Zavrieť

Porady

Kúpené auto na ktoré je uvalená exekúcia

Dobrý deň,
Prosím o radu.
Kúpil som auto kúpu mám podloženú kúpno-predajnou zmluvou v, ktorej predávajúci je splnomocnený vlastníkom auta (matka-syn).V zmluve je uvedené že do 7 dní je predávajúci odhlási auto z evidencie v mieste svojho bydliska, keďže sa tak nestalo kontaktoval som ho.Dozvedel som sa, že pri odlhasovaní nastal problém na auto je uvalená exekučná klapka.Splnomocnenec tvrdí že sa o tom dozvedel až na polícií pri odhlasovaní.
Moje otázky sú: Mal splnomocnenec právo predať auto? Je nejaká časová lehota na platnosť zmluvy? Mal by som si urobiť nejaký dodatok k zmluve s predávajúcim (splnomocneným)?
Budem vďačný za každú radu :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš právo odstúpiť od zmluvy.

    § 597
    (2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

    § 48 (Odstúpenie od zmluvy)
    (1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
    (2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    lujza.j, Danielle369, misoft, rodina1, terezamaria, Stefan2005, Lubaba, danushka, Ice dive
    9

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Sunaki Pozri príspevok
    No práveže to by som nerád lebo s autom som veľmi spokojný.Skor by ma zaujímalo či to nebolo protiprávne a či nebudú problémy ak sa auto prepíše napríklad až o mesiac alebo 2.Proste či zmluva nemá nejakú lehotu alebo niečo také koli čomu by to nešlo prepísať neskor.
    Nebolo to protiprávne. Kúpna zmluva je platná, akurát momentálne nie je možné auto prepísať kvôli exekúcii. Ak predávajúci uhradí svoj dlh voči exekútorovi, ten zruší exekúciu na auto a auto môže byť prepísané na teba.

    Je to ale riziko, pretože ak predávajúci neuhradí svoj dlh, tak exekútor zabaví to auto, teda ti ho zoberie, lebo nie je tvoje. Potom by si ho musel znovu odkúpiť od exekútora, pretože on ho ponúkne vo verejnej dražbe, aby získal prostriedky na úhradu exekuovanej sumy.

    Vyzvi predávajúceho, nech zabezpečí nápravu od 14 dní a nech to vysporiada s exekútorom, v opačnom prípade budeš požadovať späť kúpnu cenu. Môžeš aj čakať, ale je to pre teba riziko.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na odstúpiť od zmluvy aj vymáhanie vrátenie peňazí máš čas 3 roky. Zatiaľ bude v exekúcii jasno.

    Sunaki je offline (nepripojený) Sunaki

    Sunaki
    Mária27 Pozri príspevok
    Na odstúpiť od zmluvy aj vymáhanie vrátenie peňazí máš čas 3 roky. Zatiaľ bude v exekúcii jasno.
    Ďakujem presne to som potreboval vedieť :-)

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Sunaki Pozri príspevok
    Tak on mi vravel že to nieje koli dlhu ale to auto je v rozvodovom konaní.
    A ak by sa stalo že ho zabaví exekútor tak nebol by povinný mi to nahradiť predávajúci ?
    Áno, bola by to jeho povinnosť. Len je otázne, či bude ochotný ti peniaze vrátiť (najmä, keď sa auto nevráti jemu - teda on by nemal ani auto ani peniaze).

    Sunaki je offline (nepripojený) Sunaki

    Sunaki
    No práveže to by som nerád lebo s autom som veľmi spokojný.Skor by ma zaujímalo či to nebolo protiprávne a či nebudú problémy ak sa auto prepíše napríklad až o mesiac alebo 2.Proste či zmluva nemá nejakú lehotu alebo niečo také koli čomu by to nešlo prepísať neskor.

    Sunaki je offline (nepripojený) Sunaki

    Sunaki
    Chobot Pozri príspevok
    Nebolo to protiprávne. Kúpna zmluva je platná, akurát momentálne nie je možné auto prepísať kvôli exekúcii. Ak predávajúci uhradí svoj dlh voči exekútorovi, ten zruší exekúciu na auto a auto môže byť prepísané na teba.

    Je to ale riziko, pretože ak predávajúci neuhradí svoj dlh, tak exekútor zabaví to auto, teda ti ho zoberie, lebo nie je tvoje. Potom by si ho musel znovu odkúpiť od exekútora, pretože on ho ponúkne vo verejnej dražbe, aby získal prostriedky na úhradu exekuovanej sumy.

    Vyzvi predávajúceho, nech zabezpečí nápravu od 14 dní a nech to vysporiada s exekútorom, v opačnom prípade budeš požadovať späť kúpnu cenu. Môžeš aj čakať, ale je to pre teba riziko.
    Tak on mi vravel že to nieje koli dlhu ale to auto je v rozvodovom konaní.
    A ak by sa stalo že ho zabaví exekútor tak nebol by povinný mi to nahradiť predávajúci ?

    Kúpené auto na ktoré je uvalená exekúcia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.