. V peňažnom denníku sa účtujú len peňažné operácie a tzv. uzávierkové účtovné operácie. Pán Anton poskytnutie pôžičky zaúčtuje v peňažnom denníku ako výdavok, ktorý nesmie ovplyvniť základ dane. Spätné prijatie požičanej sumy zaúčtuje ako príjem nezahrnovaný do základu dane. Obdobne účtuje podnikateľ Peter. Prijatú istinu, ako aj jej vrátenie zaúčtuje ako príjem alebo výdavok, ktorý nesmie ovplyvniť základ dane. V súvislosti s poskytnutou pôžičkou ani jednému podnikateľovi nevznikla povinnosť účtovať o uzávierkových operáciách.
Hoci podnikateľ Peter bol peňažne zvýhodnený (nemusel platiť úrok), o toto zvýhodnenie nezvyšuje základ dane, ktorý vypočítal ako rozdiel zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov.
Podnikateľ Anton poskytnutím bezúročnej pôžičky nedosiahol žiadny zdaniteľný príjem, a to ani nepeňažný. Preto aj v jeho prípade nemožno uvažovať o zvýšení základu dane o akýsi fiktívny úrok.
Aj uvedený príklad podporuje náš názor, že rovnako v prípade zamestnancov sa nezdaňuje fiktívny úrok z pôžičiek, pretože v opačnom prípade by sa toleroval stav, že určitá skupina daňovníkov bude znevýhodnená oproti inej skupine.
5 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať