Zavrieť

Porady

"Papierovačky pri narodení dieťaťa"

Ako je to s priznaním otcovstva pri nemanželskom dieťati, aké dokumenty sú k tomu potrebné a či je potrebné uznanie otcovstva už pred narodením dieťaťa, keďže napr. rodný list na matrike vybavuje otec a aké doklady vôbec sa vybavujú po narodení dieťaťa a na akých miestach, keďže pôrod nebude v blízkosti trvalého bydliska ani jedného z rodičov. Je môžné napríklad "pôrodné" žiadať v mieste, kde sa dieťa narodí alebo písomne v trvalom bydlisku rodičov?Ďakujem.
Naposledy upravil Richard : 06.12.12 at 11:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mircamon Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, aj tieto informácie sú pre mňa užitočné, lebo konečne som sa dozvedela ako je to s príplatkom k príspevku od roku 2011, ale potrebovala by som vedieť, či sa musím osobne (alebo teda otec) dostaviť na sociálku,(čo pre nás znamená 550 km a kvôly jeho pracovným povinnostiam to nie je veľmi vyhovujúce) alebo stačí písomne zaslanie žiadosti a či stačí keď otec otcovstvo prizná na matrike až pri žiadaní rodného listu dieťaťa.
    Čítaj pozornejšie, príspevky nevypláca sociálka (ak tým myslíš soc.poisťovňu), ale úrad práce. Máš tam v prílohe tlačivá, ktoré treba dať potvrdiť na matrike. Myslím, že bude stačiť, ke´d ich pošleš (doporučene) poštou.

    S priznaním otcovstva ti neporadím ...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mircamon Pozri príspevok
    Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu, ako je to s priznaním otcovstva pri nemanželskom dieťati, aké dokumenty sú k tomu potrebné a či je potrebné uznanie otcovstva už pred narodením dieťaťa, keďže napr. rodný list na matrike vybavuje otec a aké doklady vôbec sa vybavujú po narodení dieťaťa a na akých miestach, keďže pôrod nebude v blízkosti trvalého bydliska ani jedného z rodičov. Je môžné napríklad "pôrodné" žiadať v mieste, kde sa dieťa narodí alebo písomne v trvalom bydlisku rodičov?Ďakujem.
    Musíš nám toho viac napísať o sebe - napr.:

    Si vydatá?

    Si rozvedená? Odkedy? (Je to už viac, ako 1 rok?)

    Je to dôležité vedieť, pretože keby si bola vydatá, alebo rozvedená menej ako 300 dní, tak otcom dieťaťa je automaticky tvoj manžel.

    AK si slobodná, tak do rodného listu môžeš nahlásiť skutočného otca dieťaťa, ak to nezaprie.
    Naposledy upravil Chobot : 18.04.11 at 09:44
    bettylou čisté kocúrkovo, ale je to tak

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vyhlasenie o otcovstve mozete urobit na ktorejkolvek matrike, nemusi to byt v mieste trvaleho pobytu, musite sa dostavit obaja a dohodnut aj priezvisko, ktore vase dieta bude pouzivat.
    Ak to vyhlasenie neurobite este pred porodom, otec nebude zapisany v rodnom liste ani ho nedostane, ked ho pojde vybavovat a vsetko budete musiet robit dodatocne a dodatocne menit napr. aj priezvisko dietata - ak budete chciet priezvisko otca, lebo v porodnici ho zapisu s priezviskom matky.
    To vyhlasenie si matka zoberie do porodnice so sebou.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    mircamon Pozri príspevok
    No tak teraz sa to pre mňa stalo zamotanejšie ako som si myslela Ivka mi síce odpovedala na otázku, lebo už som počula, že to treba mať dopredu vybavené ešte pred pôrodom, len som to potrebovala mať potvrdené, ale fakt Chobot ma teraz doviedol do neskutočného rozpoloženia :som rozvedená od decembra 2010 a s novým partnerom do pôrodu svadbu nestihneme určite, tak to snáď nie je pravda, že zapíšu ako otca automaticky mojho ex-manžela?! Ak partner prizná otcovstvo, tak sa tých 9 mesiacov od rozvodu ráta a neruší sa to nejako???
    Tak to teda je pravda.
    Tvoj exmanzel bude automaticky zapisany ako otec a bude musiet zapriet otcovstvo.
    Nepomoze vyhlasenie tvojho noveho partnera pred porodom, jedine, co by pomohlo, by bola svadba.
    Po svadbe by bol otcom dietata automaticky tvoj manzel, aj ked od rozvodu s byvalym do narodenia dietata uplynie menej ako 300 dni.
    Naposledy upravil ivka70 : 18.04.11 at 09:45
    bettylou blbosť, dá sa sa skúška DNA TO JE VECEJ JAK SVATBA

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mircamon Pozri príspevok
    No tak teraz sa to pre mňa stalo zamotanejšie ako som si myslela Ivka mi síce odpovedala na otázku, lebo už som počula, že to treba mať dopredu vybavené ešte pred pôrodom, len som to potrebovala mať potvrdené, ale fakt Chobot ma teraz doviedol do neskutočného rozpoloženia :som rozvedená od decembra 2010 a s novým partnerom do pôrodu svadbu nestihneme určite, tak to snáď nie je pravda, že zapíšu ako otca automaticky mojho ex-manžela?! Ak partner prizná otcovstvo, tak sa tých 9 mesiacov od rozvodu ráta a neruší sa to nejako???
    No vidíš, takú podstatnú informáciu si nám chcela zatajiť!!!!

    Bohužiaľ je to v zákone o rodine, takže budete mať s tým ešte pekné opletačky. Budete to musieť riešiť súdnou cestou. Pozri si túto tému, bolo to nedávno riešené:

    http://www.porada.sk/t155609-matrika.html

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    mircamon Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, aj tieto informácie sú pre mňa užitočné, lebo konečne som sa dozvedela ako je to s príplatkom k príspevku od roku 2011, ale potrebovala by som vedieť, či sa musím osobne (alebo teda otec) dostaviť na sociálku,(čo pre nás znamená 550 km a kvôly jeho pracovným povinnostiam to nie je veľmi vyhovujúce) alebo stačí písomne zaslanie žiadosti a či stačí keď otec otcovstvo prizná na matrike až pri žiadaní rodného listu dieťaťa.
    No keď dokázal prekonať tie km kvôli Tebe, snáď by to mohol urobiť aj v záujme vlastného dieťaťa... Dieťa je totiž nielen radosť, ale aj starosť.
    A inak - ďalší prípad podľa vzoru á la Žitná či Parišková... Ja neviem "dievčence", prečo si takto dobrovoľne komplikujete život a potom vypisujete na poradu a čudujete sa...
    Možnosti sú dve:
    1. vyberte sa s otcom dieťaťa na matriku a zosobášte sa za prítomnosti 2 svedkov - čo sa na tom nedá stihnúť?
    2. ak nie, budeš/budete chodiť po súdoch - Ty, Tvoj bývalý, Tvoj budúci,
    budete musieť rozoberať svoje najintímnejšie záležitosti v súdnej sieni...
    Každý je strojcom svojho šťastia...

    mircamon je offline (nepripojený) mircamon

    mircamon
    Ďakujem veľmi pekne, aj tieto informácie sú pre mňa užitočné, lebo konečne som sa dozvedela ako je to s príplatkom k príspevku od roku 2011, ale potrebovala by som vedieť, či sa musím osobne (alebo teda otec) dostaviť na sociálku,(čo pre nás znamená 550 km a kvôly jeho pracovným povinnostiam to nie je veľmi vyhovujúce) alebo stačí písomne zaslanie žiadosti a či stačí keď otec otcovstvo prizná na matrike až pri žiadaní rodného listu dieťaťa.

    mircamon je offline (nepripojený) mircamon

    mircamon
    No tak teraz sa to pre mňa stalo zamotanejšie ako som si myslela Ivka mi síce odpovedala na otázku, lebo už som počula, že to treba mať dopredu vybavené ešte pred pôrodom, len som to potrebovala mať potvrdené, ale fakt Chobot ma teraz doviedol do neskutočného rozpoloženia :som rozvedená od decembra 2010 a s novým partnerom do pôrodu svadbu nestihneme určite, tak to snáď nie je pravda, že zapíšu ako otca automaticky mojho ex-manžela?! Ak partner prizná otcovstvo, tak sa tých 9 mesiacov od rozvodu ráta a neruší sa to nejako???

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    mircamon Pozri príspevok
    No tak teraz sa to pre mňa stalo zamotanejšie ako som si myslela Ivka mi síce odpovedala na otázku, lebo už som počula, že to treba mať dopredu vybavené ešte pred pôrodom, len som to potrebovala mať potvrdené, ale fakt Chobot ma teraz doviedol do neskutočného rozpoloženia :som rozvedená od decembra 2010 a s novým partnerom do pôrodu svadbu nestihneme určite, tak to snáď nie je pravda, že zapíšu ako otca automaticky mojho ex-manžela?! Ak partner prizná otcovstvo, tak sa tých 9 mesiacov od rozvodu ráta a neruší sa to nejako???
    Milá mircamon, dovolím si poopraviť Ťa: nie Chobot Ťa doviedol do neskutočného rozpoloženia, ale otec Tvojho dieťaťa... Chudák Chobot, radíš, radíš, a ešte čo by Ti to tu chceli prišiť...

    Bližšie rodinné právo:
    4. Za akých podmienok môže zaprieť otcovstvo manžel matky.

    a) ak sa narodí dieťa v čase medzi stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva a trojstým dňom po tom, čo manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, možno otcovstvo zaprieť len vtedy, ak je vylúčené, že by manžel matky mohol byť otcom dieťaťa,

    b) otcovstvo voči dieťaťu narodenému v čase medzi stoosemdesiatym dňom a trojstým dňom od vykonania zákroku asistovanej reprodukcie so súhlasom manžela matky nemožno zaprieť. Otcovstvo však možno zaprieť, ak by sa preukázalo, že matka dieťaťa otehotnela inak,

    c) ak sa narodí dieťa pred stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva, postačí na to, aby sa manžel matky nepovažoval za otca, ak zaprie svoje otcovstvo na súde. To neplatí, ak manžel s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak pri uzavretí manželstva vedel, že je tehotná.

    Včuľ buď múdra ... Ale ako hovorili naše staré matere - škoda nad rozliatym mliekom plakať...
    bettylou hlavne, že nežijeme v stredoveku, ešte by nás upálili, xixi

    mircamon je offline (nepripojený) mircamon

    mircamon
    Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, veľmi mi pomohli, aj keď ma vôbec nepotešili, ale tak ako mi napísal(a) Oliwa - každý je storcom svojho šťastia a nikto mi nemôže za moju hlúposť, pretože keby som vedela toto, čo som sa tu od Vás dozvedela (a tiež v rubrike matrika) dávnejšie, tak by som sa tomu určite vedela vyhnúť a rozviedla sa skôr, ako po tom, čo som otehotnela - a to som konala v najlepšej myšlienke pre nenarodené dieťa, čo som si myslela, že som to stihla včas, aby som práve takýmto komplikáciám predišla. Ale tak aspoň nemusím vyjavene čumieť na matrikárku, keby mi to hovorila až ona na matrike Som rada, že niečo také ako táto porada existuje, hlavne pre takých neznalých a neinformovaných ľudí ako som ja Škoda len, že som na túto vašu stránku nenarazila skôr No čo už... Ďakujem.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Niet za čo... Veľa šťastia pri ďalších životných rozhodnutiach - a hádam aj trošku viac rozumu a zodpovednosti.

    mircamon je offline (nepripojený) mircamon

    mircamon
    Oliwa Pozri príspevok
    Milá mircamon, dovolím si poopraviť Ťa: nie Chobot Ťa doviedol do neskutočného rozpoloženia, ale otec Tvojho dieťaťa... Chudák Chobot, radíš, radíš, a ešte čo by Ti to tu chceli prišiť...

    Bližšie rodinné právo:
    4. Za akých podmienok môže zaprieť otcovstvo manžel matky.

    a) ak sa narodí dieťa v čase medzi stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva a trojstým dňom po tom, čo manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, možno otcovstvo zaprieť len vtedy, ak je vylúčené, že by manžel matky mohol byť otcom dieťaťa,

    b) otcovstvo voči dieťaťu narodenému v čase medzi stoosemdesiatym dňom a trojstým dňom od vykonania zákroku asistovanej reprodukcie so súhlasom manžela matky nemožno zaprieť. Otcovstvo však možno zaprieť, ak by sa preukázalo, že matka dieťaťa otehotnela inak,

    c) ak sa narodí dieťa pred stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva, postačí na to, aby sa manžel matky nepovažoval za otca, ak zaprie svoje otcovstvo na súde. To neplatí, ak manžel s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak pri uzavretí manželstva vedel, že je tehotná.

    Včuľ buď múdra ... Ale ako hovorili naše staré matere - škoda nad rozliatym mliekom plakať...
    Len pre vysvetlenie: Moj ex-manžel je už od nášho sobáša v zahraničí, kde pracuje a vlastne sme spolu ani nežili, boli sme zosobášní 6 rokov, ale len 1. rok "manželia". S novým partnerom žijem viac než tri roky, len som nepokladala za potrebné sa rozvádzať a hlavne som sa vyhýbala do poslednej chvíle opletačkám na súde, keďže ani ja ani ex - manžel sme neboli blízko trvalého pobytu, kde sa vlastne bolo treba dostaviť na rozvodové konanie, tak sme to oddialovali. On mal svoj život, ja tiež a tak sme "paierovú záležitosť" riešili, až keď som otehotnela, aby to dieťa "NEBOLO JEHO", čo v konečnom dôsledku sa stalo aj tak Rada by som sa ešte opýtala (pre istotu), či by tu nebola nejaká možnosť a on (ex-manžel) by sa nemohol zrieknuť otcovstva nejakým čestným vyhlásením, alebo nejako inak ešte pred pôrodom, aby som sa vyhla súdnym konaniam a niečomu podobnému ako v príspevku "matrika".

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    mircamon Pozri príspevok
    Len pre vysvetlenie: Moj ex-manžel je už od nášho sobáša v zahraničí, kde pracuje a vlastne sme spolu ani nežili, boli sme zosobášní 6 rokov, ale len 1. rok "manželia". S novým partnerom žijem viac než tri roky, len som nepokladala za potrebné sa rozvádzať a hlavne som sa vyhýbala do poslednej chvíle opletačkám na súde, keďže ani ja ani ex - manžel sme neboli blízko trvalého pobytu, kde sa vlastne bolo treba dostaviť na rozvodové konanie, tak sme to oddialovali. On mal svoj život, ja tiež a tak sme "paierovú záležitosť" riešili, až keď som otehotnela, aby to dieťa "NEBOLO JEHO", čo v konečnom dôsledku sa stalo aj tak Rada by som sa ešte opýtala (pre istotu), či by tu nebola nejaká možnosť a on (ex-manžel) by sa nemohol zrieknuť otcovstva nejakým čestným vyhlásením, alebo nejako inak ešte pred pôrodom, aby som sa vyhla súdnym konaniam a niečomu podobnému ako v príspevku "matrika".
    Jedina moznost, ako sa tomu vyhnut, je skutocne len sobas s buducim otcom dietata este pred jeho narodenim.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ak nie je on "muž činu", tak choď do najbližšieho zlatníctva, kúp obrúčky a požiadaj ho o ruku ... Snáď Ti nedá košom ... A medzitým si pre istotu zbaľ tašku do pôrodnice - jeden nikdy nevie ... Čo ak to na Teba príde práve v sobášnej sieni? Vyzerá to síce blbo, keď sa to takto napíše, ale ono celá tá situácia je dosť blbá ... A nie je z čoho veľmi vyberať...
    bettylou načo obrúčky?? stačí podpis

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Zatiaľ som absolvoval:

    1. Matričný úrad - tam treba potvrdenie o narodení, ktoré ma tam už čakalo - doniesli ho z nemocnice
    - OP matky a otca

    Na Matrike sme dostali Rodný list a žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa (žiadosť bola predtlačená s iniciálami matky).

    2. Obvodný úrad, odbor .... sociálny
    Príspevok pri narodení dieťaťa
    - doniesť podpísanú žiadosť a kópiu Rodného listu

    Zároveň som dostal Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
    - nechal som im 2. kópiu Rodného listu.
    Vypísanú žiadosť, potvrdenú pediatrom a gynekológom treba doniesť po 28 dožitých dňoch novorodenca.

    3. Zdravotná poisťovňa
    - mal som originál Rodného listu - urobili si kópiu, tak neviem, či treba originál alebo stačí kópia.
    - vypísali mi aj žiadosť o registráciu

    4. Informoval som sa aj na Sociálnej poisťovni
    - pri okienku "Dobrovoľne poistené osoby" - pred skončením materskej (ak je poberateľ v zamestnaneckom pomere) treba doniesť vypísanú žiadosť (teraz neviem, čo za žiadosť to bola, ale pri okienku ju dostanete, asi niečo s dôchodkom)

    - pri okienku "Nemocenské" som odovzdal kópiu rodného listu, opäť tam treba prísť po nejaké potvrdenie kvôli Rodičovskému príspevku, ale až po ukončení Materského.

    5. A ak budete dieťa krstiť, na faru doniesť potvrdenie o absolvovaní krstnej náuky + krstné listy krstných rodičov a rodičov, ak boli krstení v inej farnosti.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Letko, teraz sa priprav na to, ze ta budu obhanat rozny poistovaci s "fantastickymi" ponukami na poistky a sporenia pre vase dieta.
    Poistovaci maju "podchytene" sestry a zamestnancov porodnic, takze im davaju echo o kazdom narodenom dietati...

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    arizona Pozri príspevok
    Letko, teraz sa priprav na to, ze ta budu obhanat rozny poistovaci s "fantastickymi" ponukami na poistky a sporenia pre vase dieta.
    Poistovaci maju "podchytene" sestry a zamestnancov porodnic, takze im davaju echo o kazdom narodenom dietati...
    Na to máme dobrú výhovorku, lebo moja švagriná je v jednej z týchto spol. dosť známa, takže stačí povedať jej meno a hneď nám dajú pokoj Už sme to neraz využili.

    zknihy je offline (nepripojený) zknihy

    zknihy
    Chobot Pozri príspevok
    Musíš nám toho viac napísať o sebe - napr.:

    Si vydatá?

    Si rozvedená? Odkedy? (Je to už viac, ako 1 rok?)

    Je to dôležité vedieť, pretože keby si bola vydatá, alebo rozvedená menej ako 300 dní, tak otcom dieťaťa je automaticky tvoj manžel.

    AK si slobodná, tak do rodného listu môžeš nahlásiť skutočného otca dieťaťa, ak to nezaprie.
    môže nahlásiť

    kým nie je nahlásené ťažko zaprie

    (môže síce zapierať, ale v čase DNA ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.