Zavrieť

Porady

splácanie dlhu - splátkový kalendár

Dobrý deň, mám problém s bývalým manželom, s ktorým sme sa dohodli pri rozdelení BSM(ktoré je už vysporiadané) že mi uhradí 760,00 EUR ako dlžné na nájomnom za vtedy ešte spoločný byt. S uvedenou čiastkou súhlasil a písomne aj potvrdil aj sumu aj termín 31.12.2010. Dohoda bola uzavretá v máji 2010, ja som prihliadala na jeho finančnú situáciu a preto som dala termín 31.12.2010. K tomuto termínu dlžnú čiastku nezaplatil, koncom apríla 2011 som ho písomne vyzvala aby mi zaplatil do 31.5.2011. Teraz mi poslal splátkový kalendár, že mi bude po 50,00 EUR to splácať mesačne až do budúceho roka. Musím súhlasiť so splátovým kalendárom? Nemám nárok podľa Občianskeho zákonníka na úroky z omeškania? Ak by som chcela aj úroky z omeškania, musím sa obrátiť na súd? Môžem sa obrátiť na súd s tým, že chcem naraz celú čiastku, alebo to nemá význam. Aké sú moje práva v tomto prípade. Ako dôvod uviedol, že nedisponuje požadovanou čiaskou, preto bude splácať. Žije v Bratislave, kde naozaj nie je problém zohnať brigádu napríklad a zarobiť si tú čiastku, z jeho strany to vidím ako špekuláciu. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    základnú úrokovú sadzbu ECB + 8
    od 1.1.2011 = 1 + 8 = 9%
    od 13.4.2011 = 1,25 + 8 = 9,25%

    tabuľka na výpočet je v prílohe

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Požiadaj súd o vydanie platobného rozkazu, čo je pomerne najrýchlejšie vymáhanie. Ak ho nebude odporovať, stane sa exekučným titulom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 517 (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ... ; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis. ( je to NV 87/1995)

    Nemusíš súhlasiť so splátkami. Máš právo na úroky z omeškania - žiadaj od 1.1.2011. Nemusíš sa obracať na súd, stačí na exekútora - plus žiadaj preplatiť náklady.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    pokiaľ tá dohoda o uhradení tej dlžnej čiastky bola schválená súdom, tak áno, je to exekučný titul.

    ke3n je offline (nepripojený) ke3n

    ke3n
    Ďakujem za doterajšie odpovede, na doplnenie chcem uvieť, že na uvedený dlh mám písomne potvrdenie od bývalého manžela s presnou výškou sumy a súhlas s dátumom dokedy bude dlžná čiastka uhradená. Tento dlh nie je potvrdený súdom, nesúdili sme sa. Neviem, či v takomto prípade, ak je to na úrovni dohody (písomnej), je možné využiť exekútora.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Pokiaľ je to takto, tak potrebuje právoplatný a vykonateľný exekučný titul, ktorým je aj platobný rozkaz.
    Platobný rozkaz je forma skráteného konania, ked súd rozhodne väčšinou len na základe tvrdenia jednej strany. Keď sa ho podarí doručiť a plynie lehota na podanie odporu, 15 dní, je potrebné požiadať súd o vyznačenie doložky právoplatnosti a potom podať návrh na vykonanie exekúcie.

    ke3n je offline (nepripojený) ke3n

    ke3n
    Ďakujem za Vaše rady, vidím to tak, že sa obrátim na súd so žiadosťou o vydanie platobného rozkazu. Možno, už len to, že uvidí, že sa niečo deje, ho prinúti zaplatiť. Neviete mi konkrétne povedať, ako vypočítam úroky z omeškania v prípade tejto sumy ?

    splácanie dlhu - splátkový kalendár

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.