Zavrieť

Porady

Prepadnutá poistka

nie som dokonalá
Starší pán z rodiny si 40 rokov platil poistku - štvrťročné splátky á cca 40,--, asi životnú. Keď dovŕši onedlho 65 rokov mal dostať niečo vyše 15 000,--. Ale ako sa to starším ľuďom stáva, zabudol zaplatiť posledné dve splátky, poisťovňa ho neupozornila, a až dnes mu prišlo, že týmto poistka zaniká. Je mi ho ľúto, je z toho nešťastný. Nevie niekto z Vás, či sa ešte dá v tomto prípade niečo robiť? Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maturantka
Starší pán z rodiny si 40 rokov platil poistku - štvrťročné splátky á cca 40,--, asi životnú. Keď dovŕši onedlho 65 rokov mal dostať niečo vyše 15 000,--. Ale ako sa to starším ľuďom stáva, zabudol zaplatiť posledné dve splátky, poisťovňa ho neupozornila, a až dnes mu prišlo, že týmto poistka zaniká. Je mi ho ľúto, je z toho nešťastný. Nevie niekto z Vás, či sa ešte dá v tomto prípade niečo robiť? Ďakujem.
Radila by som ísť s poistnou zmluvou na prísl. poisťovňu, tam to skúsiť poriešiť, len neviem, či uspeje.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Tam už bol a povedali mu len, že upomienky nezvyknú posielať, a že koniec. Zdá sa mi to nefér, po 40 rokoch. Iste vieš, čo pre bývalého invalidného - teraz starobného dôchodcu znamená 15 000,--. Keby tu bol niekto od poisťovákov, alebo právnik... Možno je spôsob.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

maturantka
Starší pán z rodiny si 40 rokov platil poistku - štvrťročné splátky á cca 40,--, asi životnú. Keď dovŕši onedlho 65 rokov mal dostať niečo vyše 15 000,--. Ale ako sa to starším ľuďom stáva, zabudol zaplatiť posledné dve splátky, poisťovňa ho neupozornila, a až dnes mu prišlo, že týmto poistka zaniká. Je mi ho ľúto, je z toho nešťastný. Nevie niekto z Vás, či sa ešte dá v tomto prípade niečo robiť? Ďakujem.
Poistka zanikla z dôvodu neplatenia poistného v súlade s § 801 odst. 2 bčianskeho zákonníka. Poisťovňa určite poslala výzvu na zaplatenie dlžného poistného. Neviem teraz povedať, prečo mu to neprišlo. Často ľudia zareagujú až na oznámenie o zrušení zmluvy, pričo uvádzajú, že žiadna výzva im neprišla. Ak adresát výzvu nedoatane alebo je nedoručiteľná z dôvodu zmeny adresy alebo z iného dôvodu, má sa za to, že bola doručená. Poisťovňa je v práve.

Jediné, čo mu zostáva, je napísať žiadosť na poisťovňu, aby prehodnotili svoje rozhonutie a prípadne zrušenú zmluvu oživili. Je to však na rozhodnutí poisťovne.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Chobot, on tvrdí, že upomienku mu neposlali, a potvrdila to aj pracovníčka za prepážkou, kde bol so svojou dcérou. Nedalo by sa toho chytiť?
Naposledy upravil maturantka : 10.01.06 at 18:12
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Pokial mam ja skusenost /vlastnu/, poistovne maju evidenciu o odosielani upomienok /kopiu by mali mat v dokumentacii/ - presne datum a taketo veci posielaju doporucene. Od posty potom dostavaju navratku a na nej datum, kedy to bolo dorucene. Ja som mala podobny problem, zavolala som na poistovnu pani, ktora to mala na starosti a ta mi pozrela do ich evidencie, kedy to bolo na poste prebrate. Potom na poste mi pozreli do archivu a ich dokladov, kto to prebral. Este som aj doplacala poistne do doby, ked to poistne uz zaniklo. U mna to ale bolo urazove poistne.
1 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Im v poisťovni /Allianz/ povedali, že upomienky nezvyknú posielať. Neviete, či v zákone je takáto povinnosť ustanovená? Chudák dedko...
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Treba si podrobne prečítať ustanovenie § 801 ods.2 OZ, cit. poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie (keďže pán platil 40 rokov bolo to ďalšie PO) nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľom na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. Z uvedeného jednoznačne vyplýva, kedy zanikne poistno-právny vzťah :
1. poisťovňa musí doručiť výzvu na zaplatenie (aby to mohla dokázať musí to urobiť doporučene)
2. nezaplatenie následného poistného pred doručením výzvy a to ani v lehote jedného mesiaca od jej doručenia.
Okrem toho predmetná výzva musí nevyhnutne obsahovať upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené v lehote jedného mesiaca od jej doručenia. V prípade chýbajúceho upozornenia aj v prípade doručenia výzvy nedôjde k zániku poistnej zmluvy. Upozorňujem však, že vyššie popísaný stav je platný od 1.1.2003.
Len pre informáciu OZ, poistná zmluva a všeobecné poistné podmienky určujú kedy je poistiteľ povinný vyplatiť pri zániku poistenia odbytné resp. dochádza k redukcii.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

maturantka
Tam už bol a povedali mu len, že upomienky nezvyknú posielať, a že koniec. Zdá sa mi to nefér, po 40 rokoch. Iste vieš, čo pre bývalého invalidného - teraz starobného dôchodcu znamená 15 000,--. Keby tu bol niekto od poisťovákov, alebo právnik... Možno je spôsob.
Neviem, ako je to teraz, ale moja mama, keď sa stala pred 15 rokmi invalidná - tak jej vyplynulo z poistky, že ju nemusí už platiť a neplatila ju do svojej smrti. A nás vyzvali, aby sme si prevzali peniaze. Mala to na 10 tis., a boli sme prekvapení, keď to pri vyplatení bolo 36 tis.
Píšeš, že je to 40-ročná poistka - nevzťahuje sa na neho niečo podobné.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

maturantka
Im v poisťovni /Allianz/ povedali, že upomienky nezvyknú posielať. Neviete, či v zákone je takáto povinnosť ustanovená? Chudák dedko...
Mne od nich upomienku poslali. Ta "moja" pani mi to citala z pocitaca - presne datum, kedy to bolo prevzate na poste. Doporuceny list ale nie je list do vlastnych ruk a moze ho prebrat aj iny clovek. Neprebral tu upomienku niekto z jeho pribuznych, susedov - ak vobec bola poslana?
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

maturantka, nezdá sa mi to ....takéto veci poisťovňa má dobre ošetrené...
treba to dôkladne preveriť...
Ak bol ten pán invalid, bol z platenia poistného oslobodený na základe invalidity, keďže platil 40 rokov ,tak sa jedná o poistku bývalej Slovenskej
poisťovne a to porodukt ZPP ak chceš, pošli SS, pomôžem ti s tým.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Je pravdou, že upomienky sa už neposielajú tak ako to bolo kedysi. Poisťovňa zaslielala upomienku pred uplynutím 6-mesačnej lehoty na zaplatenie a to aj dvakrát. Tieto upomienky sa zasielali obyčajnou poštou, lebo žiadny právny predpis neupravoval povinnosť pre poisťovne zasielať ich doporučene. Súčasná právna úprava stanovuje povinnosť pre poisťovne zasielať doporučene výzvy tak ako som to napísala v príspevku 8. V každom prípade však navrhujem preštudovať poistnú zmluvu o aké poistenie sa jednalo a aké podmienky tam boli stanovené. Ťažko sa však bez konkrétnej PZ dá odpovedať, možností je veľa. Základom by však mohlo byť nasledovné.Ak by bolo v PZ dojednané rezervotvorné poistenie znamenalo by to, že pri skončení poistenia by bola vytvorená určitá šetriaca zložka, ktorú je poisťovňa povinná v prípade konca poistenia vyplatiť. Ak by však bolo dojednané rizikové poistenie znamenalo by to, že pri konci poistenia poistený nedostane nič.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

maturantka
Chobot, on tvrdí, že upomienku mu neposlali, a potvrdila to aj pracovníčka za prepážkou, kde bol so svojou dcérou. Nedalo by sa toho chytiť?
Taká poisťovňa ako Allianz by si nedovolila urobiť takú chybu, aby neposlala výzvu. Tá pracovníčka za prepážkou má na starosti uzatváranie zmlúv, nie ich správu. To robí iné oddelenie, nie obchodné, takže ona asi naozaj nevie, čo sa deje s poistkou po uzavretí. Taktiež sa to nevolá upomienka ale výzva na zaplatenie. Nemusí sa poslať doporučene my to posielame obyčajnou poštou, ale niektoré poisťovne to posielajú doporučene. Kópie týchto výziev sa archivujú rovnako ako poštové podacie hárky.

Ak tú výzvu fakt neposlali, mohol by sa súdnou cestou domáhať neplatnosti zrušenia, ale to by bolo strašne zdĺhavé.

Ako už tu bolo spomenuté, pokiaľ to bolo kapitálové životné poistenie, tak by mal dostať odkupnú hodnotu poistky. Nech si pozrie aká to je poistka.

Aj tak by mohol ten list - žiadosť o obnovenie poistky napísať. Na prepážke jej to neurobia, to musí napísať na centrálu.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Chobot ak by pánovi výzvu neposlali myslím, že nie je dôvod domáhať sa súdnou cestou neplatnosti zrušenia. Jednoducho poistenie by bolo v platnosti dokiaľ by starého pána nenapadlo poistenie zaplatiť resp. dokiaľ by poisťovňa nezaslala výzvu na zaplatenie ... .
A s tým obnovením. Zákon to jednuducho nedovoľuje. Ak raz poistenie zanikne zo zákona nedá sa obnoviť. Hoci z vlastnej praxe viem, že niektoré poisťovne reaktiváciu teda obnovu poistenia pripúšťajú. Avšak je to pre nich riziko, pretože v prípade súdneho sporu vzniknutého na základe už neexistujúceho poistno-právneho vzťahu môže súd rozhodnúť iba o nárokoch z bezdôvodného obohatenia.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Veľmi pekne Vám ďakujem, musím mu to všetko, čo ste mi napísali povedať. Ozaj ste mi urobili radosť, že ste sa venovali tomuto problému, o ktorom ja nemám ani šajnu. A ešte jedna otázka. To s tou výzvou že platí od 1. 1. 2003 - znamená to, že na 40 ročnú poistku sa nemusí vzťahovať?
Ešte raz ďakujem a idem mu zatelefonovať.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

To plati v tom prípade ak by malo prísť k zániku poistenia pre neplatenie po 01.01.2003. Do 31.12.2002 platil iný režim.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Takže keď malo dôjsť /podľa poisťovne/ k zániku pre neplatenie v januári 2006, tak platí, že každopádne mali poslať starému pánovi výzvu?
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Určite. Samozrejme s upozornením, že poistenie zanikne ak nebude zaplatené do jedného mesiaca po doručení výzvy.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ešte raz ďakujem! Pôjde za tým.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

maturantka
Ešte raz ďakujem! Pôjde za tým.
Ako to dopadlo? Je škoda, že sa tu daná téma nedotiahne do konca...
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ako to dopadlo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať