Zavrieť

Porady

Úmrtie dediča pred skončením dedičského konania, zadĺžený dedič a nesvojprávny dedič

Dobrý deň. Mám vskutku hlavu v smútku. V apríli minulého roka zomrela babka a ešte pred realizáciou dedičského konania aj moja matka. Notárka však previedla polovičku majetku po babke na už nežijúcu matku v zmysle "1/2 patrí do dedičstva po mŕtvej". Súd jej to na 3. krát odklepol. Ide o správny postup? 3 krát sme sa zúčastnili toho konania (deti), ako nasledujúci dediči, ale v Uznesení majetok rozdelený nebol.

Jeden z dedičov je nesvojprávny. Ťažko povedať, či sa dožije ďalšieho dedičského konania (po mame). Je v Ústave, ktorý je pod Občianskym združením. Môže po ňom dediť ústav ako PO alebo skôr súrodenci, aj keď sú všetci nevlastní?

Posledná vec. Byt po mame bol predmetom dedičského konania pred 4 rokmi, kedy zomrel jej manžel. Polovička tohto bytu je v spoluvlastníctve jeho 5 detí, ich spoločného 1 dieťaťa (nesvojprávneho) a mojej matky, ktorá mala zároveň druhú polovicu. Jeden spoluvlastník, ktorý má 1/14 z bytu má už na katastri zápis v Liste vlastníctva od dvoch exekútorov, ktorí si na jeho podiel nárokujú. Ja v tomto byte žijem s malou dcérkou, som na rodičovskej dovolenke. Nemôžem byť predať, nemôžem si vziať úver, ale o byt nechcem prísť....nemala by som kam ísť. Máte nejaký návrh, ako z tohto dedičského kolotoča nejako vyjsť so zdravou kožou?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    k prvej otázke: Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa (§ 460 obč.z.).
    To znamená, ak bola mama v čase babkinej smrti živá, zdedila svoj podiel, aj keď si ho neužila a nemala ho na papieri. Stalo sa to jej majetkom, ktorý teraz dedíte vy.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    rodina1, Tamila, arizona, Lubaba, Ice dive, Stefan2005, Danielle369
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    denkolc Pozri príspevok
    "Ak niektorý z dedičov zomrel pred skončením konania o dedičstve, treba na jeho mieste konať s jeho dedičmi, a ak takých dedičov niet, treba konať so zástupcom štátu." . Ibaže čo to znamená? Ja si myslím, že kľudne to mohla notárka už vtedy rozpracovať tak, že polovičku majetku po babke napísať na strýka a druhú polovičku rozdeliť medzi troch nasledujúcich dedičov. A na základe toho sme už mohli byť zapísaní v katastri a nie čakať na ďalšie dedičské konanie, keďže, ako som písala, jeden z nás sa ho nemusí dožiť a tým pádom sa to zase celé skomplikuje...Čo myslíte Vy?
    Veď oni s vami aj konali. Nemôžu sa však súčasne vykonávať dve dedičské konania. Majetok po babke patrí mame, ktorá však stratila dedičskú spôsobilosť, preto prešiel do dedičstva po nej. Nemusí byť isté, že ste dedičmi iba vy tri deti, alebo práve vy. Mama mohla zanechať závet, čo sa bude zisťovať až v dedičskom konaní po nej.

    V našom občianskom zákonníku je dedičstvo obsiahnuté veľmi stroho. O čo sa dá oprieť, že dedičstvo sa nadobúda smrťou - v tom okamihu ste dediť vy traja nemohli, dedičom bola matka. Matka sa dedičstva nevzdala (aj keď nemala na to čas), teda ani z tohto dôvodu neprešlo na vás právo dedičov. Zákon jednoducho taký postup neumožňuje. Ty si čítala asi len nejaký komentár.

    Niekedy je veľmi dôležité a ťažké zisťovať, kto je dedičom. Napr. ak pri havárii zahynú maželia, zisťuje sa či jeden druhého prežil aspoň o pár sekund (ak sa to zistiť dá). Ak by manžel prežil manželku o nejakú schvíľu, dedil by on po nej a potom po ňom jeho dedičia. To môže obrať o časť dedičstva napr. deti manželky z prvého manželstva. Ak by sa nedokázalo, kto zomrel skôr, vtedy nastupujú všetci dedičia (nedelí sa BSM).

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Stefan2005, Katy a R, arizona, terezamaria, Lubaba, rodina1
    6

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    denkolc Pozri príspevok
    Dobrý deň. Mám vskutku hlavu v smútku. V apríli minulého roka zomrela babka a ešte pred realizáciou dedičského konania aj moja matka. Notárka však previedla polovičku majetku po babke na už nežijúcu matku v zmysle "1/2 patrí do dedičstva po mŕtvej". Súd jej to na 3. krát odklepol. Ide o správny postup? 3 krát sme sa zúčastnili toho konania (deti), ako nasledujúci dediči, ale v Uznesení majetok rozdelený nebol.

    Jeden z dedičov je nesvojprávny. Ťažko povedať, či sa dožije ďalšieho dedičského konania (po mame). Je v Ústave, ktorý je pod Občianskym združením. Môže po ňom dediť ústav ako PO alebo skôr súrodenci, aj keď sú všetci nevlastní?

    Posledná vec. Byt po mame bol predmetom dedičského konania pred 4 rokmi, kedy zomrel jej manžel. Polovička tohto bytu je v spoluvlastníctve jeho 5 detí, ich spoločného 1 dieťaťa (nesvojprávneho) a mojej matky, ktorá mala zároveň druhú polovicu. Jeden spoluvlastník, ktorý má 1/14 z bytu má už na katastri zápis v Liste vlastníctva od dvoch exekútorov, ktorí si na jeho podiel nárokujú. Ja v tomto byte žijem s malou dcérkou, som na rodičovskej dovolenke. Nemôžem byť predať, nemôžem si vziať úver, ale o byt nechcem prísť....nemala by som kam ísť. Máte nejaký návrh, ako z tohto dedičského kolotoča nejako vyjsť so zdravou kožou?

    Ďakujem!
    no je to naozaj zamotaný kolotoč...
    takže pekne po poriadku:
    1. ústav, kde je nesvôjprávny dedič dediť nemôže nič... skôr je to o tom, že tento nesvôjprvány dedič by mal mať súdom určeného opatrovníka, ktorý by dohliadal a rohodoval o nakladaní s jeho majetkom...
    2. dôležité je vedieť či tých 5 nevlastných detí bolo matkou osvojených... ak nie tak matkinú polovicu bytu dedia len jej deti t.j. vy a nesvojprávne dieťa každý jednu polovicu (1/4 k celku)
    3. to, že má jeden z vlastníkov exekúciu na svoju 1/14 - bolo by asi najideálnejšie ak sa dá, túto vyplatiť a zväčšiť si tak svoj podiel, avšak je dosť málo pravdepodobné, že by sa exekútorovi podarilo danú časť nehnuteľnosti predať niekomu inému ako súčasnému vlastníkovi... iba ak tak možno nejakému špekulantovi...

    denkolc je offline (nepripojený) denkolc

    denkolc
    Mária, ďakujem aj Vám za reakciu....toto viem, že to zdedila...skôr som chcela vedieť, že prečo jej polovičný podiel neprededili priamo na nasledujúcich dedičov, ktorí boli prítomní na dedičskom konaní.
    Čiže presnejšie: babka zomrela v apríli, mama v júli. V septembri sa konalo dedičské konanie po babke, kde sme boli privolaní. V Uznesení sa uvádza, že sme tam síce boli, ale babkin majetok bol rozdelený len na dve časti. Na mamu a jej brata. S tým, že mamina polovica "bude predmetom dedičského konania". Nie som právnik, ale v ak som nahliadla do Občianskeho zákonníka, uvádza sa tam, že cit.: "Ak niektorý z dedičov zomrel pred skončením konania o dedičstve, treba na jeho mieste konať s jeho dedičmi, a ak takých dedičov niet, treba konať so zástupcom štátu." . Ibaže čo to znamená? Ja si myslím, že kľudne to mohla notárka už vtedy rozpracovať tak, že polovičku majetku po babke napísať na strýka a druhú polovičku rozdeliť medzi troch nasledujúcich dedičov. A na základe toho sme už mohli byť zapísaní v katastri a nie čakať na ďalšie dedičské konanie, keďže, ako som písala, jeden z nás sa ho nemusí dožiť a tým pádom sa to zase celé skomplikuje...Čo myslíte Vy?

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    denkolc Pozri príspevok
    Mária, ďakujem aj Vám za reakciu....toto viem, že to zdedila...skôr som chcela vedieť, že prečo jej polovičný podiel neprededili priamo na nasledujúcich dedičov, ktorí boli prítomní na dedičskom konaní.
    Čiže presnejšie: babka zomrela v apríli, mama v júli. V septembri sa konalo dedičské konanie po babke, kde sme boli privolaní. V Uznesení sa uvádza, že sme tam síce boli, ale babkin majetok bol rozdelený len na dve časti. Na mamu a jej brata. S tým, že mamina polovica "bude predmetom dedičského konania". Nie som právnik, ale v ak som nahliadla do Občianskeho zákonníka, uvádza sa tam, že cit.: "Ak niektorý z dedičov zomrel pred skončením konania o dedičstve, treba na jeho mieste konať s jeho dedičmi, a ak takých dedičov niet, treba konať so zástupcom štátu." . Ibaže čo to znamená? Ja si myslím, že kľudne to mohla notárka už vtedy rozpracovať tak, že polovičku majetku po babke napísať na strýka a druhú polovičku rozdeliť medzi troch nasledujúcich dedičov. A na základe toho sme už mohli byť zapísaní v katastri a nie čakať na ďalšie dedičské konanie, keďže, ako som písala, jeden z nás sa ho nemusí dožiť a tým pádom sa to zase celé skomplikuje...Čo myslíte Vy?
    Len taká otázka, babka bývala niekde na strednom alebo východnom Slovensku?
    Naposledy upravil doktor23 : 13.06.11 at 15:27

    Úmrtie dediča pred skončením dedičského konania, zadĺžený dedič a nesvojprávny dedič

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.