Zavrieť

Porady

Daňové priznanie dôchodcu

Ahojte poraďáci,
chcem urobiť DP za rok 2010 pre dôchodcu, ale neviem či ho mám vôbec robiť, keď dôchodca mal v roku 2010 súčet dôchodku nad 4100 €. V DP na portáli drsr, mi to vychádza, že mu nič nevrátia, keďže mal dôchodok vyšší ako 4025,7 €
Vysvetľujem si to správne, alebo tam nemám vôbec písať výšku dôchodku.
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
moska moska

moska je offline (nepripojený) moska

takže nemá nárok na vrátenie dane? Dočítala som sa, že výška dôchodku nemá vplyv na ročné zúčtovanie, ale v elektronickom formulári mi to ovplyvňuje. Preto ma to zmiatlo.
Dôchodok má 4105 € a príjem 1812,58 € z ktorého by mu vrátili 344 €
Naposledy upravil moska : 07.03.11 at 17:55
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Podľa § 46 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa daň z príjmov za rok 2010 nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2010 nepresiahnu 50 % zo sumy 4025,70 t.j. nepresiahnu sumu 2012,85 €. V takomto prípade je daň z príjmov nula. Ak mal daňovník počas roka z týchto príjmov strhnuté nejaké preddavky na daň, alebo daň zrážkou, vznikne mu preplatok a daň sa mu vráti. Podotýkam, že dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Čiže ak chceš robiť daňové priznanie pre dôchodcu, tak musíš najskôr vedieť aký je jeho zdaniteľný príjem za rok 2010. Keď má zdaniteľnú príjmy nižšie ako 2012,85 tak daň je nula. Ak mal príjmy len z pracovného pomeru tak vypĺňaš daňové priznanie typ A obvyklým spôsobom, len nevyplníš nezdaniteľnú položku na daňovníka, a kľúčový riadok je je riadok 54, ak suma príjmov na riadku 32 je maximálne vo výške 2012,85 tak na riadku 54 sa zapíše 0, riadky 55 až 61 zostanú prázdne, do riadku 62 sa zapíše suma preddavkov na daň, do riadku 63 sa zapíše suma dane vybratej zrážkou, riadok 64 zostane prázdny a na riadku 65 sa zapíše daňový preplatok. Ak chceš zadaj číselné údaje.
Naposledy upravil Ľaľa : 07.03.11 at 18:02
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

moska Pozri príspevok
takže nemá nárok na vrátenie dane? Dočítala som sa, že výška dôchodku nemá vplyv na ročné zúčtovanie, ale v elektronickom formulári mi to ovplyvňuje. Preto ma to zmiatlo.
Dôchodok má 4105 € a príjem 1812,58 € z ktorého by mu vrátili 344 €
Vrátia mu daň, lebo jeho príjmy boli nižšie ako 2012,85€.
2 0
moska moska

moska je offline (nepripojený) moska

aj ja si to myslím, len neviem či ten dôchodok musím vyplniť - t.z. jeho výšku
Urobila som priznanie cez portál drsr, ale píše mi, že sú tam logické chyby.
Som v tomto laik, tak asi pôjdem na daňový úrad aby mi to pozreli, či je to OK
Naposledy upravil moska : 07.03.11 at 18:20
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

moska Pozri príspevok
aj ja si to myslím, len neviem či ten dôchodok musím vyplniť - t.z. jeho výšku
Urobila som priznanie cez portál drsr, ale píše mi, že sú tam logické chyby.
Som v tomto laik, tak asi pôjdem na daňový úrad aby mi to pozreli, či je to OK
Výšku dôchodku v danom prípade nevyplńuješ. Vyplňovala by si ju len vtedy, ak by si daňovník-dôchodca chcel v ročnom vyúčtovaní dane uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka a to by mohlo byť v tom prípade, keby výška jeho dôchodku bola nižšia ako 4025,70 a on by si uplatňoval rozdiel medzi 4025,70 a výškou jeho dôchodku.
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

moska Pozri príspevok
aj ja si to myslím, len neviem či ten dôchodok musím vyplniť - t.z. jeho výšku
Urobila som priznanie cez portál drsr, ale píše mi, že sú tam logické chyby.
Som v tomto laik, tak asi pôjdem na daňový úrad aby mi to pozreli, či je to OK
staci zaskrtnut riadok 28 a uhrnna suma dochodku sa nevyplna
1 0
moska moska

moska je offline (nepripojený) moska

adi11 Pozri príspevok
staci zaskrtnut riadok 28 a uhrnna suma dochodku sa nevyplna
tak som to urobila, ale dáva mi tie logické chyby. Dala som tam aj odpočet za životné poistenie a vyhadzovalo mi to chybu - asi preto, lebo tam nie je odpočítateľná položka. Keď som to vyhodila, tak mi tam chyby nedalo, ale v VI. oddieli mi v riadku 45 ukazuje červené políčko a neviem prečo, keď v celom oddieli nič nemám
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

moska Pozri príspevok
tak som to urobila, ale dáva mi tie logické chyby. Dala som tam aj odpočet za životné poistenie a vyhadzovalo mi to chybu - asi preto, lebo tam nie je odpočítateľná položka. Keď som to vyhodila, tak mi tam chyby nedalo, ale v VI. oddieli mi v riadku 45 ukazuje červené políčko a neviem prečo, keď v celom oddieli nič nemám
pozri prispevok 3 od Lala, mas to pekne rozpisane
0 0
vackalienka vackalienka

vackalienka je offline (nepripojený) vackalienka

Ľaľa Pozri príspevok
Podľa § 46 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa daň z príjmov za rok 2010 nevyrubí a neplatí, ak celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2010 nepresiahnu 50 % zo sumy 4025,70 t.j. nepresiahnu sumu 2012,85 €. V takomto prípade je daň z príjmov nula. Ak mal daňovník počas roka z týchto príjmov strhnuté nejaké preddavky na daň, alebo daň zrážkou, vznikne mu preplatok a daň sa mu vráti. Podotýkam, že dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Čiže ak chceš robiť daňové priznanie pre dôchodcu, tak musíš najskôr vedieť aký je jeho zdaniteľný príjem za rok 2010. Keď má zdaniteľnú príjmy nižšie ako 2012,85 tak daň je nula. Ak mal príjmy len z pracovného pomeru tak vypĺňaš daňové priznanie typ A obvyklým spôsobom, len nevyplníš nezdaniteľnú položku na daňovníka, a kľúčový riadok je je riadok 54, ak suma príjmov na riadku 32 je maximálne vo výške 2012,85 tak na riadku 54 sa zapíše 0, riadky 55 až 61 zostanú prázdne, do riadku 62 sa zapíše suma preddavkov na daň, do riadku 63 sa zapíše suma dane vybratej zrážkou, riadok 64 zostane prázdny a na riadku 65 sa zapíše daňový preplatok. Ak chceš zadaj číselné údaje.
Keď príjmy presiahnu 2012,85. Dochodok 5500, príjem zo záv.činnosti 3038,70, poistné 75,78, čiastkový zaklad dane 2962,82, preddavok na daň 562,92. Bude tam preplatok??
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

vackalienka Pozri príspevok
Keď príjmy presiahnu 2012,85. Dochodok 5500, príjem zo záv.činnosti 3038,70, poistné 75,78, čiastkový zaklad dane 2962,82, preddavok na daň 562,92. Bude tam preplatok??
nie, lebo zdaniteľný príjem je väčší ako 2012,85 a nemá nárok na nezdaniteľnú časť
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

vackalienka Pozri príspevok
Keď príjmy presiahnu 2012,85. Dochodok 5500, príjem zo záv.činnosti 3038,70, poistné 75,78, čiastkový zaklad dane 2962,82, preddavok na daň 562,92. Bude tam preplatok??
Od kedy si dôchodcom? Preplatok by bol iba v prípade, keď si nebol dôchodcom k 1.1.2010, inak platí , čo písala Zlata.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

moska Pozri príspevok
tak som to urobila, ale dáva mi tie logické chyby. Dala som tam aj odpočet za životné poistenie a vyhadzovalo mi to chybu - asi preto, lebo tam nie je odpočítateľná položka. Keď som to vyhodila, tak mi tam chyby nedalo, ale v VI. oddieli mi v riadku 45 ukazuje červené políčko a neviem prečo, keď v celom oddieli nič nemám
Ak vypĺňaš DP na internete, na stránke DRSR, nahoď tam aj výšku dôchodku, ja som si dala sumu presne 4025,70, tiež mi vyhadzovalo logickú chybu, keď som tam neuviedla nijakú sumu. Ak sa políčko o poberaní dôchodku odfajkne, vždy to pýta aj sumu dôchodku. Tak je to vždy pri vypĺňaní DP A aj DP B na stránke DRSR.
3 0
mariapol mariapol

mariapol je offline (nepripojený) mariapol

adi11 Pozri príspevok
staci zaskrtnut riadok 28 a uhrnna suma dochodku sa nevyplna
Dobrý deň, práve naopak ak zaškrtne r.28 tak musí vyplniť výšku dôchodku. V spomínanom prípade nesmie zaškrtnúť r.28.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

mariapol Pozri príspevok
Dobrý deň, práve naopak ak zaškrtne r.28 tak musí vyplniť výšku dôchodku. V spomínanom prípade nesmie zaškrtnúť r.28.
nemam skusenost s vyplnanim na str. DRSR, moje DP som robila spolu s pani na DU a stacilo zaskrtnut r.28 a vysku dochodku nebolo treba vyplnat
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ak dôchodca má vyšší dôchodok ako 4025,70 ale si plati poistku môžem mu ju dať do odpoč.položiek?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
zuzana Pozri príspevok
A ak dôchodca má vyšší dôchodok ako 4025,70 ale si plati poistku môžem mu ju dať do odpoč.položiek?
áno
1 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Dobry den,
Dochodca mal za rok 2010 prijem z dohod 3939,82 €, dan zrazena preddavkovo 748,53 -cize prijem presiahol 2012,85.
Suma dochodku 5400 € za rok 2010.
Mal este dalsiu dohodu vyplatenu 50 €, tam bola zrazena dan zrazkovo 9,5 € a v banke terminovany ucet a vklad s vyplatenymi urokmi 398,3 €, dan z urokov teda 75,79 €.
Manzelka mala prijem a po jeho odratani by bol odpocet na manzelku 2033,7€, na seba odpocet nebude mat.

Moze si podat danove priznanie aby mu vratil dan? co tam ma uviest?
ja som dala tlacivo B, vyplnila 3.oddiel, 5. oddiel-riadok 34-zrazkovu a preddavkovu dan, 7.oddiel-uroky z terminov., je to ok?
a este potom v 10.oddieli odpocet na manzelku ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jajka77 Pozri príspevok
Dobry den,
Dochodca mal za rok 2010 prijem z dohod 3939,82 €, dan zrazena preddavkovo 748,53 -cize prijem presiahol 2012,85.
Suma dochodku 5400 € za rok 2010.
Mal este dalsiu dohodu vyplatenu 50 €, tam bola zrazena dan zrazkovo 9,5 € a v banke terminovany ucet a vklad s vyplatenymi urokmi 398,3 €, dan z urokov teda 75,79 €.
Manzelka mala prijem a po jeho odratani by bol odpocet na manzelku 2033,7€, na seba odpocet nebude mat.

Moze si podat danove priznanie aby mu vratil dan? co tam ma uviest?
ja som dala tlacivo B, vyplnila 3.oddiel, 5. oddiel-riadok 34-zrazkovu a preddavkovu dan, 7.oddiel-uroky z terminov., je to ok?
a este potom v 10.oddieli odpocet na manzelku ...
Ja si myslím, že stačí vyplniť tlačivo A, kde je povinný uviesť všetky príjmy zdanené preddavkovo. Po uplatnení zníženia základu dane o NČZD na manželku bude mať vrátenú daň z preddavkovej dane. Zrážkové príjmy nebude potrebné uviesť, lebo zrážková daň sa pokladá za vysporiadanú a do DP sa uvádza iba v prípade, že si daňovník bude z nej uplatňovať vrátenie dane. Vtedy do úhrnu príjmov uvedie aj príjem zdanený zrážkou a príslušnú zrážkovú daň, ktorú bude považovať za preddavkovú.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

takze som dala dan.prizn typ A.
Vyplnika oddiel 3, oddiel 5-len preddavky 2939,82.
oddiel VI.-riadok 43- odpocet na manzelku 2033,7
riadok 44- mi vysiel 1906,12( 3939,82-2033,7), z rozdielu dan 362,16.
riadok 62-zrazene preddavky 748,53
a vysiel i preplatok 386,37.
je to spravne?
neuvadzala som vsetky riadky vypoctov, idem mi hlavne o ten postup, zrazkove som vynechala celkom.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jajka77 Pozri príspevok
takze som dala dan.prizn typ A.
Vyplnika oddiel 3, oddiel 5-len preddavky 2939,82.
oddiel VI.-riadok 43- odpocet na manzelku 2033,7
riadok 44- mi vysiel 1906,12( 3939,82-2033,7), z rozdielu dan 362,16.
riadok 62-zrazene preddavky 748,53
a vysiel i preplatok 386,37.
je to spravne?
neuvadzala som vsetky riadky vypoctov, idem mi hlavne o ten postup, zrazkove som vynechala celkom.
Je to správne. Len pre istotu, ak si predtým robila typ B, a dávala aj zrážkové príjmy, čo ti vyšlo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať