Zavrieť

Porady

dobrovolne nemocenske poistenie

Dobry den,
prosim Vas chcela by som sa Vas opytat, ci je mozne zacat si platit dobrovolne nemocenske poistenie spatne, napriklad tyzden dva dozadu, alebo mesiac alebo sa to da az od datumu kedy sa clovek prihlasi v socialnej poistovni ako dobrovolne platiaca osoba? Ide o zapocitanie dni poistenia pre matersku. Dakujem za odpoved
Usporiadat
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Ahojte, precitala som uz kopec clankov zaoberajucich sa touto temou, ale stale nemam v tom jasno:
Od r. 2005 som zamestnana v tej istej firme, PN som necerpala za cele roky ani jeden den.
VZ mám mesačne 385,34€
na výplatnej páske mám uvedené NP zamestnávateľ 5,39€ zamestnanec 5,39€
Dajme tomu (predpokladám) že v septembri 2011 otehotniem, (v auguste sa prihlásim ako DNP) akú sumu musím doplatiť aby sa mi počítala max. materská?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

druzstvo81 Pozri príspevok
Ahojte, precitala som uz kopec clankov zaoberajucich sa touto temou, ale stale nemam v tom jasno:
Od r. 2005 som zamestnana v tej istej firme, PN som necerpala za cele roky ani jeden den.
VZ mám mesačne 385,34€
na výplatnej páske mám uvedené NP zamestnávateľ 5,39€ zamestnanec 5,39€
Dajme tomu (predpokladám) že v septembri 2011 otehotniem, (v auguste sa prihlásim ako DNP) akú sumu musím doplatiť aby sa mi počítala max. materská?
No musíš sa prihlásiť z rozdielu maximálneho VZ tj. 1116,75 eur a tvojho VZ zo zamestnania.
Teda VZ by mal byť 1116,75-385,34 = 731,41 € a doplácať treba mesačne 4,4% z tejto sumy.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Xanti Pozri príspevok
No musíš sa prihlásiť z rozdielu maximálneho VZ tj. 1116,75 eur a tvojho VZ zo zamestnania.
Teda VZ by mal byť 1116,75-385,34 = 731,41 € a doplácať treba mesačne 4,4% z tejto sumy.
Ďakujem xanti, to som si myslela že z toho rozdielu (max VZ - moj VZ), len som nevedela koľko % z tejto sumy platiť... takto mi to vychádza doplatiť 32,18€
a je to správne, že mne zamestnávateľ strháva len 1,4% na NP?

Je možné, aby mi ten zvyšok (4,4-1,4) 3% platil zamestnávateľ z môjho VZ a ja by som si potom doplatila do toho maxima koľko bude treba?
A druhá varianta - je možné, aby mi zamestnávateľ platil celé toto dobrovoľné NP? (nemyslím tým že sa mi to bude strhávať z mojej hrubej mzdy, ale aby to zam-teľ celé preplatil)?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

druzstvo81 Pozri príspevok
Ďakujem xanti, to som si myslela že z toho rozdielu (max VZ - moj VZ), len som nevedela koľko % z tejto sumy platiť... takto mi to vychádza doplatiť 32,18€ Ano taká suma to je.
a je to správne, že mne zamestnávateľ strháva len 1,4% na NP? Ano je to správne, je to podľa zákona.

Je možné, aby mi ten zvyšok (4,4-1,4) 3% platil zamestnávateľ z môjho VZ a ja by som si potom doplatila do toho maxima koľko bude treba? Nie lebo pletieš hrušky z jablkami.
A druhá varianta - je možné, aby mi zamestnávateľ platil celé toto dobrovoľné NP? (nemyslím tým že sa mi to bude strhávať z mojej hrubej mzdy, ale aby to zam-teľ celé preplatil)?To máš tak dobrého zamestnávateľa? Nie nie je to možné . DNP si musíš platiť sama .
odpovede v texte modrým.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Xanti Pozri príspevok
No musíš sa prihlásiť z rozdielu maximálneho VZ tj. 1116,75 eur a tvojho VZ zo zamestnania.
Teda VZ by mal byť 1116,75-385,34 = 731,41 € a doplácať treba mesačne 4,4% z tejto sumy.
a stále ma mätie jedna vec:
keď sa musí platiť na DNP 4,4% z 1116,75 = 49,14e,
ja by som si mala doplatiť len z toho rozdielu (čiže zo 731,41), ale mne zamestnávateľ strháva a prispieva len 1,4% z môjho VZ(tzeda z 385,34)

mám v tom chaos...

