Zavrieť

Porady

CMR listy

Prosím, viete mi poradiť?

Slovenská firma ako špedícia, ktorá nevlastní vlastné autá môže používať CMR listy s hlavičkou firmy a tieto predávať svojím dopravcom tak, aby aj oni mohli jazdiť pod hlavičkou tejto slovenskej spoločnosti.
Alebo je niečo v zákone, čo tomu bráni..???


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Nie, nemôže.
    Vy ako špedička sprostredkúvate vo svojom mene prepravu veci, ale dopravca nie ste.
    Hoci preberáte zodpovednosť na základe zmluvy o preprave veci /objednávky/, na CMR musí byť skutočný dopravca, ktorý Vám za službu vystaví faktúru.
    Ako by dokázal, že prácu vykonal, keby nefiguroval v CMR, resp. ako by ste dokázali Vy, že za znehodnotenie tovaru nezodpovedáte, ale dopravca, od ktorého môžte požadovať náhradu škody za poškodenie tovaru a ktorý ma poistenie zodpovednosti za škodu podľa medzinárodných CMR dohôd...

    Jednoducho Vy ste zasielateľ a sprievodným dokumentom pri fakturácii služieb je okrem iného aj CMR-ka.

    Ak tieto úvahy riešite preto, že nechcete, aby sa Váš zákazník napojil priamo na dopravcu, tak rozmýšľate protizákonne. Nesmiete ani CMR-ky prelepovať svojim logom.

    Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

    Gabo71
    Som Vám nesmierne vďačná za informácie, ktoré ste mi, nám poskytli. Veľká vďaka.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Gabo71 Pozri príspevok
    Som Vám nesmierne vďačná za informácie, ktoré ste mi, nám poskytli. Veľká vďaka.
    K tomu poviem ešte jednu skúsenosť z praxe.
    Nepracujem už v špedícii, ale v minulosti kolegovia z našej pobočky takýmto spôsobom tiež chceli utajiť dopravcov prelepovaním CMRiek našou firmou. Naša právnička vo firme skoro z kože vyskočila a vydala sa na jej pokyn smernica o protizákonosti takéhoto konania.

    CMR ako prepravný dokument v medzištátnej preprave slúži ako závažný a dôkazný dokument nielen z hľadiska daňového, ale aj ako dôkazný materiál pre súdne spory v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí pri nakládke a vykládke tovaru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.