Zavrieť

Porady

Elektonicky dodávané služby do a z tretích krajín

Poprosím o radu v takomto prípade:
Zdaniteľná osoba - s.r.o. so sídlom v tuzemsku, neplatca DPH, nakupuje elektronicky dodávané služby z tretích krajín (väčšinou bez faktúry cez PayPal) a zároveň poskytuje elektronicky dodávané služby do EÚ (Google Adsense) a do tretích krajín (Amazon), za ktoré dostáva šek (bez faktúry).
1) Je nutné sa zaregistrovať podľa §7a na DPH?
2) Je nutné dodaniť vyšlé platby a podať daňové priznanie k DPH?
3) Ak áno, je táto daň odpočítateľná, t.j. DP DPH=0, aj keď faktúra nie je podľa §71?
4) Je nutné podávať štvrťročne súhrnný výkaz DPH?
Ďakujem vopred za Vaše príspevky!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svito1982 je offline (nepripojený) svito1982

    svito1982
    Ja mám rovnaký problém.
    Som neplatca DPH a som spoločník v s.r.o. .
    Mám záujem o nákup elektronicky dodávaných služieb (licencie/aktivačné kľúče) z tretích krajín (Singapur/USA/Canada/Australia). Z DRSR nám prišla odpoveď, ktorá nám prišla ako neutrálna a nebola nám poskytnutá jednoznačná odpoveď.

    Tak som sa obrátil na DU v mojom okrese a oni my na základe odpovede z DRSR a mojich objasnení o aký typ nákupu a predaja ide povedali, že nie som povinný byť platcom DPH. Ale ako to už býva nemám o tom žiaden doklad lebo mi ho nechceli poskytnúť.

    No a na inom DU v okrese druhého spoločníka zas povedali, že musíme byť platcami DPH. Takže kde je pravda....?

    Chcel by som teda vedieť od niekoho kto s tým má skúsenosti či je nutné byť platca DPH alebo aké postupy by bolo nutné dodržiavať pri nákupe a predaji takéhoto tovaru.

    pamusik je offline (nepripojený) pamusik

    pamusik
    Takže po rôznych konzultáciách s pracovníkmi DRSR a DÚ a auditorom som prišla k nasledovnému:
    Keďže s.r.o. je zdaniteľný subjekt (vykonáva ekonomickú činnosť s cieľom dosiahnutia zisku), má sídlo v tuzemsku a elektronicky dodaná služba má miesto dodania tam, kde fy sídli, čiže v tuzemsku, táto služba je predmetom dane z pridanej hodnoty. Znamená to teda, že prijaté nakúpené služby je treba dodaniť 20% DPH a odviesť DÚ do 25-eho v nasledujúcom mesiaci, ako bola služba dodaná (aj keď fy nie je registrovaným platcom DPH). Pokiaľ fy nie je riadnym platcom DPH, nemôže si v daňovom priznaní k DPH vykázanú DPH odpočítať, ale uhrádza ju v plnej výške. (Ani keď je registrovanou zdaniteľnou osobou podľa §7a!) Z tohto mi teda vychádza, že je lepšie byť dobrovoľným riadnym platcom DPH a potom si vykázanú DPH možno odpočítať a podávať nulové daňové priznania. Ak má fy nejaké príjmy z EÚ (sem sa ráta aj Google, pretože má pobočku v Írsku), je nutné sa zaregistrovať na DPH podľa §7a, zistiť si IČ DPH obch. partnera a podávať Súhrnné výkazy (podľa obratu mesačne al. štvrťročne). S tým Paypalom som to ešte úplne neporiešila, ale keby niekto vedel poradiť, budem rada.

    Elektonicky dodávané služby do a z tretích krajín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.