nemal by byť potom takýto výpočet:
1116,75 * 4,4% = 49,14€ - 5,39€ (385,34*1,4%) = 43,75€ táto suma mi potom vychádza že by som mala doplácať...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Družstvo81
pozri si túto tabuľku na stránke SP http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...-2011-np/1469s

Naozaj pletieš hrušky z jablkami. Lebo ak si to pozrieš zistíš, že zamestnanec + zamestnávateľ odvádzajú dokopy 2,8%.
SZCO a DPO odvádzajú po 4,4%.

Zamestnávateľ prepláca prvých 10 dní PN a až od 11 dňa platí PN SP.
U DPO a SZCO platí SP od prvého dňa preto je tam ten rozdiel v tých percentách.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

druzstvo81 Pozri príspevok
Ďakujem xanti, to som si myslela že z toho rozdielu (max VZ - moj VZ), len som nevedela koľko % z tejto sumy platiť... takto mi to vychádza doplatiť 32,18€
a je to správne, že mne zamestnávateľ strháva len 1,4% na NP?

Je možné, aby mi ten zvyšok (4,4-1,4) 3% platil zamestnávateľ z môjho VZ a ja by som si potom doplatila do toho maxima koľko bude treba?
A druhá varianta - je možné, aby mi zamestnávateľ platil celé toto dobrovoľné NP? (nemyslím tým že sa mi to bude strhávať z mojej hrubej mzdy, ale aby to zam-teľ celé preplatil)?
.. pozri si v zák o SP .. aká je výška odvodov .. pre z-c a z-ľa a pre DNPO.
No a to preplatenie ... ak máš takého zamestnávateľa, že ti to preplatí z vlastného vrecka ... ale to asi ťažko
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Re: dobrovolne nemocenske poistenie
Citát:
<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%"><TBODY><TR><TD style="BORDER-BOTTOM: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-RIGHT: 1px inset" class=alt2>Pôvodca textu príspevku: druzstvo81
Ďakujem xanti, to som si myslela že z toho rozdielu (max VZ - moj VZ), len som nevedela koľko % z tejto sumy platiť... takto mi to vychádza doplatiť 32,18€ Ano taká suma to je.
a je to správne, že mne zamestnávateľ strháva len 1,4% na NP? Ano je to správne, je to podľa zákona.

Je možné, aby mi ten zvyšok (4,4-1,4) 3% platil zamestnávateľ z môjho VZ a ja by som si potom doplatila do toho maxima koľko bude treba? Nie lebo pletieš hrušky z jablkami.
A druhá varianta - je možné, aby mi zamestnávateľ platil celé toto dobrovoľné NP? (nemyslím tým že sa mi to bude strhávať z mojej hrubej mzdy, ale aby to zam-teľ celé preplatil)?To máš tak dobrého zamestnávateľa? Ani nie, ale keď mi už nechce zvýšiť mzdu, tak musím hľadať iné cestičky . Nie nie je to možné . DNP si musíš platiť sama .

</TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Xanti Pozri príspevok
Družstvo81
pozri si túto tabuľku na stránke SP http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...-2011-np/1469s

Naozaj pletieš hrušky z jablkami. Lebo ak si to pozrieš zistíš, že zamestnanec + zamestnávateľ odvádzajú dokopy 2,8%.
SZCO a DPO odvádzajú po 4,4%.

Zamestnávateľ prepláca prvých 10 dní PN a až od 11 dňa platí PN SP.
U DPO a SZCO platí SP od prvého dňa preto je tam ten rozdiel v tých percentách.

...už mám v tom jasnejšie...Ď.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

druzstvo81 Pozri príspevok
Ahojte, precitala som uz kopec clankov zaoberajucich sa touto temou, ale stale nemam v tom jasno:
Od r. 2005 som zamestnana v tej istej firme, PN som necerpala za cele roky ani jeden den.
VZ mám mesačne 385,34€
na výplatnej páske mám uvedené NP zamestnávateľ 5,39€ zamestnanec 5,39€
Dajme tomu (predpokladám) že v septembri 2011 otehotniem, (v auguste sa prihlásim ako DNP) akú sumu musím doplatiť aby sa mi počítala max. materská?
Xanti Pozri príspevok
No musíš sa prihlásiť z rozdielu maximálneho VZ tj. 1116,75 eur a tvojho VZ zo zamestnania.
Teda VZ by mal byť 1116,75-385,34 = 731,41 € a doplácať treba mesačne 4,4% z tejto sumy.
druzstvo81 Pozri príspevok
a stále ma mätie jedna vec:
keď sa musí platiť na DNP 4,4% z 1116,75 = 49,14e,
ja by som si mala doplatiť len z toho rozdielu (čiže zo 731,41), ale mne zamestnávateľ strháva a prispieva len 1,4% z môjho VZ(tzeda z 385,34)

mám v tom chaos...

nemal by byť potom takýto výpočet:
1116,75 * 4,4% = 49,14€ - 5,39€ (385,34*1,4%) = 43,75€ táto suma mi potom vychádza že by som mala doplácať...

Ahojte, ja tiež rozmýšľam nad týmito príspevkami...

Keď je osoba kt. sa chce dobrovoľne nemocensky poistiť zamestnaná, jej VZ zo zamestnania je 385,34 €, to znamená, že sa jej strháva 1,4% = 5,39 €
Ako DNP si doplatí rozdiel (1116,75-385,34 = 731,41*4,4%) = 32,18€

ale keď spočítam 5,39+32,18 = 37,57€
a max má byť (1116,75*4,4%)=49,14€!?
čo potom s tým rozdielom 49,14-32,18 = 16,96€???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anna81 Pozri príspevok
Ahojte, ja tiež rozmýšľam nad týmito príspevkami...

Keď je osoba kt. sa chce dobrovoľne nemocensky poistiť zamestnaná, jej VZ zo zamestnania je 385,34 €, to znamená, že sa jej strháva 1,4% = 5,39 €
Ako DNP si doplatí rozdiel (1116,75-385,34 = 731,41*4,4%) = 32,18€

ale keď spočítam 5,39+32,18 = 37,57€
a max má byť (1116,75*4,4%)=49,14€!?
čo potom s tým rozdielom 49,14-32,18 = 16,96€???
Lebo zrátavaš hrušky z jablkami.
DNP je 4,4%
Zamestnanec + zamestnávateľ = 1,4% + 1,4% = 2,8 %

Dôležitý je VZ a nie to koľko platí ako zamestnanec, a koľko zamestnávateľ.
1 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ok, už rozumiem!
Potrebovala som vedieť že je dôležitý VZ a nie koľko sa skutočne platí do DNP!
Konečne mám v tom jasno.
ĎAKUJEM!
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

a len pre istotu... viem že nastala zmena k 1.1.2011, ale mala vyjsť novela k 1.4.2011, mení sa tam niečo?
alebo stále platí že ak si 270 dní pred pôrodom platím DNP z max VZ dostanem max materskú?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anna81 Pozri príspevok
a len pre istotu... viem že nastala zmena k 1.1.2011, ale mala vyjsť novela k 1.4.2011, mení sa tam niečo?
alebo stále platí že ak si 270 dní pred pôrodom platím DNP z max VZ dostanem max materskú?
Ak to stihneš v jednom roku tak áno, ak si sa poisťovala skôr, a robila si len zmenu z minima na maximum tak nie. Treba byť konkretnejší.
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Doporučujem ísť osobne a dať si potvrdiť kopiu v SP....veľmi radi tam strácajú takéto veci, z ktorých plynie výhoda pre poistenca!
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Xanti Pozri príspevok
Ak to stihneš v jednom roku tak áno, ak si sa poisťovala skôr, a robila si len zmenu z minima na maximum tak nie. Treba byť konkretnejší.
Ešte som sa neprihlasovala ako DNP, som len zamestnaná na TTP.
Na jeseň 2011 sa chceme snažiť s manželom o mimčo... neviem kedy sa podarí otehotnieť, ale nechcem nič premeškať, preto sa pýtam popredu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anna81 Pozri príspevok
Ešte som sa neprihlasovala ako DNP, som len zamestnaná na TTP.
Na jeseň 2011 sa chceme snažiť s manželom o mimčo... neviem kedy sa podarí otehotnieť, ale nechcem nič premeškať, preto sa pýtam popredu.
Treba sa prihlásiť skôr, ak sa prihlásiš napr. 1.6.2011 z rozdielu maxima a svojho VZ zo zamestnania, tak k 1.1.2012 môžeš zmeniť VZ z DNP na minimum, ale materská v roku 2012 ak by si otehotnela na jeseň bude z maxima.
PS: treba sledovať zmeny zákona, čo platí teraz nemusí platiť na budúci rok
1 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Xanti Pozri príspevok
Treba sa prihlásiť skôr, ak sa prihlásiš napr. 1.6.2011 z rozdielu maxima a svojho VZ zo zamestnania, tomuto rozumiem tak k 1.1.2012 môžeš zmeniť VZ z DNP na minimum, tomuto nerozumiem, prečo zmeniť na minimum? ale materská v roku 2012 ak by si otehotnela na jeseň bude z maxima.
PS: treba sledovať zmeny zákona, čo platí teraz nemusí platiť na budúci rok
A čo ak na jeseň 2011 neotehotniem, ale až v priebehu roka 2012?

0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

anna81 Pozri príspevok
A čo ak na jeseň 2011 neotehotniem, ale až v priebehu roka 2012?

riziko podnikania mozete sa snazit aj 2 roky, kym otehotnies
Radsej si vsak platit poistenie o nieco dlhsie, ak chces z neho cerpat matersku alebo si premysliet dopredu, ze cerpanie materskej z prace je postacujuce.

Podstata je, ze materska sa vzdy pocita z vymeriavacieho zakladu predchadzajucdeho roka.
cize ak zacnes matersku v roku 2012, VZ bude z roku 2011. ak vsak zacnes matersku v roku 2013 (aj ked napre. 2.1.2013), tak vVY bude z roku 2012, teda sa tri neoplati znizovat v roku 2012 VZ na minimum.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

ivka70 Pozri príspevok
riziko podnikania mozete sa snazit aj 2 roky, kym otehotnies preto sa pytam na všetky alternativy (aj keď myslim že otehotniet nebude problem, pri prvom dieťati sa nam to podarilo na prvy krat, ja som skor doteraz riesila ako neotehotniet... ale uz by sme chceli aj druhe)
Radsej si vsak platit poistenie o nieco dlhsie, ak chces z neho cerpat matersku alebo si premysliet dopredu, ze cerpanie materskej z prace je postacujuce. ved prave, zarobim min mzdu, tak ta materska by bola smiesna...

Podstata je, ze materska sa vzdy pocita z vymeriavacieho zakladu predchadzajucdeho roka. tak toto vsetko vysvetluje! preto som v tom mala chaos...a záleží na tom, koľko mesiacov v danom roku je max VZ? nasčítava sa to za celý rok, alebo stačí ak si zaplatím max DNP až v decembri 2011?
cize ak zacnes matersku v roku 2012, VZ bude z roku 2011. ak vsak zacnes matersku v roku 2013 (aj ked napre. 2.1.2013), tak vVY bude z roku 2012, teda sa tri neoplati znizovat v roku 2012 VZ na minimum.

Ďakujem za konkrétnu a podrobnú odpoveď!

A ešte jedna vec: ak si to DNP začnem teraz platiť, bez ohľadu na to kedy pojdem na matersku (možno až v r. 2013), a ak náhodou potom zmenia zákon, bude sa ma stále týkať to, čo platí v zákone keď si to začnem platiť?
na toto bude zrejem ťažká odpoveď, viem že nikto dopredu nevie aký bude zákon... ale jedná sa mi o to, aby som zbytočne neplatila do DNP ak pojdem na matersku až v r. 2013 a už sa ma nebude týkať to, prečo chcem teraz platiť max DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať