Zavrieť

Porady

Napadnutie darovacej zmluvy

Dobrý deň,

tohto roku mi zomrel otec, a zo súpisu majetku, ktorý prišiel pred dedičským konaním som sa dozvedela, že jediný majetok, ktorý vstupuje do dedičského konania sú pozemky (ocenené v hodnote asi 15 000 eur) - v skutočnosti sú to pozemky, ktoré nemajú príliš veľkú hodnotu, nakoľko sú to hlavne lesy. Rodinný dom na súpise majetku nefiguroval. Po zisťovaní som sa dozvedela, že otec prepísal tento rodinný dom darovacou zmluvou na môjho jediného súrodenca, ktorý v tomto dome býval spoločne s nimi.
Nechápem, prečo mi o tom nikto nepovedal. V podstate ma vydedili napriek tomu, že počas otcovho života som sa o neho aj o mamu zaujímala, chodievala som k nim na návštevy, keď bolo treba pomáhala im celá moja rodina. Pravidelne sme ich chodili navštevovať do nemocnice, každý jeden deň. Upratovali sme im počas roku, a pomáhali s prácami okolo domu a na roli. Súrodenec žil s nimi v jednom dome, je pravda, že im varil, pral, ale keď bolo treba urobiť niečo na chalupe - vždy sme im pomohli. Otec bol na tom zdravotne horšie a vyžadoval si starostlivosť. Vtedy sa súrodenec, ktorý bol nezamestnaný ponúkol, že mu bude inzulín pichať, a dostával po tom príspevok za starostlivosť. Mohla som to robiť aj ja, ale chcel to robiť on, zdôvodňoval to hlavne tým, že býva s nimi v jednom dome - a bude im poruke. Taktiež mu to vyhovovalo, pretože ako nezamestnaný dostával príspevok za starostlivosť a mohol byť doma.
Nikdy som nemala záujem o to, aby ma po smrti rodičov súrodenec vyplácal z polovice domu, ale nečakala som ani takéto jednanie poza môj chrbát. Súrodenec nikdy mojim rodičom nezabudol podotknúť, koľko on má s nimi roboty, ako nikde od nich nemôže ísť a všetko čo pre nich robil im vyhadzoval na oči. Myslím, že aj preto, že nemá peniaze a mal na nich starostlivosť napísal otec nakoniec celý dom na neho, pretože veď ja už byť vlastný mám. Ja mám svoj byt, ale na kúpu som si zarobila, rodičia mi nikdy ničím naň neprispeli. Taktiež sama nemám peniaze. Neviem prečo by som teda mala byť o podiel na dome ukrátená takýmto štýlom. Myslíte, že sa s tým dá ešte niečo robiť? Mala som záujem dohodnúť sa so súrodencom, ktorý mi chcel dať 10 000 eur (aj keď je to smiešna cena z domu, ktorý má hodnotu cez 25000 000 SK), súhlasila som, žiadala som ale, nech mi vyplatenie sumy do určitého obdobia sľúbi podpisom u notára, aby som aj ja mala nejaký doklad o tom, že mi časť z domu vyplatí. Súrodenec to ale odmieta, tak zvažujem napadnutie darovacej zmluvy. Myslíte, že mám nejakú šancu pochodiť, alebo to budú len zbytočne vyhodené peniaze na právnika.

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No napadnúť darovaciu zmluvu nemôžeš,
    môžeš ale žiadať započítanie daru - domu, ktorý dostal tvoj brat od rodičov. A tým pádom sa mu zníži hodnota jeho dedičského podielu.

    Ak tvrdíš, že dom má hodnotu 800 000 eur a pozemky 15 000 €, tak je reálne aby všetky pozemky po dedičskom pripadli len a len tebe.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tu si to sama prečítaj

    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

    § 484

    Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

    Napadnutie darovacej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.