Zavrieť

Porady

Pestovanie plánt

Som totálny začiatočník. Konečne mám záhradu, už aj pokopanú a začala som si sadiť plánty. Kaleráb, paradajky a papriku.
No je to katastrofa. Rastlinky sú tenké a vysoké, také chúdiatká. Dočítala som sa , že aj keď majú dosť svetla, aj vlahy, tak mi budú takéto pretože mám doma teplo. Nemám ich kde inde sadiť. Tak mi nezostáva nič iné, len ich vo vhodnom období vysadiť von, priamo do záhrady.
Je možné si aj v paneláku vypestovať dostatočne silné plánty? A keď tak aký zvoliť postup.
Naposledy upravil arizona : 19.03.11 at 10:58
Usporiadat
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Tak ste ma navnadili týmito príspevkami, že zajtra vysievam bylinky a rajčinky. Kúpila som aj Lignohumát, skúsim namočiť semiačka pred zasadením, čo-to som obkukala od Přemka z Primy
Přemek - ten je PRIMA ... A bere to pěkne od PODLAHY...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Oliwa Pozri príspevok
Doteraz sme vždy priesady kupovali - rajčiny, papriku a kaleráby. Vlani sa u nás predávala jedna priesada rajčiny a papriky po 40-50 centov, ktovie, koľko budú pýtať trhovníci tento rok...
Keďže lacnejšie určite nebudú, rozhodli sme sa tento rok pre experiment a som zvedavá, čo z toho bude... Semiačka som sadila rovno do kelímkov, aby sa "ušetrilo" jedno presádzanie. Zatiaľ je skóre vzídených semiačok k nevzídeným nasledovné:
- rajčiny 15 : 13 /3-4 lístky/
- paprika 5 : 5 /2 lístky/
Myslím, že tie čo nevzišli doteraz, už nezídu a musím ich "dosadiť". A to som kupovala origoš semená v záhradkárskych potrebách, rajčiny 3 druhy a papriky 2. Ozaj, dá sa vôbec reklamovať osivo a sadivo /ak sa jedná o veľké množstvá a plochy/?
Zrejme je to nereálne. Neviem si predstaviť ako postupovať pri takejto reklamácii... Akože prísť do obchodu s blokom a vrecúškami od semiačok a povedať - toto som u Vás kúpil a mám z toho figu borovú...
Oliwka, este mi tak napadlo - pises v tom zmysle, ze trhovnici mali podla teba dost vysoke ceny a ze mozno ich este zvysia, tak si skusis dopestovat sama s umyslom lacnejsie... no nie vsetko ti vzislo, cize naklady boli o cosi vyssie ako si pocitala. A to sa ti este v podstate nic zle, neobvykle nestalo. Tak si sa zamyslela nad reklamaciou osiva. Napadlo ti aj to, ze ti, co predavaju priesady, tym tiez nevzide vsetko a tym padom maju vyssie naklady, cize ta cena za priesadu nie je az taka zla - a nemusis s tym robit od prvopociatku a kupis si presne mnozstvo, kolko potrebujes?
Kazda minca ma dve strany. Ja nejdem obhajovat trhovnikov, medzi ludmi sa najde kde-co - pytate sladku papriku a dockate sa feferoniek, ale predsa... Nemyslim si, ze 50 centov za kvalitnu priesadu rajciny je az tak vela. Tornado u nas dostanete za 30 a Cristal za 40. Nie sme trhovnici, predavame doma - to nerobim reklamu. Len chcem povedat - k nam chodia kupovat aj obycajni ludia, aj trhovnici, ktori priesady posuvaju dalej a lez sa nase priesady dostanu na trh, tak aj ten trhovnik si musi zapocitat prepravu a naklady na stol, pripadne, ze nie vsetko preda a samozrejme, ze aj on za to chce mat nieco. Nie je to az take jednoduche, ako sa na prvy pohlad vidi.
Ked si niekto chce pestovat priesady pretoze ma k tomu vztah a robi mu to radost alebo preto, že jednoducho vo svojom okoli nevie najst spolahliveho predavajuceho - chapem to. Neviem vsak pochopit tych, ktori chcu usetrit - hoci aj 10 centov na kuse -a to kupuju na zahradu len nejakych 20 ks rajcin, paprik. To je podla mna nonsens, zbytocne vybijanie sa a pestovanie lakomosti.
Iste to nie je tvoj pripad, Oliwa, to teraz platilo pre vseobecne publikum.
0 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
Chokma ano mas pravdu, suhlasim s tebou hoci my doma priesady nepestujeme-my ich kupujeme na zahradku co potrebujeme 10korenov rajciakov a par kalerabov tak to nie su az take polozky do rodinneho rpzpoctu...a doma pestujeme - ked tak skusame ine priesady ktore vieme ze urcite nedotaneme kupit ako napr. baklazan
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Mna donutili pestovat priesady trhovnici. Ak vam namiesto kapusty vyrastie niekolkosto kvak, tak si priesadu vypestujete radsej sami. Kvakova polievka kazdy den. :-)
0 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
tak to potom uz ano to je o inom...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ja mám paradajky vyhúknuté a to musím povedať , že doma nemáme také teplo a mám ich na parapete na oknách ktoré sú na južnej strane, takže svetla dosť. Teraz som ich prvý krát sadila do takých miniparenísk, čo mali v Lidli do každého okienka, alebo ako to nazvať po jednej. Tak neviem v čom bude chyba. Minulý rok som mala takú zlú hlinu a to si kupujem špeciálne na výsev semien, že som si musela všetky priesady kupovať, navyrástli ani druhé lístočky ,len ostali žlté a nakoniec pokapali. Teda nerátala som, že sa mi neskôr vysemení pol záhrady paradajkami . A tie boli krásne.
Mám posadené aj kvetinky a každý deň chodím aj 2x pozerať či už dajaké nevschádzajú. Tak sa z toho teším ako malé dieťa .
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

