Zavrieť

Porady

prenajom nehnutelnosti podielovy spoluvlastnici

Dobry den,
potreboval by som zistit ako to je pri prenajme nehnutelnosti, ak vlastnim 13/14 a spoluvlastnik 1/14.

Musim mat jeho suhlas ak chcem nehnutelnost prenajimat?
(Ak ano, tak co ak nebude suhlasit s prenajmom? Moze mi v tom zabranit aj ked som vacsinovy spoluvlastnik? Spoluvlastnik ma vlastny byt a nejavy zaujem o nehnutelnost, co sa tyka oprav a inych vydavkov, zaujimaju ho len zisky a aku "cifru" ma jeho podiel....)

Ma narok z penazi za prenajom vo vyske svojho podielu? Napriklad: 1/14 z 300 eur = 21,40 eur, tuto ciastku som mu povinny vyplacat kazdy mesiac?
Ak ano tak ako sa to potom riesi ak ja investujem do oprav, je mi tiez povinny vyplatit 1/14 z investovanej sumy?

Do nehnutelnosti som uz pred rokom investoval, oznámil som mu co sa robilo. Ako to mam od neho vymahat ak mi nechce vyplatit 1/14 mojich vydavkov ktore som investoval?

Navrhoval som aj vyporiadanie, ale nevieme sa dohodnuť, sudnou cestou to je na dlhe trate....

Ďakujem za prispevky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 139 občianskeho zákonníka
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    O hospodárení s nehnuteľnosťou sa je v prvom rade treba dohodnúť. Môže to byť aj tak, že on ťa nechá starať sa o nehnuteľnosť.
    Bežné náklady by ste mali hradiť podľa svojich podielov (aj údržbu), tak isto aj máte práva (aj s nájomného).
    Ak sa rozhodujete, vždy ho prehlasuješ, lebo máš väčšinu, to nemôže zmeniť ani súd. O prehlasovanie však nejde, ak mu to vopred neoznámiš.

    Investície nie sú bežná vec, musíš mu vždy rozsah investícií oznámiť. Ak nesúhlasí, prehlasuješ ho. Vtedy však má právo obrátiť sa na súd, aby rozhodol súd. Investíciu si potom vyporiadaš až pri vyporiadaní spoluvlstníctva.

    Ak nebude súhlasiť s vyporiadaním, môže rozhodnúť len súd.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, truch, Flinstone, terezamaria, Eulalia, danushka, Lubaba
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Práca je urobená, tak si ju ohodnoť. Nezabúdaj však, že ak využívaš celú nehnuteľnosť, aj jeho podiel, si mu dlžný odplatu akoby nájomné.
    Niektoré pohľadávky a dlhy si môžeš započítať. To by sa týkalo aj jeho čiastky na nájomnom.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Eulalia, terezamaria, Danielle369, Flinstone, Lubaba
    5
    Mária27 Pozri príspevok
    § 139 občianskeho zákonníka
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    O hospodárení s nehnuteľnosťou sa je v prvom rade treba dohodnúť. Môže to byť aj tak, že on ťa nechá starať sa o nehnuteľnosť.
    Bežné náklady by ste mali hradiť podľa svojich podielov (aj údržbu), tak isto aj máte práva (aj s nájomného).
    Ak sa rozhodujete, vždy ho prehlasuješ, lebo máš väčšinu, to nemôže zmeniť ani súd. O prehlasovanie však nejde, ak mu to vopred neoznámiš.

    Investície nie sú bežná vec, musíš mu vždy rozsah investícií oznámiť. Ak nesúhlasí, prehlasuješ ho. Vtedy však má právo obrátiť sa na súd, aby rozhodol súd. Investíciu si potom vyporiadaš až pri vyporiadaní spoluvlstníctva.

    Ak nebude súhlasiť s vyporiadaním, môže rozhodnúť len súd.

    Dakujem za rychlu reakciu

    Bezne naklady, su vsetky naklady spojene s nehnutelnosto? Čiže tam patria aj naklady spojene s prevadzkou domu ? (voda, plyn, elektrina, poistka, koncesie....?) spoluvlastnik mi uz 2 roky nedal ani cent. Ešte by ma zaujimalo, ako to je s údržbou pozemku? Ja sa o vsetko staram, udrziavam, kupujem naradie.... môzem si narokovat kompenzaciu za moj cas straveny udrziavanim pozemku ? Doklady co som vsetko nakupil mam odlozene, ale ako je to s fyzickou pracou, ktoru nemôžem nijako zdokladovat ?

    prenajom nehnutelnosti podielovy spoluvlastnici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.