Zavrieť

Porady

Spoločný dvor bez postavených domov.

Dobrý deň.
Prosím o radu.Mám dom v ktorom prevádzkujem živnosť.Všetky papiere k tomu mám v poriadku.Za mojou budovou kedysi boli domy kde rodiny žili ako v spoločnom dvore.Tie parcely kde boli domy si papierovo privlastnil nejako sused a stále si robí nárok na spoločný dvor aj keď už domy dávno nestoja(čiže nie je tam budova z ktorej by sa muselo vychádzať na "spoločný dvor") a sused stále tvrdí že dvor je spoločný a chce chodiť cez môj pozemok na svoj aby si on neničil svoj dvor. Pritom sa na svoj pozemok vždy dokáže dostať cez svoj vlastný vchod. Preto by som rád videl nejaký zákon alebo paragraf ktorý špecifikuje kedy môže mať sused nárok prechádzať cez môj pozemok. Podla mňa keď zvalil tie staré domy tak zostalo miesto nich iba pozemok a musí sa o brať ako pozemok vedľa pozemku a žiadny nárok na prechod cez môj dvor nemá, navyše keď ma vlastný vchod. ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mal si zapísané v katastri zdedené vlastníctvo? Ak nevieš, požiadaj kataster o zápis; ak ti kataster nebude môcť vlastníctvo zapísať, napíše aj dôvod.
    Ak dedičstvo nebolo zapísané a teraz má vlastníctvo zapísané on (nastala ďalšia zmena), je potrebné dať určovaciu žalobu na súd - o určenie vlastníctva. Kataster to môže opraviť na základe súdneho rozhodnutia.

    Inak, ako spoluvlastník si môžeš vždy vyžiadať listiny druhého spoluvlastníka, ktorými nadobudol vlastníctvo.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    arizona, Lubaba, Danielle369, Erzebeth, terezamaria
    5

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Presne tak. Právo prechodu by mohol mať zo spoluvlastníctva pozemku, alebo z vecného bremena. Obidve práva by boli zapísané na liste vlastníctva. Pozri sa na www katasterportal sk, podľa toho sa potom zariadiš.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Je cez tvoj pozemok zriadené právo prechodu? Máš na LV toto zapísané ako ťarchu? Ak áno, treba požiadať o zrušenie ťarchy, ak nie je zapísané, zamkni bránu.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    k tým domom čo si privlastnil sused patril aj spoločný odvor? ak ano tak dvor je spoločný a pozemok pod domom jeho, kúp, dohodni sa, alebo vysyp štrk :-)

    1a4ter je offline (nepripojený) 1a4ter

    1a4ter
    Ahojte poraďáci
    Prezrel som si dokumenty k pozemkom. Mám dedičské konanie, kde sa hovorí o zdedení parcely o rozlohe 1108m2. je to rozloha celej parcely. Dedičské konanie je z roku 1997. Avšak podla katasterportalu v r.2009 sused kúpil parcely kde stáli v jednom dvore staré domy a zrazu je aj spoluvlastníkom mojej zdedenej parcely beztoho aby niečo konzultoval s vlastníkom(mňou?) Podla katastru má 32/40 z mojej parcely a mne zostala iba 1/5. V tom dvore bolo asi cca 15 vlastnikov nejakých pozemkov v minulosti a sused si nevie nikto ako zariadil že tie parcely iných vlastníkov si napísal na seba alebo odkúpil od tých vlastníkov s ktorými sa dokázal kontaktovať. Vie mi prosím niekto vysvetliť ako je možné ako na základe kúpno predajnej zmluvy od pôvodných vlastníkov mohol nadobudnúť aj môj pozemok? Musí to byť jedine podvodom získaný pozemok, nemyslíte? Ako a kde mi s tým môžu pomôcť aké úrady? ďakujem za každú radu.

    Spoločný dvor bez postavených domov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.