Zavrieť

Porady

Uplatnenie výdavkov v poslednom 1/4 roku.

Dobrý deň.
Budem veľmi rád, ak mi niekto pomôže. Chystám sa uzatvárať rok (v PÚ) a našiel som nejaké daňové doklady so skorších období, konkrétne máj, august, samozrejme všetky z roku 2005. Som štvrťročným plátcom DPH a neviem, či si môžem uplatniť nárok na odpočet DPH a celkovo zaúčtovať tieto doklady v poslednom štvrťroku.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Strelec - rebelant sonahelenamaria
    Nie. Musíš podať dodatočné daňové priznanie za 2. a 3. štvrťrok 2005.

    skatja je offline (nepripojený) skatja

    skatja
    Ja by som dala do posledného kv.,ale možno skúsenejší by mohli objasniť ako to je s §51 ods.2 Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch/ samozrejme v rámci účtovného roka/ Stretla som sa s rôznymi výkladmi

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    skatja
    Ja by som dala do posledného kv.,ale možno skúsenejší by mohli objasniť ako to je s §51 ods.2 Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch/ samozrejme v rámci účtovného roka/ Stretla som sa s rôznymi výkladmi
    Pozrite
    http://www.porada.sk/showthread.php?...ie+dane+doklad

    skatja je offline (nepripojený) skatja

    skatja
    Súhlasím, len dodávam, že máme mnoho dokladov, ktoré nespĺňajú náležitosti daňového dokladu a potom treba čakať na opravený. Je to dobrý dôvod na neskoršie zaúčtovanie?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    skatja
    Súhlasím, len dodávam, že máme mnoho dokladov, ktoré nespĺňajú náležitosti daňového dokladu a potom treba čakať na opravený. Je to dobrý dôvod na neskoršie zaúčtovanie?
    Dátum vzniku účtovného prípadu vychádza z postupov účtovania a vašich interných postupov. Právo na odpočítanie dane vychádza zo Zákona o dani z pridanej hodnoty. To či je dôvod na posun uskutočnenia účtovného prípadu by mala riešiť interná smernica. Vznik účtovného prípadu a uplatnenie práva na odpočítanie dane spolu nesúvisia, resp. posudzujú sa samostatne.

    ondrej2 je offline (nepripojený) ondrej2

    ondrej2
    Ďakujem, že sa zaoberáte mojim problémom. Ešte jeden dotaz. Veď pokiaľ som mal nárok na odpočet DPH napr. v 2. kvartáli napr. 5000,- Sk a neuplatnil som, a doklady majú všetko potrebné pre daňový doklad, nie je jedno, či si to odrátam v 3., alebo 4. kvartáli toho roka ? Veď v rámci roka (myslím, celková odvedená DPH počas celého raka) by to malo byť jedno. Nie ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ondrej2
    Ďakujem, že sa zaoberáte mojim problémom. Ešte jeden dotaz. Veď pokiaľ som mal nárok na odpočet DPH napr. v 2. kvartáli napr. 5000,- Sk a neuplatnil som, a doklady majú všetko potrebné pre daňový doklad, nie je jedno, či si to odrátam v 3., alebo 4. kvartáli toho roka ? Veď v rámci roka (myslím, celková odvedená DPH počas celého raka) by to malo byť jedno. Nie ?
    Jedno to určite nie je. V prípade kontroly by sa mohlo stať, že by bol doklad vylúčený zo zdaňovacieho obdobia, v ktorom bol uplatnený a to nie je veľmi príjemné riešenie. Uplatnenie práva na odpčítanie dane doporučujem využiť v rámci zákonných možností.

    Vo vami uvádzaných príkladoch zrejme vznikla daňová povinnosť pri dodávke v 2. Q a vtedy je možné uplatniť odpočítanie dane v 2. a 3. Q ak ste obdržali faktúry, nie daňové doklady .-) do 25. 7. 2005.

    V ostatných prípadoch vzniká právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období, kedy platiteľ faktúru obdrží ... to je však potrebné si podľa môjho názoru obhájiť.

    ondrej2 je offline (nepripojený) ondrej2

    ondrej2
    Hm... Asi to nechám tak a nebudem špekulovať. Za tie peniaze to nestojí. Ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.