Zavrieť

Porady

daňovy bonus

prosim poradit. omylom bol vyplateny zamestnancovi daňový bonus 2 mesiace za sebou (september a oktober) ako to opravit? som novacik prosim poradte diiik
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zamestnankyna je este teraz na MD a nasledne potom bude poberat rod.prispevok. Ale v r. 2005 pracovala do jula. Viem, ze je nejaka podmienka kedy ma narok na uplatnenie bonusu, tusim prijem vyssi ako 1/2 min. mzdy.
Berie sa to ako cely rok 2005 takto: 9 x 6500 + 3 x 6900 = 79200,
79200 : 2 = 39600,- Takze ak ma v r. 2005 prijem vyssi ako 39600,- ma narok na uznanie bonusu aj ked k 31.12.05 je na MD?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

nika.sum
Zamestnankyna je este teraz na MD a nasledne potom bude poberat rod.prispevok. Ale v r. 2005 pracovala do jula. Viem, ze je nejaka podmienka kedy ma narok na uplatnenie bonusu, tusim prijem vyssi ako 1/2 min. mzdy.
Berie sa to ako cely rok 2005 takto: 9 x 6500 + 3 x 6900 = 79200,
79200 : 2 = 39600,- Takze ak ma v r. 2005 prijem vyssi ako 39600,- ma narok na uznanie bonusu aj ked k 31.12.05 je na MD?
Áno, ak za rok 2005 mala zamestnankyňa zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku min. mzdy, teda v r.2005 je to 39600,- potom má nárok na DB za celý rok. (Samozrejme ak je slnená podmienka, že ide o vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Ak táto podmienka je splnená iba za niekoľko mesiacov v roku, potom nárok na DB má iba za príslušné mesiace).
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
(Samozrejme ak je slnená podmienka, že ide o vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Ak táto podmienka je splnená iba za niekoľko mesiacov v roku, potom nárok na DB má iba za príslušné mesiace).[/QUOTE]


toto sa mi prosím Ťa nezdá, že tam musí byť splnená podmienka- spoločná domácnosť.
v zákone to nespomínajú:p
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Barbara

toto sa mi prosím Ťa nezdá, že tam musí byť splnená podmienka- spoločná domácnosť.
v zákone to nespomínajú:p
Ospravedlňujem sa, nenapísala som to presne(vsunula som tam slovko spoločná).
V zákone o dani z príjmov, §33 hovorí ...DB je možné uplatniť na vyživované dieťa žijúce s danovníkom v domácnosti; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie DB ...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zo zákona o dani z príjmu 595/2003 Z.z.

Z§*33

Daňový bonus(1) Daňovník, ktorý v*zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §*5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa §*6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a*vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z*príjmov podľa §*6, si môže uplatniť daňový bonus v*sume 4*800*Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v*domácnosti s*daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O*sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem Vam vsetkym,kt. ste sa zapojili a poradili.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Ak bol zamestnanec celý december PN, môže sa mu vo výplate za 12/05 uplatniť daňový bonus? Alebo až dodatočne pri ročnom zúčtovaní?
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

silvia
Ak bol zamestnanec celý december PN, môže sa mu vo výplate za 12/05 uplatniť daňový bonus? Alebo až dodatočne pri ročnom zúčtovaní?
DB v mesiaci december môže byť priznaný, iba ak zamestnanec má zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 1/2 min. mzdy, čiže aspoň 3450 Sk. Ak príjem nedosahuje 3450 Sk, potom DB sa dopočíta až v ročnom zúčtovaní.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Ak sa zamestnancovi vydala dcéra, ktorá stále študuje. Vydala sa v r.2004 a býva u rodičov aj s manželom. V r.2004 manžel bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal žiaden príjem daňový bonus som na dcéru v r.2004 dávala. V roku 2005 sa zmenilo v zákone, že sa môže dať len na konci roku, manžel dcéry bol do júna 2005 dobrovoľne nezamestnaný a od júla má firmu v Čechách. Pýtam sa či môžem dať na túto dcéru otcovi daňový bonus do júna alebo ako postupovať?
Naposledy upravil buba : 26.01.06 at 09:07 Dôvod: pravopis
0 0
sk.kk sk.kk

sk.kk je offline (nepripojený) sk.kk

matafe
Áno, ak za rok 2005 mala zamestnankyňa zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku min. mzdy, teda v r.2005 je to 39600,- potom má nárok na DB za celý rok. (Samozrejme ak je slnená podmienka, že ide o vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti. Ak táto podmienka je splnená iba za niekoľko mesiacov v roku, potom nárok na DB má iba za príslušné mesiace).
Prosím Vás, manželka poberá DB a v mesiaci december od 1. - 31. bola na PN, Ja pracujem tiež. DB jej nebol vyplatený. Bol to správny postup? Viete pri štyroch deťoch to je dosť...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sk.kk
Prosím Vás, manželka poberá DB a v mesiaci december od 1. - 31. bola na PN, Ja pracujem tiež. DB jej nebol vyplatený. Bol to správny postup? Viete pri štyroch deťoch to je dosť...
Bol to sprány postup, v mesiaci nedosiahla príjem na jeho uplatnenie,bude jej zohľadnený v ročnom zúčtovaní. Aby bol mesačne nárok na DB je podmienkou mať príjem aspoň vo výške polovici minimálnej mzdy a ona bola PN, čiže nemala žiaden príjem.
Naposledy upravil Tweety : 29.01.06 at 17:18
0 0
sk.kk sk.kk

sk.kk je offline (nepripojený) sk.kk

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Tweety
Bol to správny postup, v mesiaci nedosiahla príjem na jeho uplatnenie, bude jej zohľadnený v ročnom zúčtovaní. Aby bol mesačne nárok na DB, je podmienkou mať príjem aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy a ona bola PN, čiže nemala žiaden príjem.
mýlim sa, ak opravím, že za daný mesiac (konkrétne 12-2005) musí dodatočne požiadať o daňový bonus v tlačive Žiadosti o ročné zúčtovanie dane?
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Ak si zamestnanec neuplatňoval daňový bonus v priebehu roka, nemal to uvedené ani vo vyhlásení, može si ho uplatniť na konci roka v RZD? Budú doklady o návšteve školy vydané s dátumom 1/06 platné aj pre uplatnenie bonusu za rok 2005? Predpokladám, ak tam škola uvedie, že v roku 2005 bol študentom školy, bonus by som mohla uplatniť za celý rok 2005?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vladan
mýlim sa, ak opravím, že za daný mesiac (konkrétne 12-2005) musí dodatočne požiadať o daňový bonus v tlačive Žiadosti o ročné zúčtovanie dane?
Nemusí požiadať, má to už požiadané vo Vyhláseni k zdaneniu príjmov pri nástupe do zamestnania.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ja by som sa chcela spýtať akým spôsobom sa podáva žiadosť na DÚ navrátenie preplatku daňového bonusu, ktorý teraz vyšiel v januári ako vrátenie z DÚ. Raz mesačne alebo raz za štvrť roka keď sa podáva prehľad?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marcelaStanakova
Ja by som sa chcela spýtať akým spôsobom sa podáva žiadosť na DÚ navrátenie preplatku daňového bonusu, ktorý teraz vyšiel v januári ako vrátenie z DÚ. Raz mesačne alebo raz za štvrť roka keď sa podáva prehľad?
Raz za štvrťroka, čiže za mesiace 1-3/2006.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
marcelaStanakova
Ja by som sa chcela spýtať akým spôsobom sa podáva žiadosť na DÚ navrátenie preplatku daňového bonusu, ktorý teraz vyšiel v januári ako vrátenie z DÚ. Raz mesačne alebo raz za štvrť roka keď sa podáva prehľad?
Ja žiadam o vrátenie každý mesiac, ale určite môžeš žiadať aj za viac mesiacov naraz, lebo v tlačive je uvedené "mesiac (mesiace)".
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE!
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja tiež žiadam každý mesiac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať