Zavrieť

Porady

Napadnutie darovacej zmluvy.

Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu.Pred piatimi rokmi mi rodicia darovali pozemok.Nasledne na to sme s manželkou postavili na tomto pozemku rodinny dom.Ked sme dom dostavali, tak mazelka trvala na tom,aby som pozemok formou darovacej zmluvy napisal aj na nu.Ako spravny manžel som tak aj urobil .Lenže som netušil,že už v tej dobe mala milenca a chcela sa touto formou dobre poistit,aby ziskala polovicu domu.Dnes sme uz rozvedeny a trva na predaji,alebo vyplatení jej podielu.Viete mi poradit,či sa da darovacia zmluva v tomto pripade napadnúť a zrušiť?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Lubosh 635 Pozri príspevok
    Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu.Pred piatimi rokmi mi rodicia darovali pozemok.Nasledne na to sme s manželkou postavili na tomto pozemku rodinny dom.Ked sme dom dostavali, tak mazelka trvala na tom,aby som pozemok formou darovacej zmluvy napisal aj na nu.Ako spravny manžel som tak aj urobil .Lenže som netušil,že už v tej dobe mala milenca a chcela sa touto formou dobre poistit,aby ziskala polovicu domu.Dnes sme uz rozvedeny a trva na predaji,alebo vyplatení jej podielu.Viete mi poradit,či sa da darovacia zmluva v tomto pripade napadnúť a zrušiť?Ďakujem.
    Návrh na zrušenie darovacej zmluvy neprechádza na súde ľahko. Musíš dokazovať hrubé porušenie ... v súlade s týmto paragrafom občianskeho zákonníka:

    § 630

    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    alla66, arizona, Xanti, Lubosh 635, Erzebeth, Danielle369, terezamaria
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Musí dokazovať, že z jej strany vlastne išlo o podvod, chcela sa rozvádzať, ale najskôr ho obrať o jeho výlučný majetok. Je to hrubé porušenie mravov, ale musí sa to vedieť riadne podať a zdôvodniť. Pomohlo by napr. okamžitá zmena jej správania po prepise, okamžité odsťahovanie a pod.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Danielle369, arizona, Lubaba, terezamaria, rodina1
    5

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Lubosh 635 Pozri príspevok
    Ďakujem za dobru radu.Zabudol som napisat dost podstatnu vec.Na dom mam este asi 6 rokov splacat hypoteku.Da sa darovacia zmluva napadnut aj tak?
    Pravdaže, ak si ho mohol darovať, môžeš dar žiadať späť. Hypotéka je iná vec, to je dlh, darovaná nehnuteľnosť je vlastníctvo.
    To, že žiada od teba vyplatenie podielu hoci dom ešte len splácaš, je tiež dôkazom o jej hrubom porušovaní dobrých mravov. Stále viac som presvedčená, že súd vyhráš.

    Najskôr jej preukázateľne písomne oznám, že odvolávaš poskytnutý dar. Je to tvoje právo - jednostranný právny úkon. Odvolanie daru jej riadne odôvodni - hrubé porušenie ... Akonáhle takto riadne odôvodnené odvolanie daru príde do jej sféry, má to za následok zánik nadobudnutého vlastníckeho práva k daru.
    V druhom kroku jej oznám, že podľa zákona žiadaš dar vrátiť späť, aby podpísala prevod na katastri. Až keď bude robiť prieky, daj návrh na súd.
    Naposledy upravil Mária27 : 21.06.11 at 19:32

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Lubosh 635 Pozri príspevok
    Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu.Pred piatimi rokmi mi rodicia darovali pozemok.Nasledne na to sme s manželkou postavili na tomto pozemku rodinny dom.Ked sme dom dostavali, tak mazelka trvala na tom,aby som pozemok formou darovacej zmluvy napisal aj na nu.Ako spravny manžel som tak aj urobil .Lenže som netušil,že už v tej dobe mala milenca a chcela sa touto formou dobre poistit,aby ziskala polovicu domu.Dnes sme uz rozvedeny a trva na predaji,alebo vyplatení jej podielu.Viete mi poradit,či sa da darovacia zmluva v tomto pripade napadnúť a zrušiť?Ďakujem.
    No je mi lúto, že ako si dopadol.
    Môžeš zrušiť darovaciu zmluvu na pozemok, teda nebudeš vyplácať manželku z pozemku.

    Ale bezohľadu na to, či je vlastníkom pozemku alebo nie, dom ste stavali spolu počas BSM a aj tak má nárok na vyplatenie 50% z hodnoty domu.
    Má nárok na svoj podiel z domu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    I tak še da, dom bez pozemku má nizku hodnotu, a navyše je nepredajný.
    Môže to skúsiť tak, dať návrh na zrušenie daru, a dohodnúť vyplatenie domu, nakoľko bez pozemku a prístupu cudzieho kupca nenájde a ked tak za veľmi nízku cenu...

    Viper je offline (nepripojený) Viper

    Viper
    Pozemok si zober spat a ziadaj od nej vyplatit tvoju polovicu domu.
    A za pozemok si nechaj platit mesacne najomne
    Pripadne na pozemku ubytuj nejakych kolednikov z vychodu a dom ti potom preda za 1 euro.
    Ďakujem za odpovede.Určite niečo budem riešiť,aby to nemala take jednoduche a idealne.
    Naposledy upravil Lubosh 635 : 19.06.11 at 11:15

    Viper je offline (nepripojený) Viper

    Viper
    Maria27 toto by sa na ten paragraf 630 nedalo pouzit ?

    Ked sme dom dostavali, tak mazelka trvala na tom,aby som pozemok formou darovacej zmluvy napisal aj na nu.Ako spravny manžel som tak aj urobil .Lenže som netušil,že už v tej dobe mala milenca a chcela sa touto formou dobre poistit,aby ziskala polovicu domu.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    myslím,že to,že bola neverná,je hrubé porušenie dobrých mravov....len ako to dokázať....
    Ďakujem za dobru radu.Zabudol som napisat dost podstatnu vec.Na dom mam este asi 6 rokov splacat hypoteku.Da sa darovacia zmluva napadnut aj tak?
    Ďakujem za odpovede.Ja som jej,daroval pozemok,este pred tym,nez sme zobrali hypoteku na dom.A nevadi,ze teraz je vlastne banka spolumajitelom pozemku?Da sa to na katastry prepisat len na mna?Hypoteku splacame zatial na polovicu,takze to sa neda pokladat za porusenie mravov.Ď.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Viper Pozri príspevok
    Pozemok si zober spat a ziadaj od nej vyplatit tvoju polovicu domu.
    A za pozemok si nechaj platit mesacne najomne
    Pripadne na pozemku ubytuj nejakych kolednikov z vychodu a dom ti potom preda za 1 euro.

    ...aj na západe krajiny sa nájdu ...

    http://www.porada.sk/1771760-post23901.html

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Lubosh 635 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.Určite niečo budem riešiť,aby to nemala take jednoduche a idealne.
    ...takto ...???...................do konca pozerať





    ...aj to je síce riešenie , no ....................................... a poviem Ti ja ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.