Zavrieť

Porady

Aký závesný plynový kotol pri rekonštrukcii kúrenia v RD

Dobrý deň, pre nadmerné náklady na vykurovanie typického štvorcového poschoďáku s rovnou strechov z 80-tych rokov je potrebná rekonštrukcia kúrenia. Súčasný kotol - stacionárny-Destila je v prevádzke už 17 rokov a teplovodné rozvody sú tiež značne predimenzované. V dome je celkovo 12 liatinových radiátorov, tento počet by mal zostať aj naďalej. Rozpočet je ale výrazne obmedzený, v podstate by sa jednalo o výmenu kotla a rozvodov. Vyzerá to tak, že liatinové radiátory musia zostať. Ja osobne s týmto nemám žiadne skúsenosti, preto by som poprosil o radu a odpoveď na pár otázok:
- aký kotol pri počte 12 radiátorov, mal by byť závesný, bez ohrevu užitkovej vody,
- aké rozvody, resp. rozvody z akého materiálu,
- príp. návrhy na iné riešenia

Je mi zrejmé, že bez nevyhnutných stavebných úprav to nepôjde, v súčasnosti je kotol v pivnici, bez väščích komplikácií je však možné jeho umiestnenie v obytnej časti na prízemí-v práčovni.
Tiež by potešil kontakt na nejakého seriózneho odborníka v tejto oblasti z NR a okolia / formou SZ /. V celom RD býva iba jedna osoba /babka/, situácia je v súčasnosti pre nadmernú spotrebu plynu už neúnosná.

ďakujem za každý príspevok.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    liatinové radiátory by bola škoda vyhodiť... je to nezmar. Ak ich budete zahadzovať, dajte vedieť ktorým smerom. Pôjdem ich chytať.
    Možno nemajú tak dobrý prestup do vzduchu ako moderné medeno-hliníkové, ale zas z nich ide príjemné sálavé teplo.

    radkoslavko je offline (nepripojený) radkoslavko

    radkoslavko
    ja tiez reisim otazku kotla a mojim favoritom je znacka Protherm....rozvody PEX-AL-PEX, ale ja budem mat iba podlahove kurenie

    Aký závesný plynový kotol pri rekonštrukcii kúrenia v RD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.