Zavrieť

Porady

Priepustka k lekárovi - uznanie času

Priznám si, nie som celkom doma, čo sa týka Zákonníka práce. Potrebujem skonzultovať priepustku k lekárovi.Prečítala som kopec tých článkov , ale ma niektoré dosť zavádzajú. Ide mi o to, že niekde sa píše . že priepustka sa uznáva 4 hodiny.....platilo to? a ak áno kde je to napísané , lebo teraz ZP vraví , na nevyhnutne potrebný čas....to znamená , že to nie je nejako limitované v tom prac.dni a keď lekár napíše celý deň, malo by sa to akceptovať.
Potom by som mala prosbu .Má niekto vypracovanú internú smernicu ohľadom návštev u lekára? Dá sa to časovo obmädziť a donútiť zamestnancov , aby to rešpektovali, napr.jedna priepustka platí cca 2 hodiny? podľa mňa je to porušenie ZP. A druhá vec , platí tá interná smernica aj keď ju zamestnanci nepodpíšu a nebudú s ňou súhlasiť?
Ďakujem za akýkoľvek názor.
Usporiadat
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Dakujem.

Ano , dve hodiny nahrada - to mi je jasne.
Ale , ked pracuje napr. od 8,00 do 10,30 - to su 2,5 hod.
10,30 - 12,30 - lekar 2 hodiny
(potom si klikne-zapise sa) 12,30 -16,30 - 4 hodiny

Spolu ma potom odrobene 8,5 hodiny. V tomto nie som si ista...
0 0
Helik3 Helik3

Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac
Chobot Pozri príspevok
2 alternatívy:

1. po príchode od lekára mu odpočítaš 0,5 hod. na obed, teda od 12:30 do 13:00 bude mať obednú prestávku, či chce či nie.
2. miesto 2 hodín náhrady od lekára mu dáš len 1,5 a 0,5 bude mať obednú prestávku.

Prečo by mal dostať viac, keď obednú prestávku si musí vyčerpať? A je jedno, či si ju vyčerpá medzi lekárom a príchodom do práce, alebo po príchode od lekára do práce.
radšej by som mu tú pol hoďku odrátala z pracovnej doby, pretože § od lekára má platený lepšie. a predsa lekár napísal odchod o 12,30 tak prečo by si si to mala ty svojvoľne meniť len do 12,00 ! musíš ponížiť prac. dobu o prestávku v práci a nie prekážku...
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Ďakujem za rady.

Už len poznámka - lekár nevypisoval nič, ja len vidím kedy sa zamestnanec odhlásil a prihlásil v tom našom programe s dochádzkou, ale neviem či v tej dobe bol aj na obede v jedálni...
(A ak mu odrátam ten obed, musím mu to nejako zdôvodniť citujem z prísp.41 :teda od 12:30 do 13:00 bude mať obednú prestávku, či chce či nie.

Asi dám menej toho lekára - len 1,5 hod a 0,5 hod obed. Nech si zamestnanec ušetrí hodiny na lekára ...
emily 2
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

emily 2 Pozri príspevok
Ďakujem za rady.

Už len poznámka - lekár nevypisoval nič, ja len vidím kedy sa zamestnanec odhlásil a prihlásil v tom našom programe s dochádzkou, ale neviem či v tej dobe bol aj na obede v jedálni...
(A ak mu odrátam ten obed, musím mu to nejako zdôvodniť citujem z prísp.41 :teda od 12:30 do 13:00 bude mať obednú prestávku, či chce či nie.

Asi dám menej toho lekára - len 1,5 hod a 0,5 hod obed. Nech si zamestnanec ušetrí hodiny na lekára ...
emily 2
je to v § 91 ods. 1 ZP:

1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

.. a zvyšok je v nasledujúcich odsekoch.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Chobot Pozri príspevok
2 alternatívy:

1. po príchode od lekára mu odpočítaš 0,5 hod. na obed, teda od 12:30 do 13:00 bude mať obednú prestávku, či chce či nie.
2. miesto 2 hodín náhrady od lekára mu dáš len 1,5 a 0,5 bude mať obednú prestávku.

