Zavrieť

Porady

Dlhodobý hmotný majetok-kolaudácia

Ideme kolaudovať budovu a v knihe záväzkov máme ešte neuhradené fakt. k výstavbe budovy. Ako sa v praxi vypočíta obstarávacia cena budovy ku dňu vkladu do katastra? Ako sa premietnu neuhradené fa po vklade do katastra a následnom uhradení po tomto termíne? Bude to zhodnotenie?
Prosím o radu v tejto chúlostivej oblasti!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ninna
    Ideme kolaudovať budovu a v knihe záväzkov máme ešte neuhradené fakt. k výstavbe budovy. Ako sa v praxi vypočíta obstarávacia cena budovy ku dňu vkladu do katastra? Ako sa premietnu neuhradené fa po vklade do katastra a následnom uhradení po tomto termíne? Bude to zhodnotenie?
    Prosím o radu v tejto chúlostivej oblasti!
    Obstarávacou cenou dlhodobého majetku je v zmysle § 25 ods. 4 zákona o účtovníctve cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním, pričom tento ani iný predpis neuvádza ako podmienku aj skutočnú úhradu kúpnej ceny ku dňu kolaudácie resp. zaradenia do užívania. Obstarávacia cena budovy bude preto aj v JÚ tvorená vlastnými nákladmi firmy vynaloženými na výstavbu, fakturovanou (nie skutočne uhradenou) hodnotou subdodávok a prípadne ďalšími nákladmi súvisiacimi s uvedením budovy do užívania (poplatky, revízne správy atď.).

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Som veľmi rada, že andrej rv mi vysvetlil podstatu. Ďakujem.
    Ešte otázočka takže všetky práce, ktoré boli doteraz vyfakturované vstúpia do obstarávacej ceny v čase zápisu do katastra nehnuteľností?
    Od tohto dňa bude budova oficiálne odpisovaným majetkom firmy?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    V zmysle § 3 Postupov JÚ je dňom začiatku účtovania a odpisovania deň kolaudácie t.j. deň dokončenia a zabezpečenia plnej funkčnosti budovy (deň pohybu majetku - ods.1) alebo deň prevzatia nehnuteľnosti nadobudnutej na základe zmluvy do užívania (ods. 2). Zápis do katastra teda už nie je podmienkou začatia uplatňovania daňových a účtovných odpisov - toto neplatí pre prípad obstarania nehnuteľnosti vo vlastnej réžii - podrobnejšie pozri http://www.porada.sk/showpost.php?p=197387&postcount=11
    Naposledy upravil andrej_rv : 05.03.06 at 20:10

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Čiže ak svojpomoce staviam budovu, tak všetky bločky a faktúry týkajúce sa jej výstavby účtujem ako Nákup DHM? A po kolaudácii zaradím do užívania a odpisujem 20 rokov?

    Dlhodobý hmotný majetok-kolaudácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.