moje paradajky už majú cca 25cm, mám ich na okne.... a do mája ešte ďaleko... nechápem...
min. rok som vysiala semiačka a do mája boli malinké, krpaté (bolo mi povedané, že preto, lebo malí až príliš úrodnú pôdu... tento rok som raselinu miešala so zeminou... a rastú jak divé...

ja si myslím, že dať za jednu kvalitnú sadenicu 0,50 € je nič v porovnaní s 2E za kilo rajčín z obchodu (o kvalite pomlčím)...
minulý rok som si kúpila 2, tuším po 0,30-0,40 € a svokra mi priniesla ďalších 27, a to som mala ešte 10 tých mojich krpatých... a potom mi ešte priniesla ďalšie 2 cherry.... no úroda bola nenormálna, kečupu mám na 2 roky... pôvodne som chcela tak 2-3 sadenice.... )))))

tento rok len s mierou... mám ich cca 24, a z toho ešte dám svokre
0 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
my priesady budeme kupovat teda 10korenov co bohate nas staci kedze rajciaky nam v zahrade rodia ako besne:-)
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

... a ja už x-tý raz čítam : Pestovanie pántov ...
0 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
ja si citam aj diskusne temy
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

...ja som tým myslela, že zakaždým, keď vidím tému pestovanie plántov, omylom čítam pestovanie "pántov" - pánty, tie čo sú na dverách... tak sa natom trošku zabávam..
0 0
avonboy avonboy

avonboy je offline (nepripojený) avonboy

28/185/88:-) este nieco? :-) ...viac
jaaaj xixixi :-)
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

alabut Pozri príspevok
Mna donutili pestovat priesady trhovnici. Ak vam namiesto kapusty vyrastie niekolkosto kvak, tak si priesadu vypestujete radsej sami. Kvakova polievka kazdy den. :-)
no máme tu na porade jednu "kvaku" - úplne vážne... mohol si sa obrátiť na ňu, možno by Ti vedela poradiť, čo s toľkou kvakou...
Sorry, Kvaka, ale toto ma fakt pobavilo, aj keď si v tom nevinne....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Čo je to tá kvaka, to je nejaká kapustovina ešte som sa stým nestretol. Inak listy kalerábu kapusty, karfiolu kelu sú nezameniteľné, takže ako sa dá pomýliť.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Paráda... za 3 dni mi vyklíčili semiačka paradajok, bazalka dokonca za 2 dni. Petržlenu to zrjeme trvá dlhšie a stévia a nemukne.
No, uvidím, očami ťahám zo zeme ... Akú výšku rastlinky paradajky mám mať, aby som mohla "pikírovať"? ... nasiala som ich do malého téglika, majú dva lístky
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nechaj ich trochu zosilniet. Ked budes presadzat moc jemnucke, mozu vyhynut.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

ďakujem, určite vyčkám
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chcem sa spýtať skúsenejších: prečo mi niektoré lístky na rajčinkách žltnú? Sadili sme tohto roku prvý raz - rastlinky sú v zemi určenej na výsev, vzišli, sú v kelímkoch, majú cca 15-20 cm. Sú tri druhy - tornáda + 2 iné, umiestnené sú na slnečnom mieste na parapate okna, rovnako zavlažované...
Na priesadách papriky zatiaľ nie, tie sú síce menšie, ale sú O.K. Príčina? Zeme majú dosť, aj dierku na odtok vody - najskôr boli kropené rozprašovačom, ako som sa tu dočítala, teraz dostávajú vody viac. Treba ich prihnojiť alebo vysadiť von do fóliovníka? Ten totiž nemám...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Spravidla listy žltnú ak majú málo živín na rast(N) ale aj keď je nedostatok svetla a tepla napríklad dnes.
No ak majú 20 cm dosť už trpia tak by potrebovali von.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Paráda... za 3 dni mi vyklíčili semiačka paradajok, bazalka dokonca za 2 dni. Petržlenu to zrjeme trvá dlhšie a stévia a nemukne.
No, uvidím, očami ťahám zo zeme ... Akú výšku rastlinky paradajky mám mať, aby som mohla "pikírovať"? ... nasiala som ich do malého téglika, majú dva lístky
Optimálne je ak má 4 - 6 pravých listov, ak nevyhovuje počasie sa zvykne sadiť aj s pukmi, ak majú tesno sú vytiahnuté, aby sa po pikírovaní nezlomili, zvyknú sa dávať ležato a bohate prikryť aj výššie ako klíčne lístky, raz mi jeden starý záhradník povedal, že rajčinu je najlepšie prasádzať dovtedy kým si ju omotáš okolo prsta. potom je už prestárlá.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať