Zavrieť

Porady

Nový Zákonník práce - ZLÝ VTIP ??

Tak ja som uz naozaj nadobudol pocit, ze sa mi sniva. Tato vlada sa dala zvolit nato, aby bola populistickejsia ako Fico?

5 - mesacne odstupne pre zamestnanca, ktory sice vo firme odrobil 20 rokov, no odchadza na vlastnu ziadost, pretoze ho nejaky kolega-podnikatel ukecal alebo preplatil?

Naco je vlastne odstupne? Ja som bol toho nazoru, ze nato, aby clovek, ktory je VYHODENY z prace mal pokryte iste obdobie, po ktore si bude hladat novu pracu. Alebo to ma byt omena, akesi vyjadrenie vdacnosti za to, ze u mna 20 rokov pracoval a ma na mu mat narok bez ohladu na to, ci bol vyhodeny alebo odchadza z vlastnej vole? No ak to ma byt odmena, tak potom to mozeme brat aj opacne. Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu a ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz.

Teda ja by som navrhoval opacne - ak zamestanec sam odchadza, patrilo by sa "podakovat" zamestnavatelovi za istoty, ktore pozival - povedzme piatimi mesiacmi neplatenej prace - co vy na to pan Mihal? Ako by sa to zamestnancom pacilo?

Toto, co sa teraz chysta vlada prijat je vysmech vsetkym podnikatelom a investorom na Slovensku. A ze aj ine vlady v EU dnes ustupuju kriklunom z ulice, ktorych nikto nikdy nevidel za sustruhom, zato transpareny nosia radi? No - fajn, my si tu schvalujme pokojne komunisticke zakony, nech ma kazdy narok hoci aj na vsetko co potrebuje a nech prispieva pracou hoci iba takou mierou, akou uzna za vhodne (ako planovali komunisti), len to ma jednu chybu. India a Cina nas definotivne zaslape pod zem, celu Europu, uz sa z toho nikdy nespamatame. Ja som bol vzdy zaryty odporca presuvania vyroby do Azie, no teraz vidim, ze za tohto trendu sa v Europe podnikat nebude dat a kazdy, kto teraz u nas investuje iba mari peniaze a cas.

Este jedna dolezita poznamka na zaver. Ak by ste vobec neotvarali temu Zakonnika prace, urobili by ste podstatne lepsie, aj pre Slovensko aj pre svoju politicku buducnost. Tento novy sa totiz zda by podstatne horsi pre podnikatelske prostredie a navyse - POZOR - teraz dolezite - ak by ste vobec nevrtali do ZP, ti krikluni z ulice, ktori vobec necitaju zakony, len si robia svoju politicku agendu by dnes neboli na nohach. Odbory su pri svojej stupidnosti evidentne schopni demostrovat a strajkovat este aj pri takychto zmenach (ktore de facto zhorsuju podnikatelske prostredie a zvysuju istoty pre zamestnancov), pretoze spoliehaju na to, ze ludia od sustruhov a hlavne z krciem nevedia vobec o co ide a robenie kriku na uliciach sa odborom vzdy zide, kazda prilezitos tje dobra.

Prepocitali ste sa zasadne v tom, ze ak polupisticky pripravite zakon, ktory pojde v zaujme zamestnancov proti podnikatelom, ziskate si sympatie odborov a snad aj cast volicov Smeru. Nie, neziskate. Odbory budu protestovat aj v pripade, ze skratite pracovny cas na 4 hodiny a predlzite dovolenku na 6 mesiacov. Stale im to bude malo. Jedine, ze by ste uzakonili, ze zemastnanec moze travit cely pravovny cas v krcme...
Usporiadat
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

truch Pozri príspevok
Nie sme mimo, my dobre vieme, že to bude spolu 5 mesiacov, ja som dúfala, že to bude menej, konkrétne 3 mesiace celkom. Aspoň také boli prvé správy a touto novelou sa pre našu firmu skoro nič nemení. Viem, že pri prepúšťaní zamestnanci chcú viac zobrať a spoločnosti menej dať, ide o to ako tento chúlostivý problém vyriešiť. Ja som tiež zamestnanec, ale z hľadiska malého zamestnávateľa je takéto odstupné likvidačné, keď sa mu prestane dariť, čo je v dnešnej dobe viac ako možné, a chcel by prepustiť zamestnanca,ťažko to zvládne s 5 mesačným odstupným. Potom neprepustí jedného - dvoch ľudí, ale o prácu prídu všetci. Ja len dúfam, že sa nám bude dariť a k prepúšťaniu nedôjde
Ja nepíšem že súhlasim z takou dlhou výpovednou lehotou,trebalo hladat kompromisné riešenia,lebo táto novela je šitá horúcou ihlou a neprináša nejaký posun k lepšiemu ZP.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Mne dochadza? Neviem, ci tebe niekdy dojde, aky je medzi nami dvoma rozdiel. Mna nebavi vylihovat v perinach ani vysedavat v bare. Mna bavi a naplna robit zmysluplnu pracu a to dokonca nezavisle na tom, ci je konjunktura alebo kriza. Preto som na prahu krizy nepolozil ucelovo firmu tak, ako si to (udajne) spravil ty. Vykryl som straty z vlastneho a zarovern som sa velmi posunul dopredu (hlavne co sa tyka skusenosti). Ani raz som neolutoval, ze som to v krize zbabelo nevzdal.
Ani sa ti nesníva o tom, ako ťažko som sa rozhodoval skončiť s podnikaním. Tiež som si nevedel predstaviť život bez každodennej roboty, ale uvedomoval som si, že moja túžba ja jedno, ale charakter a zodpovednosť je druhé. No a aj keď som dosť veľký optimista, rozum a chladná úvaha nepustí.
-----------
Ešte doplním,
než som skončil, netušil som, čo všetko je možné robiť, keď máš čas, záujem a peniaze.

misomiso Pozri príspevok
A hoci ti to urcite bude smiesne, tak ja som velmi rad, ze som to nevzdal nie len kvoli nasej znacke ale tiez kvoli rodinam ludi, ktori pre nas robia, teda ktore zivime a z ktorych vacsinu sme nevystavili pocas krize ziadnym mimoriadnym situaciam. Mozno je to nad sily mnohych ludi tu na Porade to pochopit, ale ja mam a vzdy som mal silne socialne citenie.
Vieš, že sociálne cítenie je jedno a čo dovolí peňaženka druhé. To čo si spomínal o tej perine a o technickom pokroku. V tom máš úplnú pravdu a rozum by ti mal napovedať, že vierou múr neprerazíš. No a ty sa snažíš skôr hlavou do toho múru s vierou, že hlava to vydrží.

misomiso Pozri príspevok
Ak aj teraz presadzujem co najliberalnejsi ZP, tak zdaleka nie len kvoli sebe, ale tiez kvoli vsetkym tym chudakom, ktori vedia a chcu pracovat. ale nameju kde (zamerne nepisem v prospech nezamestnanych, pretoze dobre vieme, ze nie vsetci chcu realne aj robit).
Písal si, že máš starých zamestnancov a že prepúšťanie nehrozí. Potom nechápem tvoje obavy z odstupného.
Alebo po znížení platov, sa už obávaš o ich loajalitu k firme a jej samotnému zámeru?
---------------------------------------------------
Misomiso, každému súdnemu človeku by malo byť jasné, že zamestnanosť už bude len klesať. Je to dané stúpajúcou strojnou výrobou a stálym ťahom vývoja na riešenie odbúravania ľudského faktora z výroby. Dokonca sa to presúva aj do služieb.
Dovolím si tvrdiť, že plnú zamestnanosť, už nikdy nikto nevyrieši. Dopadne to tak, že v budúcnosti jeden živiteľ rodiny uživí rodinu a možno aj dve. To znamená, že jeden chlap bude živiť ženu, deti a rodičov z oboch strán.
Naposledy upravil jar88 : 03.05.11 at 11:03
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
veronikasad Pozri príspevok
Majka, to bol prvý telefonát, kedy som volajúceho neposlala do pr...e. Vraj si ma našiel na Porade, že sa venujem problémom dovolenky ...
Veronika, ale teraz rozmýšľam ako získal Tvoje t.č., veď Ty si taká opatrná...... a ja by som ho nikomu neprezradila, ani pod hrozbou smrti.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
Vieš, že sociálne cítenie je jedno a čo dovolí peňaženka druhé. To čo si spomínal o tej perine a o technickom pokroku. V tom máš úplnú pravdu a rozum by ti mal napovedať, že vierou múr neprerazíš. No a ty sa snažíš skôr hlavou do toho múru s vierou, že hlava to vydrží.
No moja penazenka to zatial vydrzala, takze ja som v pohode. Ja si dnes uz tiez rad zahram sach alebo zajdem do Viedne na dobry koncert, to som si na zaciatku podnikania z casovych dovodov nemohol dovolit.

jar88 Pozri príspevok
Písal si, že máš starých zamestnancov a že prepúšťanie nehrozí. Potom nechápem tvoje obavy z odstupného.
No to neviem kde si nabral, ja mam samych mladych ludi, aj vekom aj sluzobne, firma ma par rokov. Ide mi o princip, rad by som zil v krajine ktora podporuje rozvoj, to je vsetko.

jar88 Pozri príspevok
Misomiso, každému súdnemu človeku by malo byť jasné, že zamestnanosť už bude len klesať. Je to dané stúpajúcou strojnou výrobou a stálym ťahom vývoja na riešenie odbúravania ľudského faktora z výroby. Dokonca sa to presúva aj do služieb.
Dovolím si tvrdiť, že plnú zamestnanosť, už nikdy nikto nevyrieši. Dopadne to tak, že v budúcnosti jeden živiteľ rodiny uživí rodinu a možno aj dve. To znamená, že jeden chlap bude živiť ženu, deti a rodičov z oboch strán.
Ano, zamestnanost bude iba klesat, to je viac nez iste. No mam celkom iny nazor na to, kolko rodin uzivi v buducnosti jeden zemestnany clovek. Kapital sa bude coraz viac koncentrovat v rukach tych, ktori nieco naoaj vedia a naozaj robia, a tych nebude vela. Ostatni budu mat mozno este vacsi problem prezir ako maju dnes.
0 0
miky64 miky64

miky64 je offline (nepripojený) miky64

bol som,som a ešte chvílku budem ...viac
teda tento príspevok ma dojal dotyčny "podnikateľ " musi byť velky ludomil keď citujem -ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz. - taku hluposť by som sa neodvážil napísať a k vyjadreniu citujem - Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu - ale tu si zabudol na to že on ti za tých dvadsať rokov vytvaral zisk z ktoreho si ty profitoval to čo si napisal hodnotim ako primitívny pokus zvidideľniť sa
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

miky64 Pozri príspevok
teda tento príspevok ma dojal dotyčny "podnikateľ " musi byť velky ludomil keď citujem -ze mu vyplacam mzdu z svojich privatnych penazi v obdobiach, ked nie su oblednavky, najma pocas kriz. - taku hluposť by som sa neodvážil napísať a k vyjadreniu citujem - Ak zamestnance ocakava taketo vyjadrenia vdacnosti za 20 rocnu pracu, tak ja tvrdim, ze by som podla rovnakeho kluca mohol ocakavat vdacnost za to, ze zamestnanca 20 rokov platim (nech si zrata tu sumicku, ktoru odo mna dostal za 20 rokov), ze mu zhanam pracu - ale tu si zabudol na to že on ti za tých dvadsať rokov vytvaral zisk z ktoreho si ty profitoval to čo si napisal hodnotim ako primitívny pokus zvidideľniť sa
A co je na tom, ze v case krizy dotujem firmu z vlastnych penazi?? Ved su to moje peniaze, tak asi je celkom moja vec, na co ich pouzijem, pouzil som ich teda na to, aby som urdzal firmu.

Robil to aj Bata a robi to stale vela ludi, ktorym zalezi na tom, aby firma prezila zle obdobie.

Samozrejme niekedy je otazka, ci sa neoplati radsej zamestanca prepustit, no casto odpovedou je, ze je lepsie ho platit aj ked nerobi par mesiacov, ako prepustit a hladat potom novych, ktorych musis zaucat. Kazda situacia je ina, rozhodnutie musi byt na majitelovi, ktory ma volant v rukach.

Neviem, s cim mas vlastne problem.
0 0
Kremix Kremix

Kremix je offline (nepripojený) Kremix

konkretne mam skusenosti z talianska, a to bol moj nazor nemusis byt najmudrejsi)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať