Zavrieť

Porady

Účet 479 - prevod splácania úveru na inú osobu.

Prosím Vas, vie mi niekto poradit, ako zauctovat prenesenie povinnosti splacat uver (nie od banky) z s.r.o. na sukromnu osobu?
S.r.o. prijala dlhodoby uver na automobil, ktory som zauctovala 211/479. Splaca ho od roku 2009 a teraz chce zvysnu cast nesplateneho uveru preniest na sukromnu osobu a zaroven jej aj automobil predat. Ako vyrovnam ucet 479? Co dat na stranu DAL? Zostava splatit cca 13 tis. EUR uveru a zostatkova cena auta je cca 10 tis. EUR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1. určí sa kupna cena
    2. dohodne sa, že kupujúci bude splácať zvyšok úveru
    3. dohodne sa výška doplatku - kupna cena mínus úver

    4. ak prichádza DPH do úvahy, tak potom z celej kupnej ceny podľa bodu1.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Renatkak Pozri príspevok
    Prosím Vas, vie mi niekto poradit, ako zauctovat prenesenie povinnosti splacat uver (nie od banky) z s.r.o. na sukromnu osobu?
    S.r.o. prijala dlhodoby uver na automobil, ktory som zauctovala 211/479. Splaca ho od roku 2009 a teraz chce zvysnu cast nesplateneho uveru preniest na sukromnu osobu a zaroven jej aj automobil predat. Ako vyrovnam ucet 479? Co dat na stranu DAL? Zostava splatit cca 13 tis. EUR uveru a zostatkova cena auta je cca 10 tis. EUR.
    treba napísať podmienky
    ak ide o klasický predaj auta s prenosom záväzku na kupujúceho
    tak 479/648, alebo podľa mňa lepšie
    úver je súčasť kúpnej ceny, takže zaúčtuj 311/641
    a vyrovnaj 479/311
    na 311 zostane suma, ktorú sro za auto reálne dostala v peniazoch.
    účtovanie o vyradení, prípadne DPHčke vynechávam.

    Renatkak je offline (nepripojený) Renatkak

    Renatkak
    Dakujem za odpoved. Vyzera to rozumne. :-) Moj nadriadeny hovoril o uctovani tak, ze na MD 479/648 pricom 648 by bol ako nedanovy vynos, pretoze sme vraj nemali naklad na zaciatku (vsak auto sa odpisuje). Potom by sa este douctovalo 311/641.
    Neviem sa vsak vyznat sumach. Ak je zostatok uveru cca 13 tis. a zostatkova cena auta cca 10 tis., tak potom kupukuci musi dosplacat uver v hodnote 13 tis. + predajna cena, ktora je zauctovana zapisom 311/641? Predajna cena, keby mala byt podla zostatkovej 10 tis., tak kupujuci by auto poriadne preplatil (splatka uveru + predajna cena). Ci predajnu cenu upravit napr. na 1 tis.?
    DPH bola myslena len pri zapise 311/641,343?

    Účet 479 - prevod splácania úveru na inú osobu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.