Zavrieť

Porady

Otestovanie akumulátorov- tuškových a aj iných

Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

podhygmin:-) Pozri príspevok
Kup nabijacku Voltcraft (video hore) kde jednoducho vlozis baterie,nastavis discharge (vybijanie),vybije sa ti v bateriach prebytocna kapacita a nabijacka sama prejde do rezimu charge (nabijanie) a pri plnom dobiti ti to nabijacka sinalizuje.S fotakom Fuji HS20 urobim potom aj 800 zaberov.
Ďakujem, lenže na mňa sa mi zdá zložitá, ja totiž tým číselkám na displeji nerozumiem, nevedela by som na aké hodnoty to nastaviť. Chlapci, vám sa to hovorí, keď pre vás sú mA a čojaviemčoešte malina. Napr. čo znamenajú tie čísla na tomto obrázku?
Myslíš si, že tá eneloop nabíjačka nie je dobrá? Ja fakt potrebujem zrejme niečo jednoduché.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

zrejme do tých prvých dvoch láduje po 196 mA /mili ampérov/ do tretej 197 a do štvrtej 198... Prípadne môže zobrazovať už to "naládované"... trebalo by pozrieť jedine návod...
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Marína Pozri príspevok
Ďakujem, lenže na mňa sa mi zdá zložitá, ja totiž tým číselkám na displeji nerozumiem, nevedela by som na aké hodnoty to nastaviť. Chlapci, vám sa to hovorí, keď pre vás sú mA a čojaviemčoešte malina. Napr. čo znamenajú tie čísla na tomto obrázku?
Myslíš si, že tá eneloop nabíjačka nie je dobrá? Ja fakt potrebujem zrejme niečo jednoduché.
Bude to nabíjací prúd. Ak ten klesne na nulu, alebo na číslo blízke nule a už neklesá, tak je baterka nabitá.

Z tých funkcií:

"Funkcia oživenia znovu aktivuje poškodené NiCd akumulátory." - tu som trochu skeptický. Ak raz batéria nemá kapacitu, nič ju neožíví. Neviem, aký zázrak by musela tá nabíjačka použiť...

"Nové alebo staré akumulátory, ktoré už vykazujú memory efekt, získajú vďaka funkcii regenerácie opäť svoju plnú kapacitu." - memory efekt sa prejavuje u starších NiCd akumulátoroch. Novšie, NiMH, LiPOL tento efekt nemajú. Myslím, že tá nabíjačka v podstate najprv tú batériu maximálne vybije a až potom začne nabíjať.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem Tibor. Tú enelooop nabíjačku nepoznáš?
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

1, Taky aku-článok je poskladaný z cca 3-4.. NICD, Ni-Mh... článkov prevažne o menovitom napätí 1,2V po nabití majú vyše 1,3V sú zaliate, majú rôzny tvar ako napr. v mobiloch a dajú sa zmerať len ako celok (používané pre novšie typy foťákov ap.)
Napätie zmeráte bez problémov a bude násobkom hodnoty 1,2 - 1,3 x počet použitých článkov teda min. hodnota napr. 2,4V / 3,6V / 4,8V /... rozsah voltmetra si nastavte na cca 12 resp. 20V= (DC). Ideálne by bolo merať pri zapnutom foťáku, pre laika obtiažne.
Prúd sa teoreticky tiež dá zmerať ale kratučko, len ide o to že niektoré aku-články môžu mať zabudovanú ochranu ktorá pri meraní skratovým prúdom vypadne, ak je tato ochrana vratná nevadí po niekoľkých minútach sa obnoví. Niektoré ochrany sa nahodia krátkym pripojení na nabíjačku no niektoré nie, preto nedoručujem laikovi.
Pomôcť sa ale dá, pri meraní prúdu sériovo pripojiť odpor vypočítať jeho hodnotu tak aby simulovala prúd foťáka napr. 500-1000mA

2, Články tužkové ktoré mate zrejme na mysli, AA, AAA, sú samostatné, dajú za zmerať osobitne a tak vylúčiť zlé (sú požívané pre staršie typy zar.)
Problém je v tom, že z dôvodu starnutia na najslabšom článku sady poklesne napätie tak, že výsledné ponížené napätie nestačí pre správnu funkciu pristroja
Zožeňte si menší Digitálny Multimeter cena 5-10Ečka
Nabite všetky články sady z používaného prístroja rovnako na cca 30% kapacity
Každý článok si označte a zapisujte namerané hodnoty
Zmerajte DM „U“ napätie každého článku cca 1,2 – 1,3V (až 1,5 V). podľa typu.
Zmerajte „I“ prúd každého článku by mal byť aspoň cca 3-7 A. závisí podľa typu a kapacity (merajte iba cca 1 sek.)
Na základe merania zistite ktorý článok - články sú hodne najslabšie a tie vymeňte.
Resp. im dajte ešte jednu šancu ďalším cyklom (naformovaním) podľa možnosti pomocou nabíjačky z vybíjaním ich vybite. Pozor články sa nesmú vybíjať pod cca 1,0V. Opätovne nabite a merania zopakujte, napätie musí byť nad 1,2 – 1,3V.
Vyradené články ktoré majú slabučkú kapacitu ale napätie 1,2V ešte držia nevyhadzujte, skúste ich ďalej použiť pre zariadenie z nižším odberom napr. diaľkový ovládač ap. a až potom odovzdajte do zberu na recykláciu.
Podobne postupujte aj pre akú-články tlakomerov, foťákov, svietidiel ap.
Rozsahy DM nastavte tak aby zodpovedali meraným hodnotám napr. U:2V=, I:10A-20A=
Uvedené meranie je určené pre tužkové aku AA, mikro-tužky AAA a im napäťovo a prúdovo podobne.
U akumulátoru auta, môžete zmerať laicky len napätie. Akumulátor sa skladá zo 6 ks článkov o menovitom napätí 2V x 6 = 12V, nabitý olovený aku. má napätie o niečo vyššie cca 14V.
Pri naštartovanom aute by malo byť napätie max 14,5V. Pozor prúd auto akumulátora uvedeným spôsobom nemerajte.
0 0
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Nabity akumulator nema 14V, ale od 12,5V po 12,8V ....pri poklese napatia pod 10,5V sa povazuje akumulator uplne vybity.
Pokial alternator dava do 15V tak je to v poriadku.....pod 13,5 V sa odporuca nechat skontrolovat alternator.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

možno to niekto meral voltmetrom pri nabíjaní... ale aký by to malo zmysel to netuším....
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Upresňujem. Zameral som sa na tužkové aku. NIMH, NICD
vid. prvý riadok hore. Spomínam U- menovite a U- po nabití (hneď po nabití, časom to klesá), tak som to mal na mysli, (aj u olova). Ako priateľu vidíš auto akumulátor som tu nerozoberal, len okrajovo spomenul aby si niekto neurobil škodu na DMM. Toto tu rozoberať nechcem, som nerád že sa to zvrtlo mimo témy.
Pri naštartovanom aute pri nabíjaní merám U. z dôvodu aby som zistil ako mi pracuje alternátor teda prebíjanie – nenabíjanie aku.
Mimochodom pri NiCd 1,2V- 150Ah / članok, aku sadu zloženú sériovo - paralelne z 40 článkov pri nabíjaní I. 15% C, až do hodnoty U. 1,7V / článok tj. 34V pričom po nabití držia pod 30V. no nikdy neklesnú pod 26V. tj. 1,3V/čl. a čerpám z ich aj 50A. Pritom menovite U. je 1,2 V / článok, čo je sum. 24V. Dokonca prevádzkujem články ktoré sú v prevádzke 20 - 30 rokov a ich kapacita ešte zodpovedá na 70% deklarovanej C.
Aj keď som sa téme AA, AAA, venoval dosť nedá sa tu laicky všetko vysvetliť, vždy sa nájdu nejaké nezodpovedane al. naznačene nepochopenia ale verím že článok pomôže to bol môj úmysel.
Napríklad ohľadom memory efektu by sa dalo polemizovať v konečnom dôsledku tento pojem je tak zanedbateľný že pri odborných štúdiách jeho dôležitosti o prioritách aku článku obsadil spodné priečky a odborná verejnosť usúdila že ide v prvom rade o reklamný ťah.
On existuje no pripisuje sa mu nezodpovedne a prehnane vysoký nedostatok ako si zaslúži NiCd, čo je na škodu veci, týmto efektom viac menej trpia aj ine typy čl.
Doporučujem Vám priatelia ohľadom olova v inej téme.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Dam sem....kupujem roky lidlacke http://m.topky.sk/cl/10/1403251/Velk...zia-najdlhsie-
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

lujza.j
A kolkokrat sa dozvedam od "odbornikov", ze "nie sme taki bohati, aby sme kupovali lacne veci"
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
lujza.j
Bacha, to neznamená, že treba kupovať lacné baterky. Treba kupovať lacné alkalické baterky. Okrem nich sa predávajú aj burelové/uhlíkové, ktoré vydržia oveľa menej.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať