Zavrieť

Porady

Príjem z prenájmu a DP

Dôchodca vlastní poľnoh.pôdu a ročne má príjem z prenájmu cca 20.000,-. Minulé roky podával daň. priznanie, pričom zdanil 15.000,- (20.000 - 5.000 paušálny náklad).
Ako to bude tento rok, keď tento príjem z prenájmu je menší ako 40.416,-, nebude musieť podať DP a príjem z prenájmu teda bude jeho nezdaneným príjmom ? Jedná sa o starobného dôchodcu, ktorý nemá iné príjmy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Už som to zistila. Uvedený dôchodca naozaj nemusí podávať žiadne DP a tým pádom daniť svoj príjem z prenájmu.
    Dozvedela som sa aj to, že napr. príjem z provízie Avon alebo Oriflame, sa už musí uviesť do DP, aj keď bude do 10.000 ročne - teda ak distrubútorka je zamestnaná a okrem provízie za predaj kozmetiky má aj príjem zo závislej činnosti. Teraz je to § 8 (do minulého roka to bol § 10 a do výšky 10.000 ročne bol tento príjem od dane oslobodený).

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť. Okrem toho podniká. V minulých rokoch príjmy z týchto činností zapisovala do daň. priznania samostatne ako príjmy z prenájmu ( výdavky paušálom ) a príjmy zo živnosti ( skutočné výdavky ). Teraz je v zákone len jeden paragraf § 6 príjmy z podnikania a prenájmu. Znamená to, že teraz pri obidvoch príjmoch bude musieť uplatniť rovnaký typ výdavkov - buď paušál alebo skutočné ?

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Viera
    Fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť. Okrem toho podniká. V minulých rokoch príjmy z týchto činností zapisovala do daň. priznania samostatne ako príjmy z prenájmu ( výdavky paušálom ) a príjmy zo živnosti ( skutočné výdavky ). Teraz je v zákone len jeden paragraf § 6 príjmy z podnikania a prenájmu. Znamená to, že teraz pri obidvoch príjmoch bude musieť uplatniť rovnaký typ výdavkov - buď paušál alebo skutočné ?
    Áno, bohužiaľ je to tak.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Nehnuteľnosť sme obstarali v r. 1997 a do roku 2003 sme si výdavky uplatňovali 25% paušálom z príjmov. V roku 2004 pre nás bude asi výhodnejšie uplatniť si pri živnosti aj pri prenájme skutočné výdavky. Chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať pri prechode z paušálu na uplatňovanie skutočných výdavkov pri prenájme ?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Výdavky eviduješ obdobným spôsobom, ako v JÚ, t.j. knihy pohľadávok a záväzkov, úhrady....

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    atka4
    Výdavky eviduješ obdobným spôsobom, ako v JÚ, t.j. knihy pohľadávok a záväzkov, úhrady....
    A čo s odpismi z budovy ? Mám vypočítať odpisy od roku 1997 ( podľa vtedy platných predpisov) a teraz uplatniť odpis ( za rok 2004 ) ako 8 rok odpisovania ?

    Príjem z prenájmu a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.