Zavrieť

Porady

živnostník-remeselník a odvody do soc.poit.

Živnosť bola založená 1.1.2005.Povinnosť platiť poistné do soc.poiťovne vzniká od 1.júla kalen.roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý príjem z podnikanie je výšší ako 12 násob.minim.vymeriavacieho základu-t.j.od januára 2005 8x 6500/52000/+4x6900/27600/´=79600.
1.ZIVNOSTNíK si neplatil žiadne poistné za obdobie roku 2005-ako sa mu potom zaráta do dôchodku tento odpracovaný rok?

2. Dá sa tento rok-dobrovolne doplatit a v akej výške-je to dobrý nápad?

3.Ak dosiahol v roku 2005 stratu, ale pritom príjem mal prkl100 000 musí od 1.7.2006 platiť do soc.poiťovne a koľko?
4.Dokedy treba poslať výpis z dan.priznanie Fo za rok 2005? / do 30.6.2006/ a zároveň sa zaregistrovať??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    l. Príjem pre SP - 82800, /pre rok 2005/ - stávaš sa povinným platcom
    2. Ak si neplatíš DP do dôchodku sa ti nezaratáva NIČ.
    3. Dobrovoľne sa platiť dá /či je to dobrý nápad - vec názoru/ - záleži aj
    podľa veku - skús pohľadať cez vyhľadávanie: odznelo tu veľa názorov
    treba si vybrať /ja som len za dobrovoľné platenie nemocenského/
    4. Pre stanovenie hranice príjmu pre posúdenie povinnosti platiť odvody do SP
    nie je rozhodujúce či si v strate alebo nie - rozhodujúci je PRIJEM a odvody
    sú min. z MM /v súčasnosti 2288,-/
    5. Výpis z DP za rok 2005 do 30.6.2006.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ale mám ešte jeden dotaz. Ak by som si doplatil dôchodkové poistenie za celý rok 2005 v roku 2006, môžem si túto čiastku odpočítať v daň.priznaní za rok 2006?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Áno, nie že môžeš, ale musíš. Je to ako keď si zaplatíš ZP za 12/2005 v 01/2006, tak ti to ide až do r. 2006.

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Ďakujem, no a teraz mám dilemu, či to uhradiť alebo nie-ide mi hlavne o ten
    započítanie tých rokov do dôchodku, prosím aký máte vy názor.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    "Doplatenie" DP spätne je možné v prípadoch: pokiaľ si bol študentom denného štúdia a za dobu evidencie na ÚPSVaR. Poistenie DPO vzniká dňom podania prihlášky - nie spätne.

    Zo zákona č. 461/2003 Z.z. v znení zákona č. 244/2005

    § 23
    Vznik a zánik nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby,vznik a zánik dôchodkového poistenia dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a vznik a zánik poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti


    Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.
    Naposledy upravil Pepa : 05.01.06 at 09:59

    živnostník-remeselník a odvody do soc.poit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.