Zavrieť

Porady

SZČO a zároveň zamestnanec

Prosím poradí mi niekto ako to je s odvodmi, ak som zamestnaná na plný úväzok a chcela by som mať aj živnosť? Zo živnosti by bol nepravidelný príjem a asi nie vysoký. Treba si priplácať na odvody, alebo stačí to, čo za mňa odvádza zamestnávateľ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    barca.c27 Pozri príspevok
    Prosím poradí mi niekto ako to je s odvodmi, ak som zamestnaná na plný úväzok a chcela by som mať aj živnosť? Zo živnosti by bol nepravidelný príjem a asi nie vysoký. Treba si priplácať na odvody, alebo stačí to, čo za mňa odvádza zamestnávateľ? Ďakujem
    V ZP si môžeš urči vymeriavací základ nula - preddavky platiť v prvom roku podnikania nebudeš. V ďalšom roku na základe výsledku RZZP (ktoré od r.2011 už bude robiť samotná ZP).

    V soc. poisťovni - za súčasného znenia zákona o soc. poistení - odvody budeš platiť, ak tvoj príjem z podnikania (bez ohladu na výšku základu dane) presiahne 12-násobok min.vymer.základu ročne.

    Mirininu je offline (nepripojený) Mirininu

    Mirininu
    a platí to aj keď som na rodičovskej dovolenke? Upresním - som zamestnaná momentálne na rodičovskej dovolenke. Popri tom sa mi naskytla príležitosť robiť finančného poradcu /investovanie/ , na základe mandátnej zmluvy. Budem teda SZČO bez živnostenského oprávnenia .

    Čiže v ZP si môžem na začiatok určiť platbu 0,- ale nahlásiť sa musím do 8 dní od pridelenia IČO a DIČ a v ďalšom roku podľa ročného zúčtovania. a V SP , ak bude môj príjem z podnikania vyšší ako 3948.72 € . Rozumiem tomu správne?

    ekofin je offline (nepripojený) ekofin

    zena,matka 3 detí,úctovník ekofin
    Dobrý deň, aj keď tu už nikto nezadal žiadnu otázku, skúsim.
    Som zamestnanec a zároveň SZČO. Ako SZČO mi vyšlo povinné sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Zo zamestnania mi vyjde napr. VZ pre SP 1009 eur. Zo živnosti si mám dopočítať odvod na NP z maximálneho VZ 1153,50, (1153,50 - 1009 = 144,50), čiže odvediem na nemocenské poistenie len z VZ 144,50, alebo už nemám platiť vôbec nič, keďže zo zamestnania mi VZ presahuje minimálny VZ. Ako je to s ďalšími druhmi sociálneho poistenia (SP,IP,atď.) keďže tam je maximálny VZ oveľa vyšší.
    Ďakujem.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    u nás sa to poriešilo tak, že po určitom období platenia klient osobne zašiel do SP a tá mu prepočítala poistné a vrátila prípadné preplatky....

    ty za mesiac 07/2012 máš povinnosť odviesť k 08 08 2012 ale tvoja výplata u zamestnávateľa má splatnosť napr. 15 08 2012......

    ekofin je offline (nepripojený) ekofin

    zena,matka 3 detí,úctovník ekofin
    Ja to mám o to neviem či lepšie, či horšie, my máme vždy výplatu do toho 6. dňa. Takže vypočítať by sa to dalo. Ale asi bude najlepšie, keď pôjdem do SP a uvidím, čo mi tam povedia. Aj tak ďakujem za odpoveď.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ekofin Pozri príspevok
    Ja to mám o to neviem či lepšie, či horšie, my máme vždy výplatu do toho 6. dňa. Takže vypočítať by sa to dalo. Ale asi bude najlepšie, keď pôjdem do SP a uvidím, čo mi tam povedia. Aj tak ďakujem za odpoveď.
    Myslím, že oveľa jednoduchší postup (pre teba aj SP) bude urobiť zúčtovanie pred koncom roka - po zaplatení odvodov za mesiac november - a požiadať o vrátenie preplatku nem.poistenia.

    SZČO a zároveň zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.