Zavrieť

Porady

Prijmy a vydavky na konci kalend. roku v JU

Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?

Podla odpovedi sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet. Malo by teda platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Naposledy upravil studentik : 22.12.05 at 14:17
Usporiadat
Robertoz Robertoz

Robertoz je offline (nepripojený) Robertoz

andrej_rv
Ad. 2. V zmysle stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 2 písm. b) ZDP platba vopred za poistné, platby mobilným operátorom na prelome roka ani predplatné na noviny a publikácie, kedy sa plnenie poslytuje na určitý čas od doby zaplatenia. V zmysle tohoto stanoviska sa zaplatené predplatné na rok 2006 zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci daň v zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho úhrade, teda v prípade uvedenom v otázke v r. 2005
Vztahuje sa to potom tiez na platbu vopred za najomne za január 2006, teda je výdavok za nájomne na Január 2006 výdavkom OZD v r. 2005?
Dik
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Robertoz
Vztahuje sa to potom tiez na platbu vopred za najomne za január 2006, teda je výdavok za nájomne na Január 2006 výdavkom OZD v r. 2005?
Dik
Na úhrady nájomného (resp. jeho časti) vopred na ďalšie zdaňovacie obdobie sa vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 2 písm. b) o preddavkoch. Nájomné za január 2006 zaplatené v roku 2005 je daňovým výdavkom až v roku splnenia služby, t.j. v roku 2006.
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Ahojky poradaci,

a co teda jazykovy kurz zaplateny v r. 2005. Ide o danovo uznany vydavok v r. 2005, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

andrej_rv
Na úhrady nájomného (resp. jeho časti) vopred na ďalšie zdaňovacie obdobie sa vzťahuje ustanovenie § 17 ods. 2 písm. b) o preddavkoch. Nájomné za január 2006 zaplatené v roku 2005 je daňovým výdavkom až v roku splnenia služby, t.j. v roku 2006.
Doplním
§ 19 odst. 4 Zákona o dani z príjmov.
Zaplatené nájomné FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Toto ustanovenie ukladá povinnosť časovo rozlišovať nájomné uhrádzané FYZICKEJ OSOBE.

Tzn., že musíš vedieť či je prenajímateľ FO , alebo PO
__________________
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina
....
Kvôli DPH /nie kvôli príjmom a výdajom/ sa na základe prijatej platby vystavuje Daňový doklad, na ktorom sa vyčísluje DPH a tu sa tiež účtuje len o DPH. Zálohové alebo proforma faktúry vždy treba odúčtovať v tzv. súhrnnej /konečnej alebo ostrej faktúre ako to mnohí nazývajú/.
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
nika.sum
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...
Tvoj príjem ovpl.základ dane bude až ked bude splnená služba. Pozri § 17 ods.12 písm.b).zákona o dani z príjmov.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

nika.sum
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...
Áno.
DPH v tvojom prípade - deň dodania - je deň zaplatenia.
Čiže ak odberateľ uhradí zálohu v 12/2005. Vystavíš "ostrú" faktúru s dňom dodania 12/2005.
Keďže služba bude vykonaná až v 2006 - príjem zaradíš v roku 2006 do uzávierkových operácií.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Akosi som toto nepochopila. Vystavim zalohovu fakturu na sumu 10000,- v decembri 2005, s tym, ze sluzba bude poskytnuta az po vyplateni celej sumy. Odberatel mi v dec.2005 zaplati 5000,- a pretoze som platca DPH musim mu vystavit do 15 dni Danovy doklad, cize fakturu na sumu 5000,-. Tychto 5000,- pre mna nie je prijem ovpl. zaklad dane, pretoze sluzba este nebola poskytnuta? Ja z nich odvediem len DPH? To sa mi nezda...
Pochopila si to dobre, lebo je to presne tak. Pozri si bližšie aj príspevok 10 od Andreja a pre úplnosť Ti dávam citáciu §17 odst. 12 zákona o DzP-toto rozlišovanie záloh v JÚ platí od roku 2004:
paragraf 17:

12/ Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je a/ pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b/ poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.




Vystavenie daňového dokladu na základe prijatej platby súvisí s §19 odst. 4 a týka sa len a len DPH:
Paragraf 19:
4/ Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Treba si uvedomiť, že ide o dva rozdielne daňové zákony, ktoré riešia aj inú daň: daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Muška
Áno.
DPH v tvojom prípade - deň dodania - je deň zaplatenia.
Čiže ak odberateľ uhradí zálohu v 12/2005. Vystavíš "ostrú" faktúru s dňom dodania 12/2005.
Keďže služba bude vykonaná až v 2006 - príjem zaradíš v roku 2006 do uzávierkových operácií.
Tu ostru fakturu vystavim na sumu prijatej zalohy a ked v januari doplati zvysok, vystavim fakturu, v ktorej odpocitam prijatu zalohu a celu sumu dam do prijmu. Je to tak? Toto sa vsetko tykalo JU. Ak sa nenahnevate skusim len trosku odskocit do PU. Tam to pojde na ucet 6.. tiez az po uhradeni celej sumy a dodani sluzby?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Tu ostru fakturu vystavim na sumu prijatej zalohy a ked v januari doplati zvysok, vystavim fakturu, v ktorej odpocitam prijatu zalohu a celu sumu dam do prijmu. Je to tak? Toto sa vsetko tykalo JU. Ak sa nenahnevate skusim len trosku odskocit do PU. Tam to pojde na ucet 6.. tiez az po uhradeni celej sumy a dodani sluzby?
Tzv. ostrú alebo súhrnnú faktúru, v ktorej odpočítaš zálohu vystavíš na základe dodania tovaru/služby /ak doplatí zálohu nemusí ísť o realizáciu služby/dodávky tovaru/ a dáš do príjmu po zaplatení tejto faktúry /v JÚ/.

Čo sa týka PÚ zálohy nikdy nejdú na účet 6..., ale 314/324 t.j. nevchádzali nikdy do nákladov, resp. výnosov, ale až pri zúčtovaní služby, resp. dodania tovaru, čiže na základe súhrnnej /ostrej/ faktúry. V PÚ nerozhoduje moment úhrady fa, vchádzajú do výnosov a nákladov na základe realizácie...
Naposledy upravil evina : 03.01.06 at 13:32
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina
Tzv. ostrú alebo súhrnnú faktúru, v ktorej odpočítaš zálohu vystavíš na základe dodania tovaru/služby a dáš do príjmu po zaplatení tejto faktúry /v JÚ/.
Čo sa týka PÚ zálohy nikdy nejdú na účet 6..., ale 314/324 t.j. nevchádzali nikdy do nákladov, resp. výnosov, ale až pri zúčtovaní služby, resp. dodania tovaru, čiže na základe súhrnnej /ostrej/ faktúry. V PÚ nerozhoduje moment úhrady fa, vchádzajú do výnosov a nákladov na základe realizácie...
Takze ak som ako platca DPH prijala v PU zalohy, vystavim fakturu na sumu prijatej zalohy, ale do prijmu to dam az po realizovani sluzby (vlastne preuctujem 324/311 a 311/602.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Takze ak som ako platca DPH prijala v PU zalohy, vystavim fakturu na sumu prijatej zalohy, ale do prijmu to dam az po realizovani sluzby (vlastne preuctujem 324/311 a 311/602.
Ak si platiteľ DPH postupuješ tak. Pripájam Ti jeden link , ale je ich tú viac, daj si do lišty "hladať" heslo účtovanie zálohovej faktúry" a nájdeš presný popis:
http://www.porada.sk/t1630-uetovanie...j-faktury.html , je tam popis aj od Cenigovej
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...
Skúsim pozrieť..
0 0
zszitas zszitas

zszitas je offline (nepripojený) zszitas

Ak som 23.12.2005 prerusil zivnost a 15.1. mi pridu este peniazky, co s nimi? Zdani sa to az za 2006? A co s podnikatelskym uctom v dobe prerusenej zivnosti (7 mesiacov)?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Evina ja som z toho cela z magorena. Nedavno som totiz davala k tymto zaloham otazku v teme: DPH z preddavku v MRP Win podvoj. (neviem sem zadavat cestu k temam, som pocitacovi antitalent). V tej teme som dostala rady, kt. sa mi zdaju ine ako v tych temach kt. si mi poradila...
Nika v podstate Ti v tej téme odpovedali rovanko je tam len trochu mišung v pojmoch a jedine s čím nesúhlasím presne je tam príspevok 5, kde je spomenuté, že DPH zaraďuješ na základe až ostrej faktúry. Pokúsim sa Ti zhrnúť porovnnaním aj Tvojej otázky v MRP WIN:

1. Zálohovú faktúru nikdy nevystavuješ s DPH. Zálohovú faktúru vystavuješ len ako podklad pre prijatie platby predom. O tejto zálohovej faktúre vôbec neúčtuješ.

2. Prijmeš platbu na základe tejto zálohovej faktúry /účtuješ 221//324/ a do 15 dní si povinná v zmysle zákona o DPH vystaviť Daňový doklad s rozpisom DPH, ktorú aj musíš odviesť. Tu existujú dve možnosti:
a/ dodávka tovaru alebo služby sa uskutoční v tom mesiaci, v ktorom si prijala platbu, tak vystavuješ hneď tzv. súhrnnú /ostrú/ faktúru a na jej základe odvedieš DPH. Účtuješ 311/60...
311/343
324/311
b/ dodávka tovaru alebo služby sa uskutoční až po mesiaci, v ktorom si prijala platbu na základe zálohovej faktúry, teda niekedy neskoršie,tak si povinná vystaviť dva doklady: najprv tzv. Daňový doklad na základe prijatej platbydo 15 dní s rozpisom DPH , ktorú aj odvedieš a účtuješ len o tejto DPH 324/343, resp. niektorí aj cez iný 3... účet / a ak dôjde k realizácii dodávky/služby vystavíš súhrnnú faktúru, kde odpočítaš DPH a odvedieš len rozdiel DPH medzi DPH z prijatej platby a konečnej DPH. Na tejto súhrnnej faktúre odúčtuješ ntto aj DPH z prijatej platby. Na to účtovanie presne som Ti uviedla ten nick hore.
Naposledy upravil evina : 03.01.06 at 14:36
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Evinka dakujem Ti velmi pekne, uz mi je to jasne...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Evinka dakujem Ti velmi pekne, uz mi je to jasne...
Teším sa
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum
Co s tym ak boli zalohove faktury vystavene s DPH, ale s poznamkou o tom ze to nie je danovy doklad?
Ak je to možné radila by som Ti ich vymeniť, lebo ak sa vystaví doklad s DPH, potom by sa DPH aj mala odviesť. Či postačí pojem, že to nie je daňový doklad...???? Viem, že to veľa ľudí tak robí /že vystavuje zálohovú faktúru s DPH, resp. aj príjmové pokladničné doklady, resp. výdajkové na úhradu faktúr znovu aj s rozpisom DPH/, ale podľa mňa je to nesprávne. V §69 zákona o DPH je napr. ods. 5:
" Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň".
Je tu síce spomínaný neplatiteľ DPH, ale podľa mňa preto, že pre platiteľa samozrejme vyplýva povinnosť odviesť DPH, ak ju uvedie na doklade. Prakticky neviem potvrdiť, či už niekedy boli daňováci v tejto oblasti tak prísni...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať