Zavrieť

Porady

daňový bonus a príjem z ČR

ahojte zamestnanec má len príjem zo závislej činnosti počas roka 2010 v CR. ma dve deti, na ktoré si v CR uplatnuje danový bonus....može si aj na základe podaného danového priznanie na SVK uplatniť tiež danový bonus na vyživované deti, aj ked si ho uplatli aj v CR.....V zákonde o DzP par. 33 je len podmienka dosiahnutia príjmu min. 6náb. život. minima....

Metodu vynatia alebo zápočtu su uz moze vybrat?
Naposledy upravil Dav : 22.03.11 at 17:25
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mondes Pozri príspevok
Ešte by ma zaujímalo, či si môže výsl. dôchodca uplatniť na manželku, ktorá bola celý rok na RD, nezd. čiastku ZD. Podľa mňa áno, len pre istotu sa pýtam. Vďaka.
može..
0 0
milka1619 milka1619

milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

Ja sa chcem spýtať na spôsob zaokrúhľovania po prepočte píjmu z ČR kurzom na Eurá. Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Matematicky.
1 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ahojte, prosím vás vie mi niekto poradiť a potvrdiť, či obsah uvedený v tejto téme platí? Môj švagor robil celý rok v ČR, (jeho manželka bola v roku 2012 na materskej a potom na rodičovskej dovolenke), má nárok na daňový bonus v ČR aj na Slovensku? A ak áno, čítam tu, že DB v ČR je na Slovensku zdaniteľným príjmom -mám ho zahrnúť do ostatných príjmov, ale keďže si ho on požiada v ČR až v DP, dostane ho až v tomto roku, takže ho prizná v DP za rok 2013? Ďakujem veľmi pekne každej dobrej duše, ktorá sa mi pokúsi poradiť .
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
tinkas Pozri príspevok
áno, ak splňa podmienky na uplatnenie DB aj na SVK, napriek tomu, že mu bol vyplatený aj v CR, môže požiadať o jeho vyplatenie....musim však doložiť, že musí podať DPFO typ B - pretože DB z CR je príjem zdaniteľný a uvádza sa v oddiely 8 riad. 11
Dobrý deň, ja idem podávať DP typ B, daňovník pracoval celý rok 2012 v ČR a poberal tam aj DB.
Použijem metodu vyňaťia príjmov, len nie som si istá či do r. 83 -úhrn vyňatých príjmov dam základy dane z príjmov zo závislej činnosti spolu s daňovým bonusom / príjem §8/ alebo bez daňového bonusu.
Ja by som tam dala len ZD z príjmov zo závislej činnosti, nakoľko ide o príjem preukazatelne zdanený v ČR bez prijmu-DB, ktorý v ČR nie je zdaniteľný.
Uvažujem správne?
Naposledy upravil Ludula : 20.02.13 at 12:39
0 0
Darina Ptačinová Darina Ptačinová
Dobrý deň prajem
Prosím Vás o pomoc.
Osoba pracuje vo Francúzsku celý rok 2012. Trvalý pobyt má na Slovensku. V zahraničí je viac ako 183 dní.
Musí si podať DP na Slovensku?
Má nárok na daňový bonus?

Okrem toho mám osobu, ktorá pracuje v zahraničí, ale v rôznych krajinách napr. ČR, Poľsko, Francúzsko ... V žiadnej krajine sa nezdržiava viac ako 183 dní.
Musí si táto osoba podať DP na Slovensku?

Ďakujem pekne.
0 0
ka_vier ka_vier

ka_vier je offline (nepripojený) ka_vier

dakujem pomohlo to aj mne.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Prosím o radu. čítam tu, že DB vyplatený v ČR cez daňové prizanie za rok 2012 /vyplatený až v 2013/ mám dať do vyňatých príjmov zo zahraničia. Ale asi nie dobre. Dám ho do riadku 12 tabuľky č. 3 - §8 ostatné príjmy. Do vyňatých príjmov dám iba základ dane z potrvrdenia od českého zamestnávateľa - tam DB nie je uvedený keďže si dával DP v ČR. Neuplatním mu ani NčZD - keďže české príjmy sú vyňaté a na bonus z ČR - príjem §8 - sa nemôže uplatniť NčZD. Vychádza mi teda daň z daňového bonusu. Správne? A ešte možno som prehliadla, ale v priznaní v SR dávam bonus z ČR ktorý? Z daňového priznania v ČR za rok 2012 - v tom prípade bonus v ČR je vyplatený až v 2013. Alebo bonus z priznania za rok 2011 vyplatený českým finančným úradom v roku 2012? Veľmi ďakujem za odpoveď.

A ešte ma napadlo: výška toho DB je 1.027 eur - daň by vôbec nemal platiť - keďže je to §8 a on nesplnil podmienku príjmu nad 1822 e /polovica NčZD/ .... takže v prípade príjmu § 8 nemá vlastne vôbec povinnosť podať DP......ale mne v DP vychádza daň z toho bonusu.... pomôže niekto - niečo robím zle?
Naposledy upravil AdaMtiM : 26.02.13 at 17:04 Dôvod: doplnenie
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Ešte raz skúsim. Konkrétne na riadky DP typ B. Vyplňam v e-dane.
r. 36 čiastkový základ dane §5 z potvrdenia z ČR
r. 12 a r. 14 z tabuľky č. 3 =§8 daňový bonus z ČR /DB z ČR/
r. 58 DB z ČR
r. 71 čiastkový základ dane z §5
r. 74 čiastkový základ dane z §8 /DP z ČR/
r. 76 čiastkový základ dane z §5
r. 79 nezdaniteľná časť na daňovníka
r. 80 príjem §5 - nezdan. časť na daňovníka
r. 83 dám vyňatie príjmov z ČR - podľa potvrdenia celú sumu
a daň nevychádza z toho bonusu §8

Jedine keď dám do r. 83 vyňatie sumu z r. 80 ZD upravený o nezd.časť, tak mi vyráta daň z bonusu z ČR.
Ale r. 83 ide predsa suma z potvrdenia celá /bez nezdaniteľnej časti/....

Volala som na drsr info linku , tvrdili mi tam 3 ľudia, že na bonus z ČR sa nemôže použiť NČZD, že to zle rátam a z bonusu vychádza vždy daň.

Tak ja už neviem čo je správne. Ak si niekto nájdete čas v tomto hektickom období a poradíte, budem vďačná.

Možno to netreba tak pitvať a keď to takto vyrátajú e-dane, tak odovzdať s daňovou povinnosťou nula a neriešiť...
Naposledy upravil AdaMtiM : 27.02.13 at 09:57 Dôvod: doplnenie
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Najnovšiu info z nášho DU mám, že boli daňováčky poučené na školení, že bonus z ČR nemajú ľudia dávať do DP, lebo je to diskriminačné a navyše im to vstupuje do zdravotného poistenia a budú mať v RZ ZP nedoplatky....tak ako teda, čo robiť? Vďaka
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Možno to niekomu pomôže, prikladám čerstvé vyjadrenie z MF SR:
Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP) od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len daňový bonus) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 ZDP. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia, potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí ( v ČR) je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem. Daňovník ho uvedie v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bude vyplatený.

S pozdravom
Ing. Jezerčáková Jana, Kontaktné centrum podpory
FR SR

Váš dopyt:

Dobrý deň, chcem sa spýtať môj manžel celý rok 2012 pracoval pre českú firmu, počas roka si u zamestnávateľa neuplatňoval daňový bonus na dieťa v ČR, uplatní si ho až teraz v českom daňovom přiznání za rok 2012.

Na Slovensku musí podať daňové priznanie typu B a tieto české bonusy si zdaniť podľa § 8, to mi je jasné.

Otázka:
Kedy si má tieto české bonusy priznať v slovenskom daňovom priznaní???? V DP za rok 2012 (aj keď ich fyzicky ešte nedostal, ale týkajú sa tohto obdobia?), alebo v DP za rok 2013 -pretože predpokladám, že z ČR ich dostane niekedy v apríli -máji 2013 na účet, ak mu ich teda priznajú.

Alebo si má podať na Slovensku odklad na podanie DP a ak mu tie české daňové bonusy priznajú a dostane ich na účet, až potom má podať DP na Slovensku a tieto bonusy zdaniť za rok 2012.

Ďakujem vopred za odpoveď
3 0
renca_a renca_a

renca_a je offline (nepripojený) renca_a

Ja mám len jednu otázočku: Môže sa na príjem podľa § 8 (čiže daňové zvýhodnenie v ČR - daňové bonusy z Čiech) použiť metóda vyňatia z príjmov? Keď s ČR máme Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a požíva sa metóda zápočtu dane (hoc od roku 2009 je možnosť vyňatia z príjmu, keď je to pre daňovníka výhodnejšie - ALE LEN PRE PRÍJMY PODĽA § 5 - zo závislej činnosti - a tie daňové zvýhodnenia sú podľa § 8 !) ????
Samozrejme pri podaní DP typ B.
0 0
renca_a renca_a

renca_a je offline (nepripojený) renca_a

Som tu nová,
pochopila som to dobre?
Naposledy upravil renca_a : 09.03.13 at 16:33
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

renca_a Pozri príspevok
Som tu nová,
pochopila som to dobre?
Musíš počkať, kým ti niekto odpovie, kto sa tomu rozumie, človek nesedí celý čas pri PC vieš?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

renca_a Pozri príspevok
Ja mám len jednu otázočku: Môže sa na príjem podľa § 8 (čiže daňové zvýhodnenie v ČR - daňové bonusy z Čiech) použiť metóda vyňatia z príjmov? Keď s ČR máme Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a požíva sa metóda zápočtu dane (hoc od roku 2009 je možnosť vyňatia z príjmu, keď je to pre daňovníka výhodnejšie - ALE LEN PRE PRÍJMY PODĽA § 5 - zo závislej činnosti - a tie daňové zvýhodnenia sú podľa § 8 !) ????
Samozrejme pri podaní DP typ B.
na tento príjem nemôžeš použiť metódu vyňatia
DP B -§ 8 -r. 12 iné -pochopila si to správne
0 0
renca_a renca_a

renca_a je offline (nepripojený) renca_a

Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

renca_a Pozri príspevok
Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
metóda vyňatia zo zahraničia najmä záv. činnosť, pri nej sa daň neplatí.....
0 0
renca_a renca_a

renca_a je offline (nepripojený) renca_a

Teraz som skúšala vypísať DP B cez e-dane a daň mi vyšla (z tých bonusov českých) ......ja nemôžem vyňať z príjmov, keď je to § 8 !!!!
ČI?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

renca_a Pozri príspevok
Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
nepoužiješ na to nezdaniteľnú časť tá sa dá použiť len na príjem podľa § 5 a 6
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať