Zavrieť

Porady

Aké doklady odovzdať kupujúcemu pri predaji auta?

Dobrý deň. Chceme predať auto cez inzerát. V rámci okresu. Kúpnu zmluvu mám prichistanú. Kupujúci zaplatí a stane sa majiteľom auta. Nie je mi jasné, aké doklady mu mám odovzdať. Možem mu dať všetky doklady od auta? t.j. osvedčenie o evidencii aj technický preukaz? Prepis na polícii plánujem urobiť spoločne s kupujúcim do 15 dní. Ale kupujúci bude musieť ešte pred prepisom na polícii poistiť auto (PZP). Bude poisťovňa od neho požadovať originál technického preukazu? Nestačí jej kopia? A tiež bude musieť ísť na obhliadku auta na políciu. Tam bude potrebovať technický preukaz. Riskujem niečo, keď odovzdám kupujúcemu všetky papiere od auta a spolieham sa naňho, že sa stretneme na polícii? Aký je najlepší postup? Ďakujem vopred za odpoveď.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
Najlepší postup:
Zmluvu podpísať pri prepise vozidla na DI (tým, že sa podpíše zmluva, nie je automaticky majiteľom vozidla, pretože sa to musí upraviť administratívne). Tam potrebuješ žiadosť na prepis vozidla, technický (teraz je niekoľko typov) preukaz (alebo OEV Osvedčenie o evidencii vozidla, doklad o zaplatení zákonnej poistky (PZP - potom ďalšie riešiť v príslušnej poisťovni zmenu držiteľa, vrátenie nespotrebovaného PZP, nový musí uzavrieť nové PZP, alebo zaplatí tebe zostávajúcu časť), osvedčenie o TK (Technickej kontrole), osvedčenie o EK (Emisnej kontrole), ak bolo vozidlo predtým dovezené z cudziny , tak Kontrolu originality. A samozrejme patričný počet kolkov v správnej hodnote.
Pokiaľ je vozidlo napísané na teba, nikdy nevydávaj TP druhému, je to doklad o vlastníctve vozidla (držbe, užívaní) až do prepisu na DI. Ak dotyčný nie je ochotný toto akceptovať, je možnosť, že so všetkými dokladmi potom môže s vozidlom robiť čo chce, dôsledky však pôjdu na teba.

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Žabinka
VlastaXZY Pozri príspevok
Podľa mňa nie je možné podpísať kúpnu zmluvu na auto až na DI, lebo kupujúci na DI už musí mať poistené auto v poisťovni, inak sa auto nedá prepísať na nového majiteľa.
A čo má spoločné podpísanie KZ na DI s poistením auta na nového majiteľa ? Zmluvu môžete podpísať aj skôr, akurát odporúčam držať sa predošlých rád, a orginál TP si nechať u seba až do okamihu prepisu vozidla. Vyhneš sa tým prípadným nežiadúcim problémom, ktoré môže zapríčiniť nový majiteľ, ale budeš ich znášať ty. Poistiť auto si môže aj s duplikátom TP.

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

bubkoch
v ziadnom prípade po predaji neodovzdavaj kupujucemu velky technicky preukaz ... maj ho u seba az do okamihu, kedy na policii vykonate prepis auta ... zvysne doklady mu mozes odovzdat hned po podpise zmluvy a vyplatení, t.j. maly technicky (ak auto ma len velky TP, tak jeho kopiu), EK a TK, doklad o foliach, ťažnom a čo ja viem co este tam je ... do prepisu platia tvoje poistky, nove mu staci uzavriet v den prepisu pred prepisom, vsetky udaje pre poistovnu ma, kedze EVC sa menit nebude

VlastaXZY je offline (nepripojený) VlastaXZY

uvedomelý humanista VlastaXZY
Podľa mňa nie je možné podpísať kúpnu zmluvu na auto až na DI, lebo kupujúci na DI už musí mať poistené auto v poisťovni, inak sa auto nedá prepísať na nového majiteľa.

VlastaXZY je offline (nepripojený) VlastaXZY

uvedomelý humanista VlastaXZY
Nie som si istá, čo potrebuje poisťovňa. Poisťovňa nepotrebuje k uzavretiu poistky kúpnu zmluvu? Stačí jej kópia technického preukazu? To je všetko?

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
V poisťovni osoba A (predávajúci) na základe potvrdenia o odhlásení (prepisu) vozidla zruší poistku k dňu prepisu, osoba B (kupujúci) na základe noveho TP (OEV) v poisťovni uzavrie PZP - jednoduché. Žiadna zmluva nie je potrebná, poisťovne poisťujú PZP na základe OEV (TP).

Aké doklady odovzdať kupujúcemu pri predaji auta?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.