Prečo by mal dostať viac, keď obednú prestávku si musí vyčerpať? A je jedno, či si ju vyčerpá medzi lekárom a príchodom do práce, alebo po príchode od lekára do práce.
Chobot Pozri príspevok
je to v § 91 ods. 1 ZP:

1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

.. a zvyšok je v nasledujúcich odsekoch.
Plne s týmto súhlasím - aj ja pri pracovnej smene nad 6 hodín automaticky odpočítavam obedňajšiu prestávku a nepýtam sa, či si ju zamestnanec aj naozaj urobil, akurát si nie som istá, či vôbec má nárok na prestávku, keď jeho pracovný deň vyzerá napr. takto:
8.00 - 10.00 výkon práce (2 hodiny)
10.00 - 12.00 lekár (2 hodiny)
12.00 - 15.00 výkon práce (3 hodiny) ???
T.j. od 8.00 do 15.00 je 7 hodín, čiže "obed" by sa mal odrátať, lebo je to viac ako 6 hodín, ale pracoval v skutočnosti len 5 hodín - tak ako? Mám sa orientovať len časmi príchodu do práce a odchodu z nej, alebo aj "zložením pracovného dňa"?
Ďakujem!
0 0
Luboso Luboso

Luboso je offline (nepripojený) Luboso

Zdravim, chcel by som sa poradit,ked nechcem ist na PN pre problemy s krizami,mozno ze to nejako rozchodim,kolko mi moze za jeden den od lekara preplatit zamestnavatel,ked by tam bolo napisane ze plati cely den.Pracujem 12 hodinove smeny.Dakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Luboso Pozri príspevok
Zdravim, chcel by som sa poradit,ked nechcem ist na PN pre problemy s krizami,mozno ze to nejako rozchodim,kolko mi moze za jeden den od lekara preplatit zamestnavatel,ked by tam bolo napisane ze plati cely den.Pracujem 12 hodinove smeny.Dakujem.
Priepustka plati na nevyhnutne potrebny cas na vysetrenie alebo osetrenie, ktore nebolo mozne vykonat mimo pracovneho casu.
Ak si u lekara 2 hodiny, nemoze ti napisat cely den.
Nikde nie je stanovene, kolko to moze byt hodin, ale ziadny lekar nepracuje 12 hodin, takze nemozes byt u lekara 12 hodin v jeden den. To ti zamestnavatel uznat nemusi, zjavne by islo o zneuzivanie zakona. Jedine ze by islo o vysetrenie napr. v BA a bol by si z MI napr.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
a nedá sa to uhrať tak, že:seklo mi vkrížoch, išiel som k lekárovi, ten mi dal obstrek a na priepustku napíše-odporúčam celodenný pokoj na lôžku
....už som sa stretla v práci s tzv."celodenkou"....
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

ja som bola u lekarky napisala mi celodenne osetrenie nakolko mi bolo zle, do prace som v ten den nesla
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Darina1234 Pozri príspevok
ja som bola u lekarky napisala mi celodenne osetrenie nakolko mi bolo zle, do prace som v ten den nesla
To je dobra vola zamestnavatela, nemusi to ale uznat.
Zakon hovori jednoznacne o nevyhnutne potrebnom case na vysetrenie alebo osetrenie.
co ked lezi doma a je muzle nie je ani jedno ani druhe.

A este je cosi ine riadna denna zmena v praci a 12 hodinova zmena (popripade este nocna, tam uz vobec nie je narok, pokial to nie je z pohotovosti)
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

ja suhlasim preplati mi len 2 hod a zbytok len ospravedlni, no nemam na ten den absenciu, to je pre mna dolezite, kedze som bola v en den chora a nemohla som pracovat.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Poprosím Vás o radu.

Učiteľka na základnej škole odučila 3 hodiny, potom išla k lekárovi. Riaditeľke jej povedala, že má nárok na celodenné P-čko. Je to správne? Za tie tri hodiny čo odučila nemá nárok na mzdu? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

elizabet100 Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu.

Učiteľka na základnej škole odučila 3 hodiny, potom išla k lekárovi. Riaditeľke jej povedala, že má nárok na celodenné P-čko. Je to správne? Za tie tri hodiny čo odučila nemá nárok na mzdu? Ďakujem.
Za čas, ktorý odpracovala má, ale čas u lekára je preplatený tzv. §, za ktorý je náhrada mzdy. Ak na priepustke nemá uvedené, že ide o celodenné ošetrenie, preplatí sa jej len čas, ktorý strávila u lekára. Preto ten čas má mať uvedený na potvrdenke.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Tweety Pozri príspevok
Za čas, ktorý odpracovala má, ale čas u lekára je preplatený tzv. §, za ktorý je náhrada mzdy. Ak na priepustke nemá uvedené, že ide o celodenné ošetrenie, preplatí sa jej len čas, ktorý strávila u lekára. Preto ten čas má mať uvedený na potvrdenke.
Poprosím Vás o konkrétny paragraf v Zákonníku práce, aby sa známa vedela obhájiť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

elizabet100 Pozri príspevok
Poprosím Vás o konkrétny paragraf v Zákonníku práce, aby sa známa vedela obhájiť. Ďakujem za odpoveď.
§141.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať