Zavrieť

Porady

Vratné obaly - účtovanie

Už som hladala aj v starších príspevkoch odpoveď na moju otázku, ale nie je
mi to stále jasné. a tak, vie mi niekto poradiť ako sa majú správne účtovať
vratné obaly? Sme reštaruácia, účtujeme v PU spôsobom B.
Cez aký účet sa majú účtovať vratné obaly - flaše, prepravky pri nákupe tovaru a na aký účet pri vrátení vratných obalov?

Ďakujem za rady, Jana
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sú tu viaceré príspevky aj diskusie.
vratné obaly, prepravky, ktoré sa fakturujú tzv zálohovo na účet 315 - vytvorte si tzv. obalové konto podľa dodávateľov aby ste si ho vedeli odsúhlasovať.
fľaše - tie sa obyvklé predávajú ako tovar, takže asi nejde o také vratné obaly ako sú prepravky.
0 0
nano nano

nano je offline (nepripojený) nano

Ja to učtujem tak ako aj tovar.Príjem na sklad 132/321 a vrátenie 132/321 ale mínusom.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nano
Ja to učtujem tak ako aj tovar.Príjem na sklad 132/321 a vrátenie 132/321 ale mínusom.
fakturované účtuješ ako tovar správne. Ale ak sú vratné a sú kryté iba zálohou, tak potom tak, ako píšem vyššie. A sú aj vratné, kde sa žiadna záloha nevyberá. Nemôžeš prijať v nulovej hodnote, i ked to zas tak nevylučujem, záleží od SW pre skladovú evidenciu.
Naposledy upravil KEJKA : 25.02.06 at 08:36 Dôvod: oprava preklepov
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Ja účtujem všetky vratné obaly - prepravky aj fľaše - cez 315.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Doteraz som aj ja uctovala vrat.flase aj prepravky cez ucet 315. Nebola som si ista, ci je to spravne, lebo mi jedna znama povedala, ze ona to evideuje cez ucet 111. Priklanam sa teda k nazoru v prispevkoch Lida a elPi.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Osobne som tiež účtovala vratné obaly cez 132 ale potom som našla v poradcovi, že vratné obaly by sa mali účtovať cez 112. Bol tam dokonca uvedený príklad - "preúčtovanie obalov fakturovaných s tovarom po vyprázdnení na sklad 112/132". Tak som sa rozhodla tento rok účtovať to cez 112.
O účtovaní cez 315 som chvíľu uvažovala, ale hneď som to aj zamietla. Neviem si predstaviť inventarizáciu 315 na konci roka. Ak túto "zálohu" totiž zoberie odo mňa jedna firma a ja obaly vrátim druhej firme, nikdy by mi to po nejakých dodávateľoch nesedelo. A to už nehovorím o škode na prepravkách, prípadne rozbitých fľašiach. Ako by ste tam chceli účtovať škodu? Pripadá mi to minimálne zvláštne robiť odpis pohľadávky.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Problemom je, ze u podnikatelov, ktori prevadzkuju zariadenia poskytujuce restauracne sluzby, casto dochadza k takej forme spotreby napojov, ze vratny obal je v nedohladne. Naozaj teda evidujem na ucte 315. pohladavky a stale premyslam, ze ich nedanovo odpisem, aby som ich z uctovnej evidencie dostala prec. Problem je urobit inventarizaciu zostatku tohoto uctu. Ako si s tym viete poradit ostatni????????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Vianocka
Problemom je, ze u podnikatelov, ktori prevadzkuju zariadenia poskytujuce restauracne sluzby, casto dochadza k takej forme spotreby napojov, ze vratny obal je v nedohladne. Naozaj teda evidujem na ucte 315. pohladavky a stale premyslam, ze ich nedanovo odpisem, aby som ich z uctovnej evidencie dostala prec. Problem je urobit inventarizaciu zostatku tohoto uctu. Ako si s tym viete poradit ostatni????????
ja súhlasím aj so 112, len čo s ocenením, neviem, ved tie zásoby nie sú firemné, kedže sú zálohované. A tak je lepšia 315, môže byť saldokontová - tzv. obalové konto, takže príjem a vratky a s tým súvisiace výšky záloh sa tam dajú odsledovať podľa dodávateľa či odberateľa. A je to finančný vzťah, kde by malo byť jasné, kto komu nevrátené obaly v konečnom dôsledku vyfakturuje.
a k tým nápojom - ak sa dáva nápoj s fľaškou, tak to treba mať naskladnené spolu, fľaše sú síce tiež vratné ale fakturované spolu. A do nákladov sa dostane komplet cena s fľašou. Len ak sa fľaše vrátia, tak sa majú oceniť len vo výške ceny za prázdnu fľašu napr. 132/504 ale asi radšej 112/648. Toto uvádzam len ako príklad praktického riešenia v reštauračných službách. Vyhýbajte sa nedaňovým nákladom, ak je to možné.
Naposledy upravil KEJKA : 25.02.06 at 09:05
0 0
nikitaf1 nikitaf1

nikitaf1 je offline (nepripojený) nikitaf1

viete mi poradit ako vyriesit zalohy za flase a prepravky v JU? Ja to davam cez tovar ale pohravam sa myslienkou ze to dam cez priebezne polozky...
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

Zdravim Vas,
potrebovala by som poradit.firma Kon-rad nam v roku 2007 predavala Kegy od piva ci kofoly s 19%DPH. Uctovala som to
132+343/211.v roku 2008 tieto kegy fakturuju s 0%DPH.
Ide o to ze na konci roka 2007 sme nemali stav kegov nulovy.
mozme ich teraz brat (uctovat) ako keby boli s 0%DPH ked ich potrebujeme vratit.Neviem ci pri vrateni mame alebo nemame ratat DPH? ked sme si na zaciatku z toho DPH odpocitali
vopred dakujem za odpovede
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

my sme totiž mali analytiku na 132 a to obaly s 0% a 19% DPH.
mali sme na nich nejake stavy k 31.12.2007, potom sa zmenil zakon o DPH pri vratnych obaloch a teraz neviem ci mozem len tak presunut obaly (predtym uctovane) 19%DPH na obaly s 0%DPH. prosim vyjadrite sa mi niekto. Neviem ako pokracovat
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

skúste sa mi na to pozrieť, neviem si rady
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Maaaria Pozri príspevok
Zdravim Vas,
potrebovala by som poradit.firma Kon-rad nam v roku 2007 predavala Kegy od piva ci kofoly s 19%DPH. Uctovala som to
132+343/211.v roku 2008 tieto kegy fakturuju s 0%DPH.
Ide o to ze na konci roka 2007 sme nemali stav kegov nulovy.
mozme ich teraz brat (uctovat) ako keby boli s 0%DPH ked ich potrebujeme vratit.Neviem ci pri vrateni mame alebo nemame ratat DPH? ked sme si na zaciatku z toho DPH odpocitali
vopred dakujem za odpovede
nerob si z toho hlavu. Eviduješ obaly,kde si si odpočítala DPH, aj K-R ich predal a odviedol DPH................ je to plus-mínus.
Teraz ked je mimo režimu DPH, tak ch vrátiš, dostaneš zrejme dobropis a DPH neuplatňuješ ani na vstupe ani na výstupe.
Môj názor.
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

ďakujem za vyjadrenie, aj mne sa to takto zda spravne (dufam)
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ahojte, môžem sa pridať? my sme sro, spôsob B pri skladoch. Palety, ktorú sú súčasťou nakupovaného materiálu, dávame priamo na 501 k materiálu, tak to chce konateľ. Za tie palety zaplatíme, sú súčasťou ceny obstarania materiálu. Z materiálu vyrábame výrobky, ktoré sa tiež prepravujú na paletách, no tu s našim jediným odberateľom sa palety vedú len evidenčne, lepšie povedané, eviduje si ich konateľ v hlave, čiže mi palety nefakturujeme a keď si príde odberateľ pre výrobky, vždy donesie tie naše palety, lepšie povedané, kolujú dookola. Musíme viesť nejakú evidenciu len osobitne pre palety? ďakujem za odpoveď, pretože keď poviem konateľovi, že to musíme evidovať, tak mi povie,že kto by to evidoval. Ešte raz veľká vďaka.
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Prosím Vás o pomoc! Dopočula som sa , že na vrátne obaly/fľaše/ sa má uplatňovať už DPH!! ževraj je to v platnosti od 01.01.2009! Vie niekto poradiť? prosímmm...súrne
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

????
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,ako by som prosím mohla dostať z účtu 315 preč obaly..?
Jedná sa o malú sumu, necelých 300 sk.. Predpokladám,že potvrdenku o vrátení obalov v reštaurácii vyhodili takže ju už asi nikdy neuvidím
a nerada by som prenášala obaly za 300 sk do ďalších rokov..
Môžem nedaňovo odpísať 548/315?
Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,ako by som prosím mohla dostať z účtu 315 preč obaly..?
Jedná sa o malú sumu, necelých 300 sk.. Predpokladám,že potvrdenku o vrátení obalov v reštaurácii vyhodili takže ju už asi nikdy neuvidím
a nerada by som prenášala obaly za 300 sk do ďalších rokov..
Môžem nedaňovo odpísať 548/315?
Ďakujem
posúvam
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

elPi Pozri príspevok
Ja účtujem všetky vratné obaly - prepravky aj fľaše - cez 315.
Podľa postupov účtovania p. Cenigovej sa vratné obaly od 1.1.1993 považujú za materiál a účtujú sa na účte 112.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať