Zavrieť

Porady

Náhradné bývanie pre podnájomníkov

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať. Riešime bytovú situáciu a:

Chceli by sme dať byt v osobnom vlastníctve do prenájmu, na tomto byte je však zapísaná ťarcha - vecné bremeno dožitia pre svokru. Tá má veľké obavy, že ak byt prenajmeme, v špecifickom prípade sa nebude dať k užívaniu bytu dostať, nakoľko zákon, že vraj hovorí o tom, že ak mám podnájomníka tehotnú ženu, alebo dieťa, nemám právo ich z môjho vlastného bytu vypratať podľa dohodnutej nájomnej zmluvy a výpovednej lehoty. Je na tom niečo pravdy?

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Mirka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Občiansky zákonník

    § 711
    (1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
    a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov,
    ...
    § 712a
    (1) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov podľa § 711 ods. 1 písm. a), ... nájomca má právo na náhradný byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby. Nájomca má tiež právo na úhradu nevyhnutných výdavkov spojených so sťahovaním. ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    mbrnakova Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať. Riešime bytovú situáciu a:

    Chceli by sme dať byt v osobnom vlastníctve do prenájmu, na tomto byte je však zapísaná ťarcha - vecné bremeno dožitia pre svokru. Tá má veľké obavy, že ak byt prenajmeme , v špecifickom prípade sa nebude dať k užívaniu bytu dostať, nakoľko zákon, že vraj hovorí o tom, že ak mám podnájomníka tehotnú ženu, alebo dieťa, nemám právo ich z môjho vlastného bytu vypratať podľa dohodnutej nájomnej zmluvy a výpovednej lehoty. Je na tom niečo pravdy?

    ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Mirka
    ...hm ,len tak mimochodom ...

    Čo vlastne chcete robiť ????....a o čo sa vlastne jedná ???

    - dať do bytu podnájomníka
    alebo
    - dať byt do prenájmu

    Nakoľko :

    Základným faktom, ktorý je potrebné si uvedomiť je, že z podnájomnej zmluvy vyplývajú nájomcovi bytu menšie práva ako zo zmluvy nájomnej.


    Podnájomnú zmluvu uzatvárate s nájomcom bytu a nie priamo s jeho majiteľom a jej podmienky vyplývajú z medzi nimi dohodnutej nájomnej zmluvy. Dôležité je napríklad vedieť, že pri podnájomnej zmluve neplatia také isté výpovedné podmienky ako pri zmluve nájomnej. Pri nájomnej zmluve totiž podmienky výpovede upravuje zákon, pri podnájomnej si tieto podmienky určuje nájomca bytu v úlohe prenajímateľa bytu na základe dohody s podnájomcom. Na podmienkach výpovede je preto vhodné dohodnúť písomne.

    Ak uzatvárate podnájomnú zmluvu, žiadajte od nájomcu bytu, s ktorým sa chystáte túto zmluvu uzavrieť, aby vám predložil nájomnú zmluvu. Porovnajte, či podmienky uvedené v podnájomnej zmluve nie sú v priamom rozpore s podmienkami uvedenými v zmluve nájomnej.

    Dôležité takisto je, či má nájomca bytu súhlas od majiteľa nehnuteľnosti uzatvárať podnájomnú zmluvu. Bez neho je totiž podnájomná zmluva neplatná a v prípade nejakých problémov sa nedomôžete svojich práv ani na súde.

    mbrnakova je offline (nepripojený) mbrnakova

    mbrnakova
    Jedná sa o to, že chceme dať byt do prenájmu, celý komplet, ale s výpovednou lehotou jeden mesiac, nakoľko existuje možnosť, že by svokra v neskoršom veku využila svoje právo - ťarcha v jej prospech dožitia a nasťahovala sa do tejto nehnuteľnosti. Ona sa však obáva, že ak bude v byte ,,nájomník,, s deťmi alebo tehotná žena, budeme im musieť nájsť náhradné ubytovanie....pýtam sa na to, či je to pravda, že existuje v zákone aj zmienka o povinnosti v týchto špecifických prípadoch poskytnúť osobe, ktorej byt prenajímam náhradné ubytovanie!.

    Náhradné bývanie pre podnájomníkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.