Zavrieť

Porady

Obec v UP schvaľuje cez môj pozemok cestu

Čo mám robiť, keď obec v novom rozširenom územnom pláne práve schvaľuje cestu krížom cez môj pozemok - zahradu? Momentálne je verejná vyhláška s lehotou do 15 dní so stavebnou uzáverou na predmetne parcely, ktorych sa zmena uzemneho rozhodnutia tyka.
Čo by som mohol prípomienkovať a zo situácie čo najviac vyťažiť?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    Ak chceš najviac vyťažiť tak pýtaj adekvátnu náhradu spočívajúcu v náhradnom pozemku s odškodnením porastov v starej záhrade.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Co vlastne chces? Zachranit svoju zahradu, ci vytazit z toho co najviac?

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    matricelli Pozri príspevok
    Čo mám robiť, keď obec v novom rozširenom územnom pláne práve schvaľuje cestu krížom cez môj pozemok - zahradu? Momentálne je verejná vyhláška s lehotou do 15 dní so stavebnou uzáverou na predmetne parcely, ktorych sa zmena uzemneho rozhodnutia tyka.
    Čo by som mohol prípomienkovať a zo situácie čo najviac vyťažiť?

    Ďakujem
    Na mojom tiež. A plánujú tam aj elektrinu, plyn a kanalizáciu. Plánov sme tu kedysi mali a koľko sa ich splnilo a prekročilo... A ťažiť z toho nebudem- tak dlho nedožijem. Najskôr sa totiž musí začať stavbné konanie s tou cestou, niekto musí zaplatiť plány a mať bubáky na investície´a odkúpiť môj pozemok- aspoň pod cestou. Lenže pochybujem, že im to všetci radi predáme, takže už cesta môže zhavarovať na jednom z vlastníkov...

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    čo by som ja dal za to aby moja obec robila cez môj pozemok cestu...kľudne by so im aj tých 100 m2 čo by na tú cestu pripadlo DAROVAL

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    V tvojej obci nebudú robiť cestu, ale ťa vykúpia celého ako si - na diaľnicu. My také šťastie nebudeme mať.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    pepa78 Pozri príspevok
    čo by som ja dal za to aby moja obec robila cez môj pozemok cestu...kľudne by so im aj tých 100 m2 čo by na tú cestu pripadlo DAROVAL
    Abo ti ponúknu vyhláškovú cenu (20 Sk/m2 v r. cca 2005 ) ako mne.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Vážení, vám sa zdá, že keď sa niekto rozhodne postaviť cestu v lokalite kde nebola a z bezvýznamnej záhrady vznikne budúci stavebný pozemok a v podstate niekto zhodnotí tvoj majetok, že to je to isté ako keď niekto naplánuje dialnicu a tá bohužiaľ vedie stredom tvojho domu...tak v tom prípade by som otázku ako z toho vyťažiť čo najviac chápal, ale v danom prípade môžu byť vlastníci radi, že sa do toho niekto pustil...ale vždy sa nájdu ľudia kvoli ktorím sa takéto projekty nedokážu zrealizovať - lebo ja mám v danej lokalite menej ako sused atď....viem o tom z vlastnej skúsenosti

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Nebojte sa, cele to skonci to na chamtivosti ludi. U nas vo vedlajsej dedine chcel starosta z neobrabanych poli vytvorit stavebne pozemky. Majitelia by tak ziskali 2 stavebne pozemky (cesta sla stredom). Cestu + siete by financovala obec. Majitelia chceli z toho maximalne vytazit, tak pozemky na cestu chceli obci odpredat za max ponukovu cenu stavebneho pozemku blizkeho vacsieho mesta. Na to uz obec peniaze nemala. Takze projekt padol a majitelia marne cakaju na kupcov co im za ich zarastene pole bez cesty ponuknu cenu stavebneho pozemku so sietami v blizkom vacsom meste. Obec by ani nemala zo spolocnych dani zvysovat hodnotu pozemkov uzkej skupinky majitelov. Je mala sanca ze to prejde a takmer nulova, ze sa majitelia pozemkov sami dohodnu a z vlastnych zdrojov vybuduju cestu.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    U nás je to tak, ž eje daná lokalita kde má každý x m2 pozemku-záhrady, niekto má šírku 7m, niekto 15m...dĺžky sú približne rovnaké...neveril by si, aký problém je vysvetliť niekomu, že najlepšie je spraviť geometrák na celú plochu s tým, že sa vytvoria pozemky vhodné na stavbu / približne rovnaké /

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    U nas je to podobne. Je jedna velka niekolko hektarova E parcela, su tam 2 - 3 desiatky spoluvlastnikov, niektori nemaju prededene, niektori nemaju zapisane vlastnictvo (SPF), lebo ked sa robila ROEPka, taK sa na to vykaslali. Je neriesitelny problem urobit dve cesty + rozparcelovat velku E parcelu na stavebne pozemky podla vymery (niekto jeden, niekto bude mat dva). Aj starosta im bol dohovorit. Nedohodnu sa nikdy.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Však o tom to je. Obce na Slovensku na to idú naopak. Najskôr naplánujú územný plán bez ohľadu na vlastníctvo, potom pár špekulantov a nedeje sa nič, alebo to zrealizujú developeri a obec sa nestačí čudovať.

    Normálny postup by mal byť opačný - obec by mala predávať ako stavebné pozemky len svoje pozemky a za cenu stavebných pozemkov. T.j. bud vytvoriť stavebné pozemky na svojich parcelách, alebo vymienať svoje parcely za strategické prípadne odkupovať v budúcom možnom mieste výstavby a to za cenu poľnohospodárskej pôdy systémom bud všetko alebo nič. A až potom tieto obecné pozemky zahrnúť do územného plánu na výstavbu domov a bytov. Lenže potom by nebola žiadna možnosť strategicky si nakúpiť pozemky v mieste, ktoré si potom zahrniem do územného plánu alebo vybrať províziu od developera za schválenie plánu podľa jeho zámerov.

    Ešte ma napadlo ako je to vlastne s bytmi a stavebnými pozemkami. Ved je nás stále menej počet obyvateľov klesá ( okrem jednej skupiny, ktorá siete nepotrebuje ) a stále potrebujeme nové a nové stavebné pozemky. Lenže tí, čo tam budú bývať nie sú bezdomovci, takže niekde ten byt alebo dom ostane voľný a bud sa bude prenajímať alebo bude chátrať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.