Zavrieť

Porady

Vyradenie majetku

Robím jednoduché účtovníctvo pre FO ktorá ruší živnosť 31.12.2005.
Chcela by som sa opýtať na vyradenie majetku. Neviem ako mám vyradiť majetok, ktorý ešte nie je doodpisovaný.Dá sa jednoducho zlikvidovať? A ak ano zaradí sa zostatková cena do nákladou ovplyvňujúcich daň z príjmu? Potrebujem však zvýšiť náklady kôli dani z príjmu. Keď sa majetok predá nižšou cenou ako je zostatková cena ako mám naložiť zo zvyšnou cenou? A ešte mám 1 otázku: keď sa majetok predá po 5 rokoch po odpísaní je príjem z tohto majetku oslobodený od dane z príjmu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    jana
    Robím jednoduché účtovníctvo pre FO ktorá ruší živnosť 31.12.2005.
    Chcela by som sa opýtať na vyradenie majetku. Neviem ako mám vyradiť majetok, ktorý ešte nie je doodpisovaný.Dá sa jednoducho zlikvidovať? A ak ano zaradí sa zostatková cena do nákladou ovplyvňujúcich daň z príjmu? Potrebujem však zvýšiť náklady kôli dani z príjmu. Keď sa majetok predá nižšou cenou ako je zostatková cena ako mám naložiť zo zvyšnou cenou? A ešte mám 1 otázku: keď sa majetok predá po 5 rokoch po odpísaní je príjem z tohto majetku oslobodený od dane z príjmu?
    - vyradenie v JÚ poznačíš len na karte dlhodobého majetku, neodpísaná zostatková cena v prípade vyradenia však nie je daňovým výdavkom
    - pri predaji majetku je od 1.1.2004 v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZDP zostatková cena predaného DHM daňovým výdavkom bez akéhokoľvek obmedzenia (pozor, aby nešlo o predaj medzi závislými osobami - § 17 ods. 5 ZDP - tam sa pri predaji sleduje, či šlo o cenu obvyklú)
    - od dane oslobodený je majetok nie po 5 rokoch po odpísaní, ale po 5 rokoch od vyradenia z obchodného majetku firmy (napr. preradením na osobné používanie)

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Prosím o radu v takomto "probléme!!!" - som?
    PO -nakúpený ťahač za 1100000,- + DPH /v r. 2004- odpisovaný nebol/.
    PO - predáva ťahač za neuveriteľných 200 000,- + DPH. /zistila som, že to predávajú bývalému majiteľovi s.r.o./
    Moja otázka - čo s daňou z príjmu /akú čiastku budem zdaňovať/
    - a ešte sa mi tu nezdá to DPH - ak si uplatnili DPH /r 2004/ zo
    sumy 1100000 a teraz to predajú za 200000,- - nemala by sa
    tá DPH /rozdiel/ odviesť.
    Mám z toho "hlavu v smútku".
    Ďakujem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Pepa
    PO -nakúpený ťahač za 1100000,- + DPH /v r. 2004- odpisovaný nebol/. PO - predáva ťahač za neuveriteľných 200 000,- + DPH. /zistila som, že to predávajú bývalému majiteľovi s.r.o./
    Moja otázka - čo s daňou z príjmu /akú čiastku budem zdaňovať/
    - a ešte sa mi tu nezdá to DPH - ak si uplatnili DPH /r 2004/ zo
    sumy 1100000 a teraz to predajú za 200000,- - nemala by sa
    tá DPH /rozdiel/ odviesť. Mám z toho "hlavu v smútku".
    Ďakujem.
    Čo sa týka predaja, keďže pravdepodobne ide o predaj medzi závislými osobami, mala by s.r.o. postupovať v zmysle § 17 ods.5 ZDP: "Súčasťou základu dane závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane. Pri určení rozdielu sa použije postup podľa § 18." Pri stanovení ceny pre výpočet rozdielu v základe dane sa môže použiť napr. metóda porovnateľnej trhovej ceny - § 18 ods. 2 písm. a) ZDP: "- metóda nezávislej trhovej ceny, pri ktorej sa porovnáva cena prevodu majetku alebo služby dohodnutá medzi zahraničnými závislými osobami s porovnateľnou nezávislou trhovou cenou dohodnutou medzi nezávislými osobami..." Ako nezávislá trhová cena je v tomto prípade akceptovaná cena stanovená znaleckým posudkom.
    Čo sa týka zdanenia predaja príslušnou sadzbou DPH, akosi neviem nájsť v zákone o DPH ustanovenie, ktoré by v prípade predaja medzi závislými osobami resp. predaji "pod cenu" určovalo použiť iný spôsob pre určenie základu DPH, než je stanovený v § 22 ods. 1) ZDPH - t.j. dohodnutú predajnú cenu. Základ dane podľa § 22 ods. 5 sa má použiť len pri použití tovaru na osobnú spotrebu resp. pri bezodplatnom dodaní. Takže podľa môjho "stupňa poznania" to vychádza tak, že DPH by sa malo odviesť len z predajnej ceny 200.000.- . Ale možno niekto natrafil na iný výklad opretý o § alebo usmernenie DRSR....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.