Zavrieť

Porady

Ako sa počítal prevodný kurz SKK na Euro.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zdravím poraďákov.

Bol som na poznávacom zájazde v Ríme. V tedy sme neboli v eurozóne. Teraz som sa vrátil z poznávacieho zájazdu z Paríža.

Obidva poznávacie zájazdy boli fajn. Ale zistil som, že aj keď sme v eurozóne stále sme iba "chudobnými príbuznými". Toto poznanie vychádza z toho, že pre občana zo Slovenska, Česka a podobne je cena za bežné nákupy turistu ako káva, pitný režim, stravovanie ozaj drahé. Tieto ceny sú pre nás vysoké, lebo naše príjmy sú menšie ako občanov starej Európy. Vychádza mi to tak, že ak by bol zameniteľný kurz 10 Sk za 1 Euro bolo by to O.K.

Mám zato, že stará Európa nás potrebovala, aby sme pre nich robili produkciu za naše kurzom zdecimované mzdy. Výsledky priemyselnej produkcie ako autá biela a čierna technika aj textil si u nás aj inde v Európe kúpime za minimálne rozdielne ceny, ale z našich kurzom zdecimovaných miezd.

Neštudoval som národohospodársku ekonomiku a preto nechápem ako sa stanovil prevodný kurz 30,126 ktorý nás tlačí do polohy chudobného príbuzného.

Po návrate domov mám dobrý pocit, že ozaj v ničom nezaostávame za starou Európu. Skôr naopak požiadavky na vybavenie reštaurácií sociálnymi zariadeniami na Slovensku niekoľkonásobne prekračujú štandard toho čo som videl v Paríži. Tým chcem povedať, že robíme veľké pokroky, ale za akú vysokú cenu. Nebol som ešte v Portugalsku ani v Grécku ale plne chápem túto vládnu garnitúru, že odmieta aby sme financovali ich ekonomické problémy.

Ak ma niekto nasmeruje na zdroj informácií kde sa dočítam ako sa počítajú zameniteľné kurzy budem mu povďačný.

Ďakujem.

apo
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

SITA
4. 7. 2008
Návrh konverzného kurzu na úrovni 30,1260 SKK/EUR podľa agentúry Bloomberg potvrdili tri zdroje oboznámené s týmto odporúčaním komisie
BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Európska komisia údajne navrhuje konverziu slovenských korún na euro pri prechode na spoločnú európsku menu v januári budúceho roka pri kurze 30,1260 SKK/EUR a odmietla tak snahy slovenskej vlády o silnejší konverzný kurz. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním na tri anonymné zdroje oboznámené s týmto odporúčaním. Konverzný kurz by tak mal byť na rovnaký ako centrálna parita, ktorú v máji európske autority posunuli na spodnú hranicu dovtedajšieho fluktuačného pásma.

Takýto návrh by ignoroval požiadavky Slovenska, ktoré chcelo vstúpiť do eurozóny so silnejším kurzom koruny, čo by pomohlo bojovať proti rastu inflácie. Predseda vlády Robert Fico pritom 28. júna v relácii Slovenského rozhlasu uviedol, že by privítal konverzný kurz silnejší ako súčasná centrálna parita. Pár dní na to však dodal, že už posunutie centrálnej parity na spodnú hranicu pásma, v ktorom sa kurz mohol dovtedy pohybovať, bolo veľkým úspechom. Ministri financií krajín Európskej únie pritom definitívny konverzný kurz oznámia po ich rokovaní 8. júla. Slovenská vláda zatiaľ nekomentovala, či by tento návrh komisie akceptovala, minister financií Ján Počiatek sa k návrhu vyjadriť odmietol.

Centrálna parita slovenskej koruny v systéme výmenných kurzov ERM II, teda stredový kurz od ktorého sa môže koruna oboma smermi odchýliť maximálne o 15 %, sa posunula 28. mája po zatvorení devízových trhov na dovtedajšiu spodnú hranicu pásma 30,1260 SKK/EUR. Posledná parita sa pritom aj medzi ekonómami často označuje ako pravdepodobná hodnota konverzného kurzu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

mozeme byt radi, ze kurz nebol 45 SKK za EUR, aky sme ho zazili v istych casoch
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zaujíma ma mechanizmus podľa ktorého sa kurz určí.

Poznáme zaujímavé prepočty, že ako dlho sa msí bitť na 1 kg chleba.
Ako dlho sa robí na nejaký iný tovar, ktorý je dobrým porovnávacím artiklom.

Svetoví ekonómovia, ktorí kurzy stanovujú sa riadia nejakou všeobecne platnou definíciou. Ak niekto má takýto text chcel by som ho poznať, nech sa poučím prečo je to tak spravodlivé, že sme len chudobní príbuzní.

apo
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ja mam taky pocit, ze co sa tyka Slovenska, staci si skocit v Monaku na jachtu s nejakymi clenmi zaujmovych skupin
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Môj názor je taký, že problém v kurze nie je. Problém je skôr v platoch a životnej úrovni, ktorá je 3-4x vyššia ako v EÚ.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Braňo Pozri príspevok
Môj názor je taký, že problém v kurze nie je. Problém je skôr v platoch a životnej úrovni, ktorá je 3-4x vyššia ako v EÚ.

Čo je životná úroveň.

Ja si pod týmto pojmom predstavujem súhrn všetkého čo mi štát dáva a toho čo si dokážem kúpiť za zarobené peniaze pričom tento príjem je nejakým priemerom.

Štát môže rozdávať len to čo nadobudol v minulosti, alebo je výsledkom hodnoty domáceho produktu. To že Veľká Británia, Francúzsko má vysokú životnú úroveň môže vyplývať aj z hodnôt, ktoré krajiny nadobudli z kolónií. Nemecko nemalo kolónie a po vojne začínalo zrejme z dosť nízko položenej latky. Takže životná úroveň je o tom čo sa danej krajine generuje. V Československu a hlavne na Slovensku zanikli strojárske fabriky ktoré produkovali finálne výrobky ťažkého strojárenstva. Dnes tieto fabriky produkujú komponenty pre finálne produkty made in stará Európa. Možno, že toto je odpoveď prečo bol stanovený kurz nie 10 Sk za 1 Euro ale 30,126 Sk za 1 Euro. Na Slovensku máme malú pridanú hodnotu na tom čo vyprodukujeme a zvyšujeme pridanú hodnotu produkcie v starej Európe.

apo
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

braňo, chcel si povedať že je u nás 3 - 4 x nižšia ako v EÚ /resp. že v EU je 3-4 x vyššia ako u nás.../

A zadávateľovi témy - ak už hovoríme o:
...aby sme pre nich robili produkciu za naše kurzom zdecimované mzdy...
tak pre zahraničie sme boli "lacnejší" keď sme mali korunu ako teraz, keď máme euro...
Pri importe je to "naopak".
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nandrolon Pozri príspevok
braňo, chcel si povedať že je u nás 3 - 4 x nižšia ako v EÚ /resp. že v EU je 3-4 x vyššia ako u nás.../

A zadávateľovi témy - ak už hovoríme o:
...aby sme pre nich robili produkciu za naše kurzom zdecimované mzdy...
tak pre zahraničie sme boli "lacnejší" keď sme mali korunu ako teraz, keď máme euro...
Pri importe je to "naopak".
Otvoril som tému ako bol stanovený kurz.
Či sme boli ozaj lacnejší vtedy keď sa obchody prepočítavali z koruny na euro oproti tomu ako je to teraz ja ozaj neviem a domnievam sa že to nevieš ani Ty. Je to iba tvoj názor. Skús byť konkrétnejší.

V predchádzajúcom príspevku som zareagoval na názor že kurz je zrkadlom životnej úrovne. Tento názor je možné akceptovať a pokúsil som sa túto tézu použiť na zdôvodnenie prečo a ako by mohla výška životnej úrovne ovplyvňovať stanovený kurz. Či životná úroveň je vyššia 3x alebo 4x možno 2x je v tejto diskusii úplne jedno nakoľko sa snažíme dopracovať k odpovedi čo môže a ako môže vplývať na výšku kurzu.

Skús takto prispieť do diskusie.

Ešte zdôvodním, že ako som sa dostal zo životnej úrovne na pridanú hodnotu produkcie v danej krajine. Čím vyššia úroveň priemyslu tým je vyššia pridaná hodnota v produkcii danej krajiny a nejakým pomerom sa to zrejme prejaví aj v životnej úrovni.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 14.06.11 at 17:41
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ak firma predala výrobky za 10 mil. korún do zahraničia, tak partnera v zahraničí to stálo pred r. 2009 povedzme 263157 eur /ak počítam kurz 1 eur=38 Skk - bol aj 40 Skk/.
Ak v dnešnej dobe firma predá výrobky za 331939 eur /čo je presne rovnakých 10 mil. Skk kurzom 30,126/ tak zahraničný partner musí zaplatiť 331939, teda ak ideme na to čisto hypoteticky a nezohľadňujeme infláciu, tak teraz zaplatí viac o 68782 eur viac ako keby bol kurz namiesto 30,126 stanovený na 38,0.
o tých násobkoch braňovi som písal preto, lebo urobil preklep a jeho príspevok doslovne tento:"Problém je skôr v platoch a životnej úrovni, ktorá je 3-4x vyššia ako v EÚ." hovorí že na SK je 3-4x vyššia životná úroveň ako v EÚ, hovorím preklep...

PS: ale každý vieme že tu prevažuje import nad exportom a to nás stojí väčšie peniaze ako prv, lebo zahraničný tovar je pre nás momentálne drahší pri kurze 30,126 ako by bol pri kurze povedzme 40 Skk.
A ďalšia vec je že európa si niekde musí držať svoje "smetisko", teda dovážajú sa k nám potraviny, ktoré by sa museli napr. v rakúsku alebo nemecku likvidovať a u nás sa veselo predávajú v akcii v supermarketoch...
To, čo nevyhovuje predpisom a chemickým zložením u nás, ide na ukrajinu a ďalej.
Proste výrobok XYZ kúpený v rakúsku nie je kvalitatívne rovnaký s totožným výrobkom XYZ kúpeným u nás a určeným pre slovenský trh.
Naposledy upravil Nandrolon : 14.06.11 at 17:56
0 0
Krach66 Krach66

Krach66 je offline (nepripojený) Krach66

Snaha o vysoky konverzny kurz je odovodneny v dvoch pripadoch. Pre miliardarov bolo vyhodne, ze dokazali nakupit co najviac v novej mene. Napriklad, ak ste mali zaujem kupit automobilku Porsche. Ostatnym ostal dobry pocit, ze nasa vlastna mena je hodnotnejsia ako cena papiera, na ktory sa mena tlacila.
Nespominam zaujmy zahranicnych dovozcov, na ktorych mi nezalezi.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Krach66 Pozri príspevok
Snaha o vysoky konverzny kurz je odovodneny v dvoch pripadoch. Pre miliardarov bolo vyhodne, ze dokazali nakupit co najviac v novej mene. Napriklad, ak ste mali zaujem kupit automobilku Porsche. Ostatnym ostal dobry pocit, ze nasa vlastna mena je hodnotnejsia ako cena papiera, na ktory sa mena tlacila.
Nespominam zaujmy zahranicnych dovozcov, na ktorych mi nezalezi.

Neporozumel som príkladu s nákupom drahej investície v zahraničí. Skús to rozviesť asi som menej chápavý.

apo
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

APO:
mám dojem že viac toho nechápeš, už mi to bolo jasné aj z tvojho prvého príspevku a potvrdil som si to vtedy keď si aj mne napísal že to zrejme neviem, ale princíp by už mal chápať prvák na ekonomickej škole...
Mimochodom čakáš že ti tu niekto napíše nejaký vzorec A+B/100*C že takto sa "stanovuje konverzný kurz"?
Sú to všetko niekoľko mesačné až ročné dohovory na medzinárodnej pôde kde vstupuje milión faktorov + rôzne lobistické skupiny a osobitné záujmy jednotlivých krajín.
Ak by to fungovalo tak ako si niekto predstavuje že sa stanoví kurz 5,00 tak by bola rázom priemerná mzda 4500 eur a potom by sme už boli všetci bohatí viac ako nemci + rakúšaci dokopy...
ale takto to bohužiaľ nefunguje.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nandrolon Pozri príspevok
Ak firma predala výrobky za 10 mil. korún do zahraničia, tak partnera v zahraničí to stálo pred r. 2009 povedzme 263157 eur /ak počítam kurz 1 eur=38 Skk - bol aj 40 Skk/.
Ak v dnešnej dobe firma predá výrobky za 331939 eur /čo je presne rovnakých 10 mil. Skk kurzom 30,126/ tak zahraničný partner musí zaplatiť 331939, teda ak ideme na to čisto hypoteticky a nezohľadňujeme infláciu, tak teraz zaplatí viac o 68782 eur viac ako keby bol kurz namiesto 30,126 stanovený na 38,0.
o tých násobkoch braňovi som písal preto, lebo urobil preklep a jeho príspevok doslovne tento:"Problém je skôr v platoch a životnej úrovni, ktorá je 3-4x vyššia ako v EÚ." hovorí že na SK je 3-4x vyššia životná úroveň ako v EÚ, hovorím preklep...

PS: ale každý vieme že tu prevažuje import nad exportom a to nás stojí väčšie peniaze ako prv, lebo zahraničný tovar je pre nás momentálne drahší pri kurze 30,126 ako by bol pri kurze povedzme 40 Skk.
A ďalšia vec je že európa si niekde musí držať svoje "smetisko", teda dovážajú sa k nám potraviny, ktoré by sa museli napr. v rakúsku alebo nemecku likvidovať a u nás sa veselo predávajú v akcii v supermarketoch...
To, čo nevyhovuje predpisom a chemickým zložením u nás, ide na ukrajinu a ďalej.
Proste výrobok XYZ kúpený v rakúsku nie je kvalitatívne rovnaký s totožným výrobkom XYZ kúpeným u nás a určeným pre slovenský trh.
Dobre,

hľadajme odpoveď na otázku ako vplývala prevaha importu nad exportom v našej krajine na výšku konverzného kurzu.

A hlavne ako táto prevaha znižuje našu životnú úroveň ak sme sa zjednotili na tom, že výška životnej úrovne determinovala konverzný kurz.

Môj pohľad na prevahu importu nad exportom.
Tento pomer určuje aj pridaná hodnota produktov ktoré prekračujú naše hranice. Naša krajina má svoju spotrebu. Domnievam sa, že objem spotreby zabezpečeného importom neurčuje pomer medzi naším exportom a importom. Jednoducho dovezieme to čo doma nemáme. Pre nás nevýhodný pomer je daný nízkou pridanou hodnotou našej produkcie.

V globálnom trhu keď spotrebný tovar vyrába hlavne Čína, predstava že niekto triedi tovar pre strednú a západnú Európu je na hlinených nohách.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nandrolon Pozri príspevok
APO:
mám dojem že viac toho nechápeš, už mi to bolo jasné aj z tvojho prvého príspevku a potvrdil som si to vtedy keď si aj mne napísal že to zrejme neviem, ale princíp by už mal chápať prvák na ekonomickej škole...
Mimochodom čakáš že ti tu niekto napíše nejaký vzorec A+B/100*C že takto sa "stanovuje konverzný kurz"?
Sú to všetko niekoľko mesačné až ročné dohovory na medzinárodnej pôde kde vstupuje milión faktorov + rôzne lobistické skupiny a osobitné záujmy jednotlivých krajín.
Ak by to fungovalo tak ako si niekto predstavuje že sa stanoví kurz 5,00 tak by bola rázom priemerná mzda 4500 eur a potom by sme už boli všetci bohatí viac ako nemci + rakúšaci dokopy...
ale takto to bohužiaľ nefunguje.
Ak je to tak ako hovoríš mali sme zostať v RVHP a držať sa zameniteľného rubla.

Celkom tak ako to s nadsázkou píšeš to určite nie je.

apo
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

No tak nemyslel som rovno že umelohmotné tričko z pet-fliaš je inej kvality u nás ako v rakúsku.

Napríklad potraviny, čokolády Milka, med atď.

prevaha importu nad exportom je "aj" preto, že na SK sa komplet zastavila výroba takmer vo všetkých veľkých podnikoch a tým pádom ani nemáme "čo" vyvážať. Ak by sme aj chceli vyvážať, je to otázka konkurencieschopnosti, nakoľko napr. poľnohospodárska výroba je v niektorých krajinách EU štátom dotovaná viac ako u nás a ak sa to premietne do cien, my môžeme ísť rovno do riti, nakoľko to od nás nikto nekúpi.

už v socializme bol rozdiel medzi škodovkami dodávanými do nemecka, rakúska, ruska a na náš domáci trh.

To isté bolo aj v 90-tich rokoch s felíciami, kde do nemecka išli úplne v inej výbave, preto aj v rokoch 2000 a viac si ľudia kupovali felície z nemecka, nakoľko boli v oveľa lepšom stave a nesúviselo to iba s cestami, ale aj s výbavou, úpravou a drobnými výrobnými "nedostatkami".
Domnievam sa že dnes to bude +- podobné.

pre mňa ako zamestnanca, ktorý dostáva výplatu od slovenskej firmy je tento kurz viac ako dobrý, nikdy som nemyslel že pôjde pod 35,00 - možno ak by bola iná vláda, bol by kurz aj 40,00.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

keď už sme pri tom eure, ja som ho chcel medzi prvými. lebo som si dokázal všetko prepočítať a vedel som, že pre mňa, manželku a rodinu to bude výhodnejšie ako slovenská koruna, ostatní ma nezaujímajú...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja si tiež nesťažujem, že máme Euro. Nemal som v banke milión, ktorý by sa mi scvrkol a nemal som ani nastrkané prehnane veľké peniaze do životných poistiek, ktoré po prechode na Euro stratili na svojej hodnote. Pred 10 rokmi keď už bolo zrejmé, že Euro nás neminie som drahé poistky zmrazil a nechal tak, lebo ich platenie by bolo nalievaním vody do mora.

Dnes mám dilemu z toho, že sme v eurozóne a pre "obyčajných ľudí" sa v podstate nič nezmenilo. Ozaj som očakával, že keď vycestujem do západnej európy nebude pol litra pitnej vody stáť 2 Eurá, čapované pivo 6 Euro, plnená šiška lekvárom v motoreste pri dialnici 2,5 Euro.

Mne to pripadá ako keby západná Európa mala svoju menu oproti nám postihnutú infláciou. Na Slovensku si za na Slovensku zarobené peniaze kúpim toľko isto šišiek ako Nemec v Nemecku za jeho v Nemecku zarobené peniaze. Ale Slovák v Nemecku si za na Slovensku zarobené Eurá kúpi 5x menej šišiek.

Je to normálne. Môj názor je ten, že je to dôsledkom nespravodlivo určeného konverzného kurzu.

Túto tému som nechcel otvoriť polemikou o cene jednej vysmaženej šišky plnej lekvárom ale nakoniec som sa sem dostal.

Prečo je to tak?

apo
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

ty nechápeš do riti že ten milión v banke v korunách ti po prejdení na euro ešte narástol /ale nie že tam budeš mať väčšie číslo, ale ich reálna hodnota/, nakoľko pred zmenou si si za ten milión mohol kúpiť iba 4166 čapovaných pív v nemecku a po zmene si už kúpiš 5532 načapovaných pív v nemecku.
problém by bol vtedy, ak by si mal v banke milión, ale EUR, vtedy by si po zmene meny na euro na nich jednoznačne stratil !!!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nandrolon Pozri príspevok
ty nechápeš do riti že ten milión v banke v korunách ti po prejdení na euro ešte narástol /ale nie že tam budeš mať väčšie číslo, ale ich reálna hodnota/, nakoľko pred zmenou si si za ten milión mohol kúpiť iba 4166 čapovaných pív v nemecku a po zmene si už kúpiš 5532 načapovaných pív v nemecku.
problém by bol vtedy, ak by si mal v banke milión, ale EUR, vtedy by si po zmene meny na euro na nich jednoznačne stratil !!!
neriešme hypotetický milion v banke, lebo "obyčajní ľudia" ho v banke pri vstupe do eurozóny nemali.

Riešme to, že z platu celkom dobre zarábajúceho stredoškoláka 20.000 Sk zostalo 663,87 Euro
Upratovačka v Rakúsku zarobí 1.200 Euro.

Ak by bol konverzný kurz 10 Euro potom by celkom dobre zarábajúci stredoškolák ma plat 2.000 Euro čo by ho držalo na vyššej úrovni ako upratovačaka s platom 1.200 Euro.

Ak by boli takéto platy na Slovensku potom by aj na Slovensku mohla šiška stáť 2,5 Euro a pivo 6,0 Euro.

Skús dať odpoveď kde je príčina tohoto stavu. Prečo konverzný kurz naše zárobky zdegradoval hlboko pod minimálne mzdy Západnej Európy. Chvála nášmu trhu sa ceny základných potrieb prispôsobujú našim zárobkom ale zároveň nás izolujú od západnej Európy, lebo s našimi zárobkami sa "obyčajní ľudia" v západnej Európe necítia dobre tak ako to bolo pred 20 ako to bolo aj pred 40 rokmi.


Takže otvorili sa nám dvere na Západ, ale chodiť na kávu do Viedne môžu iba vyvolení. Domnievam sa, že je to dôsledok konverzného kurzu.

apo
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

1. je to o vyspelosti jednotlivých krajín, mne by stačilo aby sme mali životnú úroveň ako česi.
2. konverzný kurz nedegradoval naše platy, platy ostali rovnaké ba ešte si na západe kúpiš viac teraz za 663,87 eur ako v minulosti za 20 tisíc Sk...

- sú bohatšie krajiny, aj chudobnejšie, kto by u nás pracoval pomaly za mysku ryže ako v číne ??
- človek má chuť sa vždy porovnávať iba s lepším, ale akosi zabúda že sú aj z nižším platom.
- konverzný kurz môže byť iba taký, na ktorý štát "má", to si rovno vytlačme ďalších 100 miliárd eur v bankovkách, rozdajme si ich navzájom a budeme všetci spokojní.
- myslíš že mňa neserie keď viem o jednej dôchodkyni v rakúsku na vozíčku, ktorú opatruje švagriná a má dôchodok 3800 eur/mesačne? - ak by som sa mal týmto zaoberať tak sa zbláznim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať