Zavrieť

Porady

Ako dostať pozemok na LV

Dobrý deň,
potrebujem poradiť s problémom ohľadne pozemku (role). Poprípade poradiť nejakého fakt dobrého právnika, ktorý nie len hovorí, ale aj koná.
Ja to riešim už od roku 2007, boli okolo toho zmätky.
Jedná sa o pozemok ( označím ho X) po mojom pradedovi, ktorý ho dostal z konfiškátu ako zámenu za svoj vlastný pozemok. Mám prídelovú listinu, konečný prídelový plán. Ďalej mám zápis o tom, že sa pradedo vzdáva tohto pozemku v prospech svojich detí, Záznam o zmene – Protokol o zmene v evidencii pôdy, kde dáva tento pozemok ( X )môj pradedo do úžitku môjmu dedovi. Následne bola vykonaná zmena v evidencii pôdy. Bohužial som zistila, že tú parcelu má vydržanú už niekto iný od roku 2006. Neviem ako sa mu to mohlo podariť, ale v SR je všetko možné.
Dedo mal v užívaní (podľa katastra) pozemok ( Y )o niekoľko metrov ďalej, pod iným číslom. Platil zaň dane (zisťovala som to na meste). Toto číslo ( Y )bolo zapísané na prídelovej listine rukou a ceruzou, na vrchu prídelovej listiny zapísaná Zámena, viď spisy ČSL. Mysleli sme si, že to je tá zámena a tak sme sa celý čas orientovali na ten pozemok. Až koncom min. roka som zistila v archíve, že zámena bola za úplne iný pozemok (za pradedov vlastný, ako som písala vyššie) L.
Takže keď sme ešte toto nevedeli, tak sme dali na súd riešiť pozemok Y, kde nám prišlo vyjadrenie, že dedo je len užívateľ a na pradeda je evidovaná nehnuteľnosť (čiže ten pozemok Y). Neviem ako súd k tomu dospel. ???? Riešila som to aj s geodetom, ktorý mi doporučil riešiť tento problém cez ROEP. Tam mi pani oznámila, že ten pozemok Y je podľa prídelovej listiny už zapísaný na niekoho iného. Na meste mi oznámili, že s tým nič nemajú (myslím ROEP – komisia).
Ja neviem, či sa stala chyba pri zameriavaní pozemkov, alebo kde.
Vymenila som už dve notárky, ktoré chceli stále len samé nové dokumenty, už neviem kde som ich mala hľadať. Na katastri kvôli identifikácii parcely chceli prídelový plán (ten som mala) s grafickou aj textovou časťou. Grafickú časť som nedokázala zohnať – že mám hľadať v Národnom archíve, keď v mestkých nie je. Ďalšia rada bola, že sa mám pokúsiť o vydržanie pozemku Y, najsť dvoch svedkov, dať urobiť geometrický plán na ten pozemok Y. Čo keď to napadne na súde ten človek, ktorý ho bude mať cez ROEP napísaný na svoje meno, aj keď my sme ho užívali. Alebo mám napadnúť ja na súde toho človeka, ktorý si vydržal pozemok X (po pradedovi) ??????
Neviem čo s tým už mám robiť.
Vopred ďakujem za každú, čo i len malú radu. Hlavne za poradenie nejakého dobrého právnika.
Zuzana
Naposledy upravil zuzka32 : 17.06.11 at 05:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mohli ste pozemok vydržať, nie sa súdiť. Teraz už vlastne nie si v dobrej viere, že vám pozemok patrí. Avšak, môžeš dokazovať, že minimálne 10 rokov ste v dobrej viere boli, teda ste to vydržali. Keby si sa to totiž dozvedela v priebehu vydržacej doby, tá by sa prerušila.

    Konštitutívny právny účinok pre vznik vlastníckeho práva držiteľa veci má uplynutie vydržacej doby. Vydržacia doba začala plynúť od momentu dobromyseľného uchopenia držby veci. Vydržacia doba 10 rokov musí byť nepretržitá, bez prerušenia. Nepretržitá je aj vtedy, ak sa počas nej zmení oprávnený držiteľ (napr. dedením).
    Neviem, odkedy ste pozemok ako oprávnení držitelia užívali, ale pozri aj § 865 ods. 3 obč. zákoníka.

    S tým ROEP môžu byť aj nemusia problémy, moc sa nevyznám, ako to prebieha a čo sa počas toho v ktorej fáze dá robiť, čo je zastavené. O vydržanie sa však pokúsiť musíš. Niekedy sa vyžaduje súhlas toho, kto je ako vlastník v poslednom zápise vedený.
    Kedže vydržaním sa nadobúda vlastníctvo bez ďalšieho, samotným uplynutím vydržacej doby bez toho, aby bol k tomu potrebný ďalší právny úkon či rozhodnutie, notár by ti to mal osvedčiť. Aký postoj zaujal starosta obce? Správa katastra po osvedčení by to zapísať mala tiež.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    alla66, terezamaria, drobeceva, zuzka32, Lubaba, rodina1, bea
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mali ste v užívaní ten pozemok v dobrej viere 10 rokov? Ak áno, máte vlastníctvo vydržané. Otázkou skutočne je, ako to dostať do katastra.
    Skús dať vydržanie normálne osvedčiť notárovi a potom do katastra. Ak ti to z nejakého dôvodu neurobia, daj určovaciu žalobu na súd a tam dokazuj vaše vlastníctvo získané vydržaním - tak, ako to robíš tu.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    alla66, terezamaria, drobeceva, Danielle369, Ajk&, rodina1
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vydržanie predstavuje originálny spôsob nadobudnutia práva. Ak pozemok vydržal, stal sa vlastníkom, pôvodné vlastníctvo zaniklo. Je to akoby špeciálny prípad premlčania, s tým už nič neurobíte.
    Hereditas S týmto názorom (aj keď je z roku 2011) si dovolím hlboko nesúhlasiť. Ak sa preukáže, že nebol oprávneným držiteľom v zmysle §130 ods. 1 a §134 ods. 1 Obč. z. nemôže nehnuteľnosť platne vydržať. A svojho práva sa vlastník vie, môže a mal by sa dovolať na súde (ak je po roep)

    Ani zákon 180/1995 nevylučuje domáhať sa vlastníckeho práva na súde urč. žalobou a to dokonca už priznaného vydržania rozhodnutím správneho orgánu (rozumej rozhodnutie o vydržaní v rámci roep) §11 ods. 11 " Nadobudnutie vlastníctva vydržaním na základe rozhodnutia vydaného podľa odseku 1 sa zapíše do registra. Tým nie je dotknuté právo iných osôb domáhať sa určenia vlastníctva na súde"

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prines notárke všetko čo žiada. keď ti to neurobí, podaj na súd.
    Tu ti prikladám ten zákon, čo je o ROEP. Neviem, v akej sú fáze, ale mali by s tvojimi dokladmi pracovať. Ak nechcú, nech to rieši súd.

    v.v je offline (nepripojený) v.v

    v.v
    Vydržanie pozemku X je možné napadnúť súdne, vydržanie pozemku Y, ak už je ROEP ukončený bude problém, tam by mali dať súhlas vlastníci terajší, prípadne ich potencionálni dedičia. Ak ROEP ukončený nie je, skúsila by som to riešiť cez spracovateľa, kataster by mal prezradiť, kto to je. Spracovateľ by mal mať aj grafiku, kde boli prídely riešené. U nás v niektorých obciach poskytol podklady, čo sa týka prídelov spracovateľom Pozemkový úrad. Počas spracovania ROEP je obdobie, kedy sa môžu podávať námietky k ROEP, ak je ešte možné, treba to dať písomne, komisia sa tým zaoberať musí.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Na katastri by ti mali povedať, na základe čoho si niekto vydržal pozemok X. Ak je to pozemok, ktorý bol pridelený tvojmu dedovi, vy ste pozemok nikdy nepredali ani inak nepreviedli na iného vlastníka, do desiatich rokov od dátumu vydžania môžeš podať žalobu na súd, aby bolo vydržanie zrušené, aby súd určil vlastníka.
    Pokiaľ je na nehnuteľnosti už zapísaný vlastník, nemôžu vám vlastníctvo zapísať.

    zuzka32 je offline (nepripojený) zuzka32

    zuzka32
    Ďakujem Vám veľmi pekne za radu. Dúfam, že sa mi to na našom katastri podarí zistiť (nikto nič nevie a nepovie- tak totiž funguje kataster v našom meste).
    Ďakujem.

    zuzka32 je offline (nepripojený) zuzka32

    zuzka32
    Ďakujem za odpoveď, takže z tohto usudzujem, že si môžme po dedovi vydržať pozemok Y-ten, ktorý užíval môj dedo, platil zaň dane a bol presvedčený, že patrí jemu. Čiže keď sa nám teraz podarí vydržať ho, tak človek, ktorý ho ma maťcez ROEP zapísaný na seba, taktiež s tým nič nemôže urobiť? Nemôže sa oň súdiť?

    zuzka32 je offline (nepripojený) zuzka32

    zuzka32
    Ďakujem za odpoveď, bola som za spracovateľom ROEP, bola som tam ešte koncom min. roka. Pani, ktorá zapracováva do systému vlastníkov podľa prídelových listín ma poslala preč, že nech prídem keď začnú riešiť túto oblasť. Začala sa riešiť zač. tohto roka (2011), tak som tam v januari zašla, všetky podklady som jej priniesla prefotené a znova mi bolo povedané, že prídite o 3 mesiace. Už tam mala prídelovú listinu na pozemok Y na iného, ktorého zapracovala do ROEP. Potom mi povedala, že to prešetrí, nech prídem o 3 týždne, tak som tam išla zase. Po jej prešetrení mi povedala, že sa s tým nedá u nej už nič robiť, že si mám podať žiadosť na komisiu ROEP, ktorá sídli na mestskom úrade. Netušila som, čo mám do tej žiadosti napísať, ona mi tiež nevedela nič k tomu povedať. Tak som sa vybrala o pár dní na mestský úrad, k úradníčkám, ktoré majú na starosti ROEP, tam mi po vysvetlení všetkých náležitostí - kto ma poslal, čo by som chcela, povedali, že mesto s tým nič nemá (doslovne), a že si mám hľadať právnika.
    Hrozné na tom je, že neviem nájsť u nás v NR nikoho, kto by sa toho chytil. Od roku 2004-2006 to mal na starosti nejaký pravnik v NR. Ani o to nezakopol. Dal mu to riešiť ešte môj otec. Potom som to dala kamoške, ktorá len skončila právnicku školu, takže tá sa v tom ešte asi moc nevyznala. Dali sme podnet na súd na ten pozemok Y (ako som písala v prvom príspevku) a od vtedy si ma len medzi sebou všetky naše inštitúcie pohazujú.
    Čo sa týka mapy, neviem z ktorého roku má spracovateľ mapu, že ja si mám zohnať pôvodnú- v archívoch v NR nie je. Takže ešte asi treba skúsiť národný archív.
    Takže tak.

    zuzka32 je offline (nepripojený) zuzka32

    zuzka32
    Ten pozemok sme mali v užívaní veľa rokov, platili sme zaň dane. A ešte stále platíme, po smrti mojho deda a babky. Prvý zaznam na pozemok Y na meste v platení daní je od roku 1993. Predtým mal pridelené iné číslo, povedala mi to pani na meste. Môj otec mi hovoril, že si pamätá, ako tam siali kukuricu a iné obilniny. Keď sa stavalo sídlisko, tak cesta mala ísť cez vrchnú časť role, vtedy štát v asi v 1986 alebo 89 (neviem to teraz presne) vykupoval pozemky a na meno môjho deda prišiel papier na výkup tejto časti z parcely Y. Keďže nebol založený list vlastníctva, tak mu peniaze za tú časť nechali v depozitári (samozrejme prepadli).
    Jedna notárka nám to odmietla vydržať a druhá chcela rôzne papiere - súhlasy od všetkých možných aj nemožných.
    Skúsim to teda ešte vydržaním, ale bolo mi povedané, že ked prebieha ROEP, tak sú pozastavené všetky konania - vydržanie notárom. Neviem, či je to pravda. Stačí na to vydržanie mať dvoch svedkov? Tých by sme mali, vyjadrenie od mesta, že nemajú námietky na vydržanie. A od SPF - to netuším na čo, ale aj to chcela od nás notárka. Geometrický plán tej parcely Y. Hádam je to všetko. keďze mi bolo povedané, že všetky konania sú pozastavené, tak som to začala riešiť cez ROEP a vydržanie cez notárku som zrušila.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Ak prebieha v danom katastrálnom území ROEP, kataster v tomto k. ú. pozastaví konania.
    K osvedčeniu o vydržaní nehnuteľnosti potrebuješ: LV, pozemnoknižnú vložku, vyjadrenie obce, či nemá výhrady k osvedčeniu, prehlásenie dotknutých vlastníkov alebo ich právnych nástupcov, že nemajú výhrady k tomu, aby si si pozemok majetkoprávne vysporiadala, návrh na vydanie osvedčenia. Ak bola konaná ROEP a pozemok je v správe SPF niektorý notár chce vyjadrenie aj od neho.
    To je všetko.
    Osvedčenie ti notár urobí aj na pozemok, kde je už zapísaný vlastník, ale ten vlastník ti to musí podpísať (prehlásenie). Svedkovia už od roku 2000 nepostačujú, musia byť vlastníci alebo právni nástupcovia vlastníkov. Ak nájdeš všetkých je to dobre, ak nie postačia aj tí, ktorých nájdeš. Osvedčiť môžeš pozemok, ktorý užívaš najmenej desať rokov v dobrej viere, že je tvoj, alebo tvojich predkov (dedenie), nerušene a dobromyseľne.
    Ak vlastník pozemku, alebo jeho právni nástupcovia spochybňujú tvoje vlastníctvo, pozemok sa nedá vydržať.

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Zuzka, tak toto by ma zaujímalo... ako to vlastne dopadlo? (Aj keď tuším, že odpoveď asi nedostanem :-)
    zuzka32 Dobry den, poslala so vam spravu s odpovedou na vasu otazku . Pekny den prajem. Zuzana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.