Zavrieť

Porady

polystyrén alebo mineralna vata (tehlova bytovka)

Pekný deň, poraďáci,
prosím o radu pri zateplení štítových stien 4-poschodovej tehlovej bytovky (36bytových jednotiek, hrúbka steny 45cm) z r.1960, na výber sú polystyrén, alebo minerálna vlna. Nárast v cene pre minerálnu vlnu je +12,3%.
Aké sú klady/zápory týchto materiálov, máte praktické skúsenosti, čo by ste odporúčali?
Naposledy upravil callyisto : 28.04.11 at 22:01 Dôvod: namiesto minerálnej vaty má byť vlna
Usporiadat
Téma je uzavretá.
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Vata má o polovicu nižšie tepelné vlastnosti je drahšia ,ako materiál samotný ,tak aj práca ,kotvenie ,armovanie a lepenie vaty.Ak trochu zvlhne prudko stráca svoje tepelnotechnické vlastnosti.Výhoda je nehorľavá, má vyššiu paropriepustnosť.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
220870 Pozri príspevok
Vata má o polovicu nižšie tepelné vlastnosti je drahšia ,ako materiál samotný ,tak aj práca ,kotvenie ,armovanie a lepenie vaty.Ak trochu zvlhne prudko stráca svoje tepelnotechnické vlastnosti.Výhoda je nehorľavá, má vyššiu paropriepustnosť.
Ak ma mineralna vlna horsie izolacne vlastvosti da sa to riesit jej hrubkou, ale horlavost polystyrenu sa neda odstranit. Stacilo mi vidiet obhorenu stenu na zateplenom dome po letnej ,,opekacke klobasok,, na balkone. Pokial nezatecie do izolacie je vraj aj zivotnost mineralnej vlny dlhsia. Osobne si vravim ze ocakavat od zateplenia usporu / navratnost ( vzhladom na investiciu ) je optimisticke, ale potesi ma aj ked bude navratnost do 25rokov pri zivotnosti pouzitych materialov 30rokov.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Vata sa dá max do 10 cm.Práve o tom zatekaní to je.Na rohoch ostení je jedno či vaty alebo polystyrénu všetky fasády praskajú a nikto ešte nevymyslel účinnú technológiu ako tomu zabrániť.Fasádny polystyrén by nemal horieť ,ale tlieť.
Naposledy upravil 220870 : 23.04.11 at 12:31
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Mozno sa to nazyva tlenie ale bolo to neprijemne ryche Okrem toho som mal moznost vidiet stav polyst. zateplenia z roku 1999. Je to len par rokov a ono sa to akoby ta hmota ,,scvrkava,,. Pozna niekto takyto pripad?
Viem momentalne o 3 domoch s komplet. mineral.vlnou. Jeden dom ma za sebou 2 roky a je to zatial tepelne aj inak OK. Stavebna firma ktora to robila dala cenu len minimalne navysenu oproti polystirenu. Dnes je cena za zateplenie pre toho kto si financne trufne ist do toho velmi dobrá. Ceny su za komplet zateplenie oproti stavu pred 3 rokmi aj o 40% dole. Ak je to ale pravda bez vynimky s tym praskanim osteni, je to zlé pre obe varianty
0 0
callyisto callyisto

callyisto je offline (nepripojený) callyisto

Ďakujem za poznatky/reakcie.
O vlne, počul som, že po čase stráca tvar scvrkáva sa, naopak polystyrén vraj drží tvar, aké sú Vaše skúsenosti?
Je vôbec možné skombinovať vlnu na štítové steny a polystyrén na ostatné časti domu (okolo obvodu)?
Naposledy upravil callyisto : 28.04.11 at 22:04 Dôvod: nie vata ale vlna
0 0
callyisto callyisto

callyisto je offline (nepripojený) callyisto

Aký teplotný odpor má minerálna vlna 10cm, a aký polystyrén 10cm?
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

1. z hladiska difuzie vodnej pary interier - exterier je to jedno cez stenu je transport vlhkosti cca 2% z vlhkosti z interieru 98% sa musi odvetrat inac- okna, nutene vetranie, ....
vid napr. tu
http://www.polyform.sk/files/ts-2010...teplovanie.pdf
2. polystyren je lepsi izolant R vlny 10cm = 2,44 a EPS10cm 2,57
3. Este som za tie roky nevidel horiet bytovku, ale garantujem ak zhori a vyhori po fasade, bude to jedno ci tam bude EPS alebo vata, zhoria napr. plastove kotvy, poskodi sa omietka, sklotex.mriezka, otazne je ci prezije lepidlo ....
4. izolanty by nemali stracat tvar ci uz ide o EPS alebo vatu, fasadny EPS nesublimuje a je staly do 90°C co na fasade nikdy nebude
5. da sa kombinovat na stit vatu na steny EPS, tak sa kombinuje aj po vyske do 22,5m EPS od 22,5m musi ist mineralna vata
6. to ze firma dala len min. navysenu cenu mi pride divne lebo len samotna vata je 2,5x drahsia oproti EPS a taktiez spotreba lepidla na vatu je o 30% vyssia ako na EPS
7. tie praskania rohov som nevidel, treba kvalitne zhotovit detaily a navaznosti a zateplovaku sa nema co stat.
8. navratnost zateplenia je cca 14 rokov, jedine co vam dokaze usetrit naklady na teplo je kvalitný izolant a jeho hrubka takze
9. koli comu zateplujete? aby ste usetrili teplo??
tak si dajte Neopor
http://www.basf-cc.sk/sk/nastiahnuti...rm_neo_A3_.pdf

Brani
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neopor je predražený.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

220870 Pozri príspevok
Neopor je predražený.
ked myslis, ja vravim ze nieje
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Aby som to trochu zamiešal skús sa poinformovať na styrcon.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Orim Pozri príspevok
Aby som to trochu zamiešal skús sa poinformovať na styrcon.

Polystyren u nas v dome nema sancu ( su viaceri v dome ktori videli na vlastne oci ,,vydlabane,, diery od vtakov). Tie nove materialy su zauimave ale budem rad ak da niekto link na seriozne porovnanie zivotnosti materialov oproti mineralnej vlne ( Neopor, Styrcon a ine). Kedze stale plati ze ,, kazdy sedliak chvali svoji kravu,, snad sa najde aj seriozna studia na tuto temu.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

felix1:

no polystyren nieje jedly pre vtakov, diery su vydobane najskor datlom, ktory zevraj citi pod zateplenim potravu ktora sa tam dostala pri zateplovaní stavby (kadejake cerviky) - pocul som to na nejakom seminari neviem co je na tom pravdy, ale datel to je urcite, mam odsledovane

ja som na vlastne oci videl zatecenie vody do vaty zo zle urobenej atiky, tym sa ti znizi tepelny odpor o hodne vela, okrem destrukcie lepidla v mieste vystierkovania so sklotex. mrezkou,
videl som aj opadanu povrchovu upravu aj s lepidlom zo styrconu,
a aj spadnutu stenu nalepeneho neoporu lebo to nalepili lepidlom ktore nebolo vramci zateplovacieho systemu odskusane a certifikovane,
a pri dnesnych majstroch ktory vcera boli kuchari alebo drevorubaci toho este uvidim habadej.

ohladom zivotnosti - pokial je zateplenie spravene v sulade s technologickym predpisom a projektom moze vam byt jedno o aky material na zateplenie pojde (EPS, vata, neopor, ....)

a prave kedze plati stale ze kazdy chvali svoju ..., tak ti poradim ze si hlavne vyberte osvedcenu a spolahlivu firmu ktora kvalitne prevedie realizaciu zateplenia a namiesto hladania studii si radsej rychlo vyberte kym su ceny na dne a uzivajte si usetrene peniaze zo zateplenia.

brani
2 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

callyisto:

No a prave pozeram ze sa jedna o zateplenie len stitovych stien co som si najprv nevsimol, nechcem ti to vyhovarat z hlavy ale ked bude vonku zima a -15 nemam pocit ze takto bude len na stitovych stenach a mozte si vrámci vnútorného kúta miestnosti ,tým že jedna stena bude zateplená a druhá nebude, narobiť viacej starosti ako radosti. Ked zateplit tak jednoznacne vsetko !!

B.
0 0
lahaina lahaina

lahaina je offline (nepripojený) lahaina

brani Pozri príspevok
callyisto:

No a prave pozeram ze sa jedna o zateplenie len stitovych stien co som si najprv nevsimol, nechcem ti to vyhovarat z hlavy ale ked bude vonku zima a -15 nemam pocit ze takto bude len na stitovych stenach a mozte si vrámci vnútorného kúta miestnosti ,tým že jedna stena bude zateplená a druhá nebude, narobiť viacej starosti ako radosti. Ked zateplit tak jednoznacne vsetko !!

B.
Pridavam sa. Ked sa uz zatepluje, tak celu budovu. Zateplit iba stitove steny nema zmysel.
0 0
callyisto callyisto

callyisto je offline (nepripojený) callyisto

zateplenie ako celok určite áno, bohužiaľ nie vždy je na strane vlastníkov dostatočná vôľa na zobratie úveru, z ktorého majú predstavu husej kože ...
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Presne ako píšete, my sme pri zateplení neurobili revitalizáciu balkónov, teraz ich ideme robiť a tie problémy.....nechápem vlastníkov prečo nezoberú úver..veď vybavenie a ručenie je celkom jednoduchšie ako bolo 10 rokov späť....keď zatepliť tak komplet, viem stojí to veľa....EURačov je na fonde málo tak ako ...úver...na 15 a viac rokov....nie?
Bol som na seminári "ako to roba inde" a tam to perfektne vysvetlili....
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Ak nemte inu moznost a pri 100000.- pozicke radi zaplatite naviac za 30 rokov 115 838,19EUR vid: www.hypotekarna-kalkulacka.sk
horsa na pozicky , je to OK.
Ostatni ak mate tu moznost vyberte si hotovost za ktoru Vam banka dava 0,0nic a zaplatte svoj podiel v hotovosti Niesme tak bohati aby sme zivili zahranicne banky
Naposledy upravil felix1 : 15.05.11 at 02:22
0 1
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

lahaina Pozri príspevok
Pridavam sa. Ked sa uz zatepluje, tak celu budovu. Zateplit iba stitove steny nema zmysel.
Laikom (a tým, čo chcú zatepliť iba severnú stenu) povedzte, nech si v dobrom mraze oblečú iba jeden rukáv (a tou rukou nech sa otočia na sever.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Aj my by sme chceli zateplovat. Este cakame na ortiel nenavratnej dotacie na systemove poruchy (co nevidim velmi optimisticky) a potom uz len presvedcit ludi na uver, pretoze nemame sancu nasetrit. Potrebujeme spravit strechu, zateplit tiez aj spodok - vnutro, vymenit zadne brany a tiez dat doporiadku stupacky a tiez dat konecne do lepsieho stavu interier bran.Lenze vsetci by chceli vsetko, ale viac zaplatit do fondu oprav nie, tak som zvedava ako to dopadne. Ja keby to bol moj cinziak nevaham, aj super firmu som nasla,z viacerych nezavislych zdrojov som pocula len same chvaly (ja som ju nasla na internete) ale zial je o 30% drahsia, hoci urcite velmi spolahliva, co vsak je ludom jedno. Len tisko zavidim domom, kt. sa pre nu rozhodli.
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
nika.sum Pozri príspevok
Aj my by sme chceli zateplovat. Este cakame na ortiel nenavratnej dotacie na systemove poruchy (co nevidim velmi optimisticky) a potom uz len presvedcit ludi na uver, pretoze nemame sancu nasetrit. Potrebujeme spravit strechu, zateplit tiez aj spodok - vnutro, vymenit zadne brany a tiez dat doporiadku stupacky a tiez dat konecne do lepsieho stavu interier bran.Lenze vsetci by chceli vsetko, ale viac zaplatit do fondu oprav nie, tak som zvedava ako to dopadne. Ja keby to bol moj cinziak nevaham, aj super firmu som nasla,z viacerych nezavislych zdrojov som pocula len same chvaly (ja som ju nasla na internete) ale zial je o 30% drahsia, hoci urcite velmi spolahliva, co vsak je ludom jedno. Len tisko zavidim domom, kt. sa pre nu rozhodli.
Nechcem ta sklamat ale dotacie su uz asi pase ak sa nieco mimoriadne neudeje. Minuly rok z priznanych 12 dotácií bolo vyplatenych len 5 (bavime sa o nasich objektoch) a potom dosiel pripis ze bohuzial nie su peniaze. SLOVSEFF je vycerpany, este by bola sanca 20 % z vysky uveru cez banku ale aj to len niektore banky robia a ci vobec budu zdroje na tento rok... okrem ineho o tomto case uz by ste davno vedeli ci mate dotaciu ak by vam ju priznali takze ja radim necakat a prefinancovat z uveru. A co sa tyka firiem, je ich na trhu naozaj dobrych a nie vzdy drahych viacej aj ked tych zlych je uplne zbytocne vela Ak by si chcela, napis mi sukr. spravu poslem ti kontakty na nejake naozaj dobre firmy s referenciami co su cenovo pristupne a nerobia material aky najdu ale znackove kontaktne systemy